Kobieta przytula się do psa podczas dogoterapii
Arkadiusz Dąbek

Posiadanie psa wpływa na aktywność ludzkiego mózgu

Interakcje z psem, który często nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka, okazują się być silniejsze, niż przypuszczano. Zbadano aktywność mózgu pacjentów, którzy podczas kilku sesji badawczych mieli kontakt z psem. Jakie były wyniki badań i jak mogą się one przełożyć na sposób postrzegania dogoterapii?

Nowe wyniki badań naukowych sugerują, że osoby, które mają psa, charakteryzują się odmienną aktywnością mózgu. Mówi się, że psy pomagają zredukować stres, niemniej mechanizm ten – z neurologicznego punktu widzenia – nigdy nie został wystarczająco dobrze zbadany. Wiele terapii sensorycznych czerpie z energii zwierząt, szczególnie koni i (właśnie) psów.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Od dawna mówi się, że psy są najlepszym przyjacielem człowieka. Teraz nowe badanie naukowe sugeruje, że ich obecność wpływa także na to, jak funkcjonuje nasz mózg. Badacze zrekrutowali 19 zdrowych pacjentów – dziewięć kobiet i dziesięciu mężczyzn. Celem eksperymentu było zmierzenie aktywność mózgu w trakcie kilku sesji: z obecnością psa i bez jego udziału.
Naukowcy stwierdzili, że wyniki mogą poprawiać skuteczność terapii wspomaganych przez zwierzęta, którą z powodzeniem wdraża się w przypadku pacjentów z depresją, demencją i zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, czym jest zespół stresu pourazowego, jak sobie z nim radzić i czy można go uniknąć?

Jak wyglądał obadanie?

Wcześniejsze badania nad fizjologicznym wpływem psów na ludzi często wykorzystywały technologię obrazowania, taką jak skany PET (topografia emisji pozytonów). Metoda ta wymaga od pacjentów przestrzegania pewnych zasad. Wykonaniu skanów towarzyszy bowiem długi czas, głośność aparatury czy pozostanie w bezruchu. Wykluczały one także fizyczną obecność zwierząt w pomieszczeniach, w których wykonuje się badania (próbowano zastąpić je zdjęciami zwierząt, niemniej wyniki były niewiarygodne).

W tym badaniu naukowcy zdecydowali się zastosować funkcjonalną spektroskopię w bliskiej podczerwieni (fNIRS). Na czołach uczestników umieszczono dwie elektrody, aby zmierzyć aktywność kory przedczołowej. Ten obszar mózgu odgrywa ważną rolę w społecznym przetwarzaniu poznawczym.

Uczestników badano najpierw w stanie neutralnym, twarzą do białej ściany. Następnie dokonywano pomiarów w miarę stopniowego wprowadzania kontaktu z psem. Najpierw uczestnicy mogli zobaczyć psa, następnie usiąść obok niego, a na koniec pogłaskać go przed powrotem do stanu neutralnego. Żaden z uczestników nie miał alergii ani fobii na psy. Pomiary te zostały wykonane podczas sześciu sesji dla każdego uczestnika: 3 z psem i 3 z pluszowym zwierzęciem. Plusz trzymał w sobie termofor, aby nadać mu więcej wagi i ciepła. Wykorzystano trzy prawdziwe psy, wszystkie suki w wieku od 4 do 6 lat. Były to psy rasy Jack Russel, goldendoodle i golden retriever.

Powiązane produkty

Jakie były wyniki eksperymentu?

Wyniki pokazały, że aktywność mózgu znacznie wzrosła w kolejnych fazach eksperymentu, a natleniona hemoglobina pozostała podwyższona (wskazując na zwiększoną aktywność) nawet po odejściu psa. Interakcje z psem mogą aktywować silniejsze procesy uwagi i wywoływać większe pobudzenie emocjonalne niż interakcja z nieożywionym bodźcem.

Plusz działał podobnie, ale tylko na początku. Naukowcy stwierdzili, że gdy uczestnicy wracali na więcej sesji, różnica w aktywności mózgu między sesjami psa i pluszu znacznie się zwiększyła.

Wykorzystanie tych wyników badań jest przedmiotem zainteresowania całej społeczności medycznej. Dr Joey R. Gee, neurolog ze szpitala Providence Mission Hospital w Orange County w Kalifornii, powiedział, że terapie z udziałem psa są wartościowe w przypadku wielu przewlekłych zaburzeń i mogą być stosowane w miejscach, w których potrzebne jest „uspokojenie”, na przykład w przypadku dzieci oraz w zakładach opieki długoterminowej.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym PLOS Magazine.

  1. Marti R. i in., Effects of contact with a dog on prefrontal brain activity: A controlled trial, „PLOS Magazine" (5) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij