kosmetyk ze skwalanem
Joanna Orzeł

Skwalan – jakie ma właściwości? Jak go stosować?

Skwalan to substancja, która ma zadatki na zdobycie tytułu idealnego składnika pielęgnacyjnego. Cenne właściwości wykorzystywane w produktach kosmetycznych łączy bowiem z biokompatybilnością ze skórą ludzką, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo użycia. Czym jest skwalan i jak go stosować? Poznajmy go bliżej. 

Trendy kosmetyczne skłaniają konsumentów do sięgania po kosmetyki naturalne, często pochodzenia roślinnego. Łączą one w sobie nie tylko bogactwo składników aktywnych i duży profil bezpieczeństwa, ale również wpisują się w obecną uważność na kwestie ekologiczne. Surowce pochodzenia naturalnego są w ogromnej przewadze odnawialne i biodegradowalne, co wpływa na optymalizację kosztów zarówno produkcji, jak i utylizacji takich kosmetyków. 

Skwalan – czym jest? 

Skwalan (INCI: Squalane) to organiczny związek chemiczny, będący naturalnym składnikiem ludzkiego sebum (stanowi ok. 10% łoju skórnego). Jest to węglowodór łańcuchowy o wzorze sumarycznym C30H62

Skwalan stosuje się w kosmetykach jako uniwersalny składnik pielęgnacyjny. Niegdyś pozyskiwany był z wątroby rekina, później głównie z oliwy z oliwek lub oleju ryżowego. Obecnie popularność zyskuje czysta, stabilna forma skwalanu otrzymana z trzciny cukrowej. 

Skwalan a skwalen – podobieństwa i różnice 

Czym różni się omawiany tutaj skwalan od skwalenu? Nie jest to jedna i ta sama substancja, chociaż obie są składowymi płaszcza lipidowego ludzkiej skóry i obie pełnią w skórze podobne funkcje. Otóż skwalen jest prekursorem skwalanu. Skwalan to uwodorniona, w pełni nasycona forma skwalenu – a tym samym zdecydowanie bardziej trwała i stabilna, dzięki czemu to właśnie skwalan ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. 

Powiązane produkty

Skwalan – właściwości i działanie 

Skwalan ma postać lepkiej, bezbarwnej i bezwonnej oleistej cieczy o wysokiej stabilności chemicznej. W standardowych warunkach nie utlenia się, nie jełczeje. 

Wykazuje szereg właściwości korzystnych dla skóry: 

  • Działa natłuszczająco i nawilżająco. Jest naturalnym emolientem, współtworzy ochronną warstwę lipidową skóry. Zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry, ogranicza transepidermalną utratę wody (TEWL, ang. Transepidermal Water Loss). 
  • Po aplikacji na skórę bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy ani uczucia lepkości. Jest niekomedogenny (nie zatyka porów skóry). 
  • Zapewnia skórze elastyczność, gładkość, miękkość. 
  • Działa antyoksydacyjnie, opóźnia efekty starzenia się skóry. 
  • Działa lekko grzybo- i bakteriobójczo. 
  • Ma właściwości gojące, łagodzące, koi stany zapalne, zmniejsza ilość niedoskonałości, redukuje blizny potrądzikowe
  • Wyrównuje koloryt skóry. 
  • Normalizuje wydzielanie łoju
  • Zapewnia prawidłowość procesu keratynizacji naskórka
  • Zwiększa penetrację składników aktywnych w głąb skóry: jest dobrym nośnikiem m.in. dla witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (np. dla witaminy E lub A). 
  • Tworzy naturalny filtr chroniący przed szkodliwymi efektami promieniowania ultrafioletowego

Skwalan – skutki uboczne 

Skwalan, jako substancja biokompatybilna (zgodna fizykochemicznie) z naszym sebum, praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych. Uznawany jest za produkt bezpieczny, hipoalergiczny, nietoksyczny, niedrażniący nawet dla wrażliwej, trądzikowej czy przesuszonej skóry. Można stosować go w ciąży. 

Skwalan – jak go stosować? 

Skwalan to produkt uniwersalny. W formie czystej można nakładać go na twarz (również na wrażliwe okolice oczu), na całe ciało (nadaje się do wykonania delikatnego masażu), na włosy lub na paznokcie. Doskonale sprawdzi się też jako dodatek do innego kosmetyku, np. ulubionego kremu, lub jako samodzielna baza pod makijaż. 

Ważne jest, by na twarz aplikować czysty skwalan na mokro, czyli na jeszcze wilgotną skórę. Skwalan, jako doskonały emolient, okluzyjnie „domyka” warstwę wilgoci, zapewniając skórze lepsze nawilżenie i regenerację. 

Gdzie kupić skwalan? Warto szukać go w aptekach lub w sklepach stacjonarnych i internetowych z kosmetykami naturalnymi. W ich ofertach dostępny jest skwalan nie tylko jako olejek w formie czystej, ale również jako dodatek aktywny do innych, złożonych kosmetyków. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni krem lub serum. Co ciekawe, skwalan często występuje w składzie kosmetyków nie jako substancja biologicznie czynna, lecz jako składnik dodatkowy. W pomadkach skwalan pomaga uzyskać wysoki połysk oraz idealnie rozproszyć barwnik w produkcie, a w perfumach jest utrwalaczem przedłużającym ich trwałość. 

Skwalan – wskazania i przeciwwskazania 

Skwalan ze względu na swoje właściwości poleca się do pielęgnacji cery dojrzałej, alergicznej, atopowej, trądzikowej, wrażliwej, przesuszonej. Nadaje się również do cer tłustych i mieszanych – pamiętając jednak o zasadzie aplikacji na mokro. 

Sprawdź, co jeść przy trądziku.

Produkty ze skwalanem należy przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. 

Skwalan przeciwskazany jest jedynie u osób uczulonych na składniki preparatu. Przed użyciem każdego kosmetyku zawsze warto wykonać próbę uczuleniową. 

  1. A. Małysa, M. Kowalska, Rola skwalanu z oliwy z oliwek w kształtowaniu właściwości fizykochemicznych i użytkowych dwufazowych płynów do kąpieli, Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola, Lublin 2016. 
  2. J. Marwicka, M. Makuch, K. Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5 (4) 2015. 
  3. G. S. Kelly, Squalene and its potential clinical uses, „Alternative Medicine Review”, nr 4 1999. 
  4. Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak, Chemia w kosmetyce i kosmetologii, MedPharm Polska, Wrocław 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij