Różowa wstążka jako symbol raka piersi na wyciągniętej dłoni
Arkadiusz Dąbek

Przerzuty raka piersi tworzą się w trakcie snu – jak to odkrycie może pomóc w diagnostyce i leczeniu nowotworów?

Eksperyment naukowców ze Szwajcarii pokazał, że nowotwory uwalniają komórki przerzutowe głównie w nocy, a ponadto dzielą się one wówczas szybciej i mogą błyskawicznie tworzyć kolejne guzy. Jak wyglądał ten eksperyment i jakie korzyści może przynieść osobom chorym na raka piersi?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi jest jedną z najczęstszych postaci raka, każdego roku jest wykrywany u około 2,3 miliona pacjentów. Przypada na niego prawie 12% wszystkich nowotworów na świecie.

Komórki przerzutowe wydzielane są głównie w nocy

Badanie przeprowadzone przez zespól naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETHZ, Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) pokazało, że przerzuty raka piersi tworzą się przede wszystkim podczas snu. Wcześniej sądzono, że pora dnia nie ma wpływu na wydzielanie przez guza komórek przerzutowych, uważano, że dzieje się to w sposób ciągły. Tymczasem, jak pokazał eksperyment badaczy ze Szwajcarii, nowotwory uwalniają takie komórki głównie w nocy, a ponadto dzielą się one wówczas szybciej i mogą błyskawicznie tworzyć kolejne guzy. W badaniu wzięło udział 30 pacjentek z rakiem piersi oraz mysie modele.

Przyczyną takiego zjawiska są według uczonych hormony regulujące rytm dobowy organizmu, takie jak melatonina. Jest ona produkowana w szyszynce, gdy jest ciemno – pod wpływem pobudzania włókien nerwowych układu współczulnego i odpowiada za regulację rytmu snu i czuwania. Naukowców zaciekawił fakt, że próbki pobrane o różnych porach dnia i nocy zawierały inną liczbę komórek nowotworowych, a także to, że u myszy ich liczba była zaskakująco wysoka w porównaniu z ludźmi. Gryzonie te są aktywne w nocy, zaś w ciągu dnia, gdy pobierana jest zdecydowana większość materiałów do badań, śpią. Odkrycie było to na tyle zaskakujące, że postanowiono przyjrzeć mu się bliżej.  

Dowiedz się więcej o tym, czym jest mammografia cyfrowa (tomosynteza) i czym różni się od zwykłej mammografii piersi?

Rak piersi – przerzuty

Przerzuty raka są skutkiem oderwania się komórek nowotworowych od guza i ich „wędrówki” naczyniami krwionośnymi lub chłonnymi do odległych tkanek. W przypadku niektórych nowotworów mają charakterystyczne miejsca predylekcyjne (mechanizmy przerzutowania są złożone, wieloetapowe i zależą od wielu czynników). Zdolność do dawania przerzutów posiadają tylko nowotwory złośliwe. Jeśli jest ich kilka i są zlokalizowane w odległych narządach, mówi się o rozsianej chorobie nowotworowej, przy leczeniu której metody terapeutyczną są zazwyczaj mocno ograniczone.

W raku piersi przerzuty najczęściej pojawiają się w pachowych węzłach chłonnych po zajętej stronie ciała, rzadziej w węzłach chłonnych zamostkowych i nadobojczykowych (w przypadku powiększonych regionalnych węzłów chłonnych stwierdza się przerzuty u ponad 80% pacjentów). Przerzuty w raku piersi mogą występować także w narządach wewnętrznych, np. płucach, wątrobie, kościach i mózgu. Najbardziej narażeni na powstawanie przerzutów są chorzy z rakami naciekającymi, najczęstszą postacią raka zagrażającego przerzutami u kobiet jest inwazyjny rak przewodowy.

Powiązane produkty

Przerzuty raka piersi a sen – potrzebne dalsze badania

Analiza wyników badań naukowców z ETHZ wykazała, że 78% wszystkich krążących komórek nowotworowych (CTC, ang. Circulating Tumor Cells) znaleziono w próbkach pobranych w nocy. Odkrycie to jest istotne, ponieważ wskazuje, że czas, w którym pobierane są próbki guza do badania histopatologicznego może mieć wpływ na wyniki i dobór właściwej metody leczenia. Dlatego też badacze podkreślają konieczność rejestrowania przez pracowników służby zdrowia dokładnej godziny, o jakiej wykonują biopsję.

Kolejnym krokiem badaczy z Politechniki Federalnej w Zurychu będzie ustalenie, w jaki sposób wyniki dotychczasowych badań można wykorzystać w celu optymalizacji dostępnych obecnie terapii raka piersi. W planach jest także zbadanie, czy inne rodzaje raka zachowują się podobnie do raka piersi w kwestii wydzielania komórek przerzutowych podczas snu.

  1. Z. Diamantopoulou, F Castro-Giner, F. D. Schwab i in., The metastatic spread of breast cancer accelerates during sleep, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/s41586-022-04875-y, [dostęp:] 24.06.2022.
  2. Breast cancer spreads at night, study shows, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/06/220622113209.htm, [dostęp:] 24.06.2022.
  3. A. Niwińska, Przerzuty raka piersi do mózgu – nowe podejście terapeutyczne, „Nowotwory. Journal of Oncology” 2009, v. 59, s. nr 6, s. 464-470.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij