Otyły pacjent jest mierzony w gabincie przez lekarza
Arkadiusz Dąbek

Jak zamienić w ciele „zły tłuszcz” w „dobry tłuszcz”?

Otyłość to taki stan organizmu, w którym może rosnąć ryzyko wystąpienia określonych problemów zdrowotnych, w tym rozwoju chorób metabolicznych, do których należy chociażby cukrzyca typu 2. Istnieją różne rodzaje tkanki tłuszczowej, które w specyficzny dla siebie sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Naukowcy właśnie testują sposób przekształcania komórek tkanki tłuszczowej. Czy pomoże to obniżyć stopień otyłości wśród pacjentów z tym problemem?

Białe komórki tłuszczowe magazynują dodatkową energię, podczas gdy brązowe komórki tłuszczowe pomagają przekształcać tłuszcz w energię. Niedawne badania wykazały, że metabolit – mirystoiloglicyna – pomógł przekształcić białą tkankę tłuszczową w jej brunatną formę, a to może wspierać utratę wagi.

Zagrożenia zdrowotne związane z otyłością i rodzajami tkanki tłuszczowej

Każdy człowiek ma inne potrzeby żywieniowe, istnieją różne typy ciała i zapotrzebowania związane z wagą. Osoba z nadwagą jest bardziej narażona na określone problemy zdrowotne, w tym na rozwój nadciśnienia i cukrzycy typu 2, wystąpienie udaru czy choroby wieńcowej. Od lat 80. XX wieku odsetek osób otyłych gwałtownie rośnie. Nadwaga nie tylko pozbawia energii, ale także utrudnia swobodne poruszanie się, jak chociażby spacer czy wchodzenie po schodach bez duszności.

Sprawdź, jakie tabletki i preparaty na spalanie tłuszczu znajdziesz na DOZ.pl

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą schudnąć bez interwencji medycznej, inni potrzebują poważnej pomocy lekarzy, aby osiągnąć odpowiednią wagę. Eksperci pracują nad zrozumieniem, jakie leki i terapie najskuteczniej pomagają ludziom schudnąć. Jeden obszar zainteresowania dotyczy różnic między rodzajami tłuszczu. Tłuszcz brązowy i tłuszcz biały składają się z różnych komórek. Tłuszcz biały to przede wszystkim duże krople lipidów lub kwasów tłuszczowych. Z kolei komórki w brązowym tłuszczu wypełnione są mitochondriami. Mitochondria są bogate w żelazo, które nadaje brązowy kolor tłuszczowi, i są one tzw. sercem komórek. Przyjmują składniki odżywcze, takie jak cukier i biały tłuszcz, i rozkładają je, aby wytworzyć energię.

Brązowy tłuszcz a biały tłuszcz

Tłuszcz brązowy magazynuje więcej energii na mniejszej przestrzeni w porównaniu do tłuszczu białego. Biały tłuszcz osadza się w talii, biodrach i udach i magazynuje energię, uwalniając kwasy tłuszczowe, gdy potrzebne jest paliwo. Nadmierne jedzenie przez dłuższy czas powoduje „puchnięcie” białych komórek tłuszczowych, co prowadzi do otyłości.

Powiązane produkty

Zamiana białego tłuszczu na brązowy

Naukowcy biorący udział w badaniu próbowali znaleźć sposób na przekształcenie białej tkanki tłuszczowej w brązową tkankę tłuszczową. Aby to zrobić, zaczęli szukać różnych środków terapeutycznych, które mogłyby wspierać ten proces. Ponieważ chcieli, aby ich badania zostały przeniesione na ludzi, skupili się na lekach, które już zatwierdziła Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Znalezienie odpowiedniego leku, na którym mogli się skoncentrować, wymagało intensywnego i szczegółowego procesu selekcji. W badaniu wykorzystano kultury komórkowe i kilka różnych metod testowania.

Odkryli, że zatwierdzony przez FDA lek o nazwie Zafirlukast skutecznie przekształca białą tkankę tłuszczową w brązową. Zauważyli także, że preparat ten jest w rzeczywistości toksyczny dla ludzi, ale tylko wtedy, jeśli zażywa się go w wyższych dawkach. Sprawia to, że samo stosowanie leku może być niebezpieczne. Zagłębiając się w temat, odkryli unikalny metabolit zwany mirystoiloglicyną, który powstaje, gdy Zafirlukast przekształca białe komórki tłuszczowe w brązowe komórki tłuszczowe. Po dalszych testach doszli do wniosku, że sama cząsteczka może działać tak samo jak Zafirlukast, z ta różnicą, że nie jest toksyczna dla komórek. To odkrycie może doprowadzić do nowego sposobu leczenia otyłości i zmniejszenia ryzyka wystąpienia różnych schorzeń. Mirystoiloglicyna to potencjalny środek leczniczy, który zasadniczo działałby jako „spalacz tłuszczu”.

Przyszłe leczenie otyłości?

Badanie nad mirystoiloglicyną miało pewne ograniczenia. Pierwszym było to, że wykorzystano tylko kultury komórkowe, więc nadal potrzebne są szeroko zakrojone eksperymenty, zanim będzie wiadomo, czy odkrycie ma jakiekolwiek potencjalne zastosowanie u ludzi (biorąc pod uwagę cały organizm). Jeśli ten metabolit będzie stosowany w leczeniu, może być odpowiedni tylko do wykorzystania u określonych osób. Jeden z autorów badania – dr Murali – miał także kilka dalszych rozważań. Stwierdził, że chociaż badanie i jego odkrycia wykazały „ogromny potencjał”, potrzeba więcej pracy „by wykazać bezpieczeństwo mirystoiloglicyny jako możliwego środka leczniczego”.

Ogólnie rzecz biorąc, badanie to jest ważnym krokiem w kierunku rozszerzenia opcji leczenia, aby pomóc ludziom osiągnąć odpowiednią wagę ciała. W miarę postępu analiz mogą one przyczynić się do poprawy wyników zdrowotnych wielu osób.

  1. Si K. i in., Weight loss strategies, weight change, and type 2 diabetes in US health professionals: A cohort study, „PLoS Med.” 2022 (9) 19.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a najnowszy jego szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij