pielęgniarka podaje środek znieczulający
Arkadiusz Dąbek

Wpływ środków znieczulających na działanie mózgu

Dzięki znieczuleniom mamy możliwość wykonywania całkowicie bezbolesnych zabiegów. W jaki sposób środki znieczulające wpływają na funkcje mózgu? Czym jako naczelni różnimy się od gryzoni w warunkach znieczulenia? Sprawdzamy najnowsze doniesienia naukowców.

Naukowcy wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), aby precyzyjnie zbadać rozmieszczenie przestrzenne synchronicznie pracujących obszarów mózgu u znieczulonych ludzi, makaków długoogonowych, marmozet oraz szczurów. Udało się im wykazać, że obszary (w których widoczne jest tłumienie wybuchów) różnią się znacząco pomiędzy naczelnymi a gryzoniami.

Różnice między naczelnymi a gryzoniami

Nowoczesne znieczulenie jest jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny. Wcześniej pacjenci musieli cierpieć piekielne męki podczas każdej operacji, dziś znieczulenie umożliwia całkowicie bezbolesne zabiegi. Z badań elektroencefalograficznych (EEG) wiadomo, że w trakcie znieczulenia mózg zostaje wprowadzany w stan głębokiego snu, w którym okresy rytmicznej aktywności elektrycznej przeplatają się z okresami całkowitej bezczynności. Stan ten nazywany jest tłumieniem wybuchów (ang. burst-suppression).

Dotychczas nie było w pełni zrozumiałe, gdzie dokładnie w mózgu zachodzi ten stan i jakie obszary organu są zaangażowane. Pytanie to jednak jest ważne, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie mózgu w warunkach znieczulenia. Podczas najnowszych badań naukowcom udało się ustalić, że w przywołanych obszarach występuje znacząca różnica między naczelnymi a gryzoniami. Podczas gdy u szczurów duże części kory mózgowej synchronicznie wykazują wzorzec tzw. tłumienia wybuchów, to u naczelnych poszczególne regiony sensoryczne (np. kora wzrokowa) są z niego wyłączone. Publikacja ukazała się na łamach czasopisma „eLife”.

Zjawisko to jest wywoływane przez wiele odmiennych środków znieczulających, z których niektóre różnią się mechanizmem działania. Tłumienie wybuchów także jest zauważalne u pacjentów w śpiączce. Nie zostało ustalone jednak, czy stan ten jest reakcją ochronną mózgu, czy też oznaką zaburzonego funkcjonowania. Brak pewności również co do tego, w którym miejscu w mózgu występuje supresja (tłumienie) impulsów i jakie obszary mózgu są w nią zaangażowane. Niemożliwa bowiem jest lokalizacja za pomocą samego EEG.

Opracowanie metody badawczej

W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie zespół badaczy wykorzystał technikę obrazowania fMRI. Metoda ta pozwala uwidocznić zmiany przepływu krwi w mózgu. Zwiększona aktywność neuronów w określonym obszarze mózgu prowadzi do wzrostu metabolizmu, w następstwie do zwiększonego dopływu krwi oraz tlenu – co ostatecznie jest widoczne na obrazie fMRI.

W pierwszej części badania naukowcy stworzyli system oceny danych z badań fMRI u ludzi, małp i gryzoni przy użyciu tej samej metody (standardowe rozwiązanie). Wykorzystali zatem mierzone jednocześnie dane EEG i fMRI, pochodzące od znieczulonych pacjentów, które zostały wygenerowane w ramach wcześniejszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Według tłumaczeń dr. Nikoloza Sirmpilatze’go eksperci wpierw sprawdzili, czy tłumienie wybuchów wykryte w EEG jest również widoczne w danych z fMRI oraz czy można wyczytać z tego jakiś wzór. Następnie na uzyskanych danych opracowali nowy algorytm, który w przypadku zwierząt doświadczalnych pozwalał na wykrywanie zdarzeń typu tłumienie wybuchów za pomocą fMRI, bez dodatkowych pomiarów EEG.

Powiązane produkty

Wyłączone obszary mózgu

Badacze następnie przeprowadzili pomiary fMRI na znieczulonych makakach długoogoniastych, marmozetach pospolitych i szczurach. Względem wszystkich zwierząt byli w stanie wykryć i precyzyjnie zlokalizować tłumienie wybuchów w funkcji stężenia środka znieczulającego. Przestrzenny rozkład tłumienia wybuchów wykazał, że zarówno w przypadku ludzi, jak i małp, pewne obszary sensoryczne (takie jak kora wzrokowa) były z niego wyłączone. Natomiast u szczurów cała kora mózgowa była objęta działaniem burst-suppression.

Kierownik Zakładu Obrazowania Funkcjonalnego, główny autor badania Susann Boretius komentuje osiągnięcie naukowców. Według niej studia te nie tylko stawiają pytanie o to, w jakim stopniu gryzonie są odpowiednimi modelami w stosunku do wielu obszarów badań nad ludzkim mózgiem, ale także niosą wiele implikacji w dziedzinie nauk neuronalnych i ewolucji sieci neuronowych w ogóle.
  1. How anesthetics affect brain functions, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220524110652.htm [dostęp:] 12.06.2022.
  2. N. Sirmpilatze, J. Mylius, M. Ortiz-Rios i in., Spatial signatures of anesthesia-induced burst-suppression differ between primates and rodents, „elifesciences.org” [online] https://elifesciences.org/articles/74813 [dostęp:] 12.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij