kobieta z obciążnikami na kostki
Mateusz Burak

Jak prawidłowo korzystać z obciążników na ręce i kostki?

Obciążniki na kostki lub nadgarstki należą do coraz częściej wybieranych akcesoriów do ćwiczeń zarówno domu, jak i na siłowni. Dzięki nim można poprawić efektywność treningu. Do jakich ćwiczeń używać obciążników na ręce i nogi? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

Czym są obciążniki na nadgarstki i kostki?  

Obciążniki na stawy to obecnie bardzo popularne akcesoria wykorzystywane do różnego rodzaju ćwiczeń. Ich zastosowanie w pierwszych skojarzeniach może przywodzić na myśl aktywności związane z fitnessem czy typowe ćwiczenia siłowe. Jest to jednak jedynie część możliwości ich wykorzystania. Obecnie bowiem ćwiczenia z obciążnikami na kostki czy ręce cieszą się olbrzymią popularnością chociażby jako przyrządy rehabilitacyjne dla dzieci. Konkretnie używa się ich w terapii zaburzeń sensorycznych jako obciążniki sensoryczne.

Opisywane akcesoria mogą być wykonane z różnych materiałów oraz posiadać odmienną wagę i rozmiary. Zazwyczaj obciążniki na kostki i nadgarstki są regulowane, zapinane na rzepy, wykonane z neoprenu. Pozwala to na odpowiednią regulację oraz ułatwia konserwację. Najczęściej spotykana waga obciążników to 0,5 kg, 1 kg, 2 kg, 3 kg.

Obciążenia na kostki i nadgarstki – po co zwiększać ciężar?

Różnorodność w zakresie samego ciężaru jest bardzo ważna. Pozwala to na dobranie odpowiedniego obciążenia, które powinno być uzależnione od celów treningowych lub terapeutycznych, a także możliwości danej osoby.

Wprowadzenie gradacji ciężaru pozwala również na stopniowe i bezpieczne wzmacnianie poszczególnych partii mięśni, budowanie lepszej wytrzymałości organizmu.

Obciążniki na kostki najczęściej stosuje się do biegania. Dzięki temu wysiłek nabiera zdecydowanie większej intensywności. Obciążniki na nadgarstki czy ręce są stosowane przez osoby, które uprawiają sporty angażujące w dużej mierze właśnie te części ciała. Bardzo ważne jest, aby z opisywanych akcesoriów korzystać podczas aktywności, a nie przy biernym siedzeniu przed telewizorem. Tylko wówczas można liczyć na efekty stosowania obciążników do ćwiczeń. Nie poleca się ich natomiast podczas aktywności wymagających zwiększonej częstotliwości skoków, gdyż może to doprowadzić do przeciążeń w obrębie narządu ruchu.  

Powiązane produkty

Obciążniki kostki i nadgarstki – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jakie obciążniki na początek? Nad takim pytaniem zastanawia się z pewnością większość osób chcących rozpocząć z nimi swoją przygodą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy zapięcie posiada solidny rzep oraz czy jest regulowane. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której taki obciążnik okaże się za mały lub za duży, czy też będzie się po prostu zsuwał. Niezwykle istotna jest też jakość materiału. Ważne, aby był wytrzymały, łatwy do utrzymania w czystości.

Najlepiej wyposażyć się od razu w zestaw akcesoriów o zróżnicowanym ciężarze, aby móc kontynuować w przyszłości trening z większym obciążeniem.

Tradycyjne ciężarki, hantle w odróżnieniu od opisywanych obciążników nie pozwalają na jednoczesne zaangażowanie aż tylu partii mięśni. Czy obciążniki na kostki lub nadgarstki można zrobić samemu? Z pewnością jest to możliwe, ale nie zapewni takiego komfortu podczas aktywności, jak zakup akcesoriów wyposażonych w rzepy z możliwością bardzo dużej regulacji.  

Sprawdź: Obciążniki na ręce i nogi w ofercie DOZ.pl

Przykładowe ćwiczenia z obciążnikami na kostki i nadgarstki

Wśród najbardziej podstawowych możliwości efektywnego wykorzystania opisywanych akcesoriów jest chodzenie z obciążnikami na nogach. Już sam spacer pozwala w ten sposób zaangażować znacznie więcej mięśni nóg niż podczas tej samej aktywności bez wspomnianych przyrządów.

Przykładami konkretnych ćwiczeń pozwalających wykorzystać opisywane obciążenie mogą być następujące:

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Na kostkach i nadgarstkach obciążniki. Z przodu step lub niewielki stopień. Ruch: polega na wejściu na stopień jedną kończyną dolną z jednoczesnym uniesieniem do góry kończyny górnej po przeciwnej stronie. Pozycję skrajną należy utrzymać 2–3 sekundy. Ćwiczenie powtarzamy 10–15 razy na stronę.  
  2. Pozycja: Leżenie tyłem. Kończyny dolne wyprostowane i złączone, kończyny górne ułożone wzdłuż ciała. Na kostkach obciążniki. Ruch: polega na uniesieniu kończyn dolnych nad podłogę i wykonywaniu naprzemiennych ruchów góra-dół w wolnym tempie. Ćwiczenie kontynuujemy 10–15 sekund, a następnie kilkukrotnie powtarzamy.
  3. Pozycja: podpór przodem na przedramionach, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Na kostkach zamocowane obciążniki. Ruch: polega na unoszeniu jednej kończyny dolnej nad podłoże, doprowadzając do jej wyprostu w stawie biodrowym. Następnie utrzymujemy pozycję skrajną przez 2–3 sekundy. Ćwiczenie należy powtórzyć 10–15 razy na jedną stronę i wykonać je w 2–3 seriach.
  4. Pozycja: leżenie bokiem, podpór na przedramieniu. Na kostkach obciążniki. Ruch: polega na unoszeniu kończyny dolnej wyprostowanej w stawie biodrowym i kolanowym powyżej poziomu ciała. Pozycję skrajną warto utrzymać 1–2 sekundy. Ćwiczenie powtarzamy 10–15 razy na stronę i wykonujemy je w 2 seriach.
  5. Pozycja: leżenie tyłem. Ręce ułożone nad głową, kończyny dolne wyprostowane. Na nadgarstkach i kostkach obciążniki. Ruch: polega na naprzemiennym unoszeniu lewej kończyny górnej i prawej kończyny dolnej, zbliżając kolano do łokcia. Ćwiczenie warto powtórzyć 10–15 razy w 2 seriach.
  1. S. K. Lee, J. M. Jung, S. Y. Lee, Gluteus medius muscle activation on stance phase according to various vertical load, „Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation”, nr 26 2013.
  2. Y. K. Kim, Y. K. Kwon, Y. W. Jang, Physical response in treadmill walking exercise after artificial weight loading, „The Korean Journal of Sports Medicine”, nr 20 2002.
  3. L. A. Hiemstra, I. K. Lo, P. J. Fowler, Effect of fatigue on knee proprioception: implications for dynamic stabilization. „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy”, nr 31 2001.
  4. D. A. Skelton, N. Beyer, Exercise and injury prevention in older people, „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports”, nr 13 2003.
  5. J. Verghese, R. Holtzer, R. B. Lipton i in., Quantitative gait markers and incident fall risk in older adults. „The Journals of Gerontology Series A Biological Sciences and Medical Sciences”, nr 64 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij