zielone warzywa zawierające witaminę K
Arkadiusz Dąbek

Witamina K pomoże osobom zagrożonym demencją?

Wyniki nowego eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie Al-Maarefa w Arabii Saudyjskiej wskazują, że witamina K może pomóc w ochronie przed pogorszeniem funkcji poznawczych. W nowym badaniu, które zostało zaprezentowane na spotkaniu Experimental Biology 5 kwietnia 2022 r., testowano podawanie szczurom suplementu witaminy K.

Demencja jest schorzeniem, które osłabia funkcje poznawcze człowieka. Obecnie nie ma na nią lekarstwa; dostępne są jednak pewne leki, które mogą łagodzić jej objawy. Ponadto naukowcy wciąż poszukują sposobów na zmniejszenie nasilenia objawów lub zapobieganie tak szybkiemu postępowi choroby.

Demencja w skrócie

Według Alzheimer's Association demencja jest ogólnym terminem określającym utratę pamięci, języka, zdolności rozwiązywania problemów i innych zdolności myślenia, które są na tyle poważne, że utrudniają codzienne życie.

Czy demencja i choroba Alzheimera to to samo? Z medycznego punktu widzenia nie. Uważa się, że choroba Alzheimera jest wynikiem odkładania się w mózgu nieprawidłowych białek, zwanych blaszkami amyloidowymi. Mogą one uniemożliwić neuronom prawidłową sygnalizację i spowodować ich uszkodzenie. Stąd choroba ta zaliczana się do grona chorób neurodegeneracyjnych i jest osobną jednostką chorobową, a nie zespołem objawów (jak ma to miejsce w przypadku demencji).

Wśród oznak i symptomów demencji wymienia się m. in.

  • zapominanie imion bliskich osób,
  • zmiany nastroju,
  • niemożność przypomnienia sobie dawnych wspomnień,
  • trudności z wykonywaniem zadań,
  • trudności z komunikacją.
Chociaż nie ma lekarstwa na demencję, istnieją pewne leki i terapie, które mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów, takie jak donepezil, galantamina i rywastygmina.

Witamina K – szybkie fakty

Dla zachowania zdrowia ważne jest przyjmowanie wielu różnych rodzajów witamin i minerałów. Jedną z witamin, która odgrywa rolę zarówno w zdrowiu mózgu, jak i kości, jest witamina K, którą często można znaleźć w zielonych warzywach liściastych.

Profesor anatomii na Uniwersytecie AL-Maarefa, Mohamed El-Sherbiny, główny autor badania, w rozmowie z Medical News Today wyjaśnił, dlaczego witamina K jest tak ważna. Witamina K jest naturalną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi oraz regulacji poziomu wapnia we krwi. W jednym we wcześniejszych badań zdrowe osoby powyżej 70 lat z najwyższym poziomem witaminy K1 we krwi miały najwyższą wydajność werbalnej pamięci epizodycznej.

Badacz wspomniał również, że spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców jest wystarczające dla utrzymania prawidłowego poziomu witaminy K. Dostępne są jednak także suplementy z witaminą K, które mogą zastąpić jej naturalne źródła, kiedy dana osoba cierpi na alergię lub nietolerancję pokarmową.

Powiązane produkty

Witamina K a demencja – jak wyglądały badania?

Ponieważ witamina K może wpływać na funkcjonowanie mózgu, badacze chcieli sprawdzić, jak wpływa ona na funkcjonowanie poznawcze u szczurów.

Naukowcy przeprowadzili 17-miesięczne badanie na szczurach. Jedna grupa otrzymywała suplement witaminy K, a druga nie. Szczurom podawano menachinon-7 (MK-7), który jest główną formą witaminy K2. W trakcie studiów szczury przeszły serię testów funkcjonowania mających na celu ocenę poziomu poznawczego, zachowań lękowych oraz depresyjnych.

Pod koniec badania szczury, którym podawano suplementy witaminy K, miały obniżony poziom zaburzeń poznawczych, depresji i lęku. Naukowcy zauważyli, że szczury te doświadczyły również poprawy pamięci przestrzennej i zdolności uczenia się.

Profesor El-Sherbiny na podstawie uzyskanych wyników zwrócił uwagę na to, jak ważne jest monitorowanie poziomu witaminy K u osób zagrożonych demencją.

Witamina K i kiszonki jako wsparcie dla zdrowia mózgu

Starszy neurobiolog dr Jennifer Bramen, która pracuje w Pacific Neuroscience Institute w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica, komentowała przedstawione wyniki badań.

Badaczka zdecydowanie uważa, że są potrzebne dalsze badania, szczególnie na ludziach, ponieważ istnieje wiele form witaminy K, a każda z nich ma inne źródła w diecie. Forma MK-7 znajduje się w sfermentowanych warzywach, a obecnie wiadomo, że spożywanie tych produktów przynosi znane korzyści dla układu pokarmowego.

Kiszonki są doskonałe dla mikrobiomu jelitowego, który ma dobrze udokumentowany związek z zaburzeniami funkcji poznawczych. Bramen zaleca włączenie ich do diety mającej na celu promowanie zdrowia mózgu i zdolności poznawczych.

  1. E. Watts, Vitamin K may be helpful for people at risk of dementia,  „medicalnewstoday.com” [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/vitamin-k-may-be-helpful-for-people-at-risk-of-dementia [dostęp:] 
  2. A. AloufiVitamin, Vitamin K2 (MK-7) modulated Nrf2/NLRP3/caspase-1 axis to protect against age-related structural and cognitive deterioration in naturally aged rats,Konferencja Experimental Biology, 5.04.2022.
  3. Vitamin K, „ods.od.nih.gov” [online] https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/, [dostęp:] 20.04.2022.
  4. M. Ware, Health benefits and sources of vitamin K, „medicalnewstoday.com” [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/219867, [dostęp:] 20.04.2022.
  5. N. Presse, S. Belleville, Pi.Gaudreau i in., Vitamin K status and cognitive function in healthy older adults, „Neurobiology of Aging”, nr 34 (12) 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij