Leczenie żylaków – metody zachowawcze i chirurgiczne leczenia żylaków kończyn dolnych
Piotr Gmachowski

Leczenie żylaków – metody zachowawcze i chirurgiczne leczenia żylaków kończyn dolnych

Żylaki, czyli znaczne poszerzenie naczyń krwionośnych, najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. U części pacjentów stanowią one jedynie problem kosmetyczny, jednak mogą również powodować szereg nieprzyjemnych objawów i wymagać leczenia. Istnieje kilka metod walki z żylakami nóg. W jakich sytuacjach stosuje się leczenie zachowawcze żylaków, a kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna?

Leczenie zachowawcze żylaków obejmuje stosowanie maści i tabletek dostępnych bez recepty, zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym i zwiększającym elastyczność oraz napięcie ścian naczyń żylnych, a także noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Mają one różnie stopnie ucisku, a dokładne miejsce najsilniejszego nacisku jest uzależnione od lokalizacji żylaków. Jeśli te sposoby walki z nieprzyjemnymi objawami niewydolności żylnej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest zastosowanie metod inwazyjnych. Mogą być to następujące zabiegi: skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków, miniflebektomia oraz stripping (klasyczna operacja żylaków).

Czym są żylaki nóg? 

Żylaki to skutek niewydolności żylnej, czyli zastoju krwi w układzie żylnym, czego konsekwencją jest poszerzenie naczyń krwionośnych. Żylaki kończyn dolnych uwidaczniają się na skórze jako wybrzuszenia o krętym przebiegu w kolorze niebieskim bądź fioletowym. Dolegliwości tej towarzyszą często: 

  • obrzęki,
  • uczucie ciężkości nóg, 
  • kurcze mięśni, skurcze łydek,
  • swędzenie, 
  • mrowienie.

Do czynników, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków zalicza się: 

  • uwarunkowania genetyczne, 
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, 
  • wiek – częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem, 
  • ciążę – z powodu zwiększenia objętości krwi krążącej oraz przez wpływ hormonów, 
  • nadwagę i otyłość, 
  • wysoce przetworzoną dietę ubogą w błonnik, 
  • przebyte urazy oraz operacje.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn i objawów żylaków.

Leczenie żylaków – maść na żylaki 

W aptekach znajdziemy wiele preparatów na żylaki dostępnych bez recepty. Zawierają one substancje o działaniu uszczelniającym naczynia, przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym. 

Maść z kasztanowca na żylaki 

Preparaty z kory, kwiatów oraz nasion kasztanowca znalazły zastosowanie między innymi w leczeniu stanów zapalnych naczyń krwionośnych oraz w leczeniu żylaków. Nasiona kasztanowca bogate są w związki, które działają przeciwwysiękowo oraz przeciwobrzękowo, sprawiają, iż naczynia stają się mniej przepuszczalne. Escyna jest jednym ze związków otrzymywanych z wyciągu z nasion kasztanowca. Hamuje ona procesy zapalne oraz powoduje, iż naczynia stają się bardziej elastyczne oraz mniej podatne na pękanie. Escynę stosuje się między innymi w postaci maści oraz żeli w dolegliwościach związanych z żylakami kończyn dolnych oraz problemach związanych z zaburzeniami krążenia żylnego. Ważną informacją jest fakt, iż preparatów z escyną nie należy stosować na uszkodzoną skórę i otwarte rany. 

Maść z heparyną na żylaki 

Heparyna jest substancją, która zapobiega powstawaniu skrzepów krwi w łożysku naczyniowym. Mechanizm jej działania polega oddziaływaniu na czynniki krzepnięcia krwi oraz hamowaniu agregacji płytek krwi, co w konsekwencji przekłada się na działanie przeciwzakrzepowe. Heparyna stosowana jest m.in. w postaci kremów, żeli i maści. Wykorzystuję się ją w leczeniu żylaków kończyn dolnych, a także w zakrzepowym zapalaniu żył powierzchniowych oraz urazach tkanek miękkich. 

Powiązane produkty

Leczenie żylaków – tabletki na żylaki

Tabletki na żylaki, które można kupić bez recepty zawierają diosminę, dobesylan wapnia lub hesperydynę. Substancje te działają przeciwzapalnie, poprawiają krążenie obwodowe żylne,  

Tabletki na żylaki – diosmina 

Diosmina jest związkiem z grupy flawonoidów. Ten naturalny bioflawonoid otrzymywany jest między innymi z owoców cytrusowych i roślin z rodziny Rutaceae. Diosmina działa ochronnie na naczynia krwionośnie oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń. Wykazuje działanie zwiększające napięcie ścian naczyń, zmniejsza zastój żylny w kończynach oraz obrzęki. Diosmina przyczynia się do poprawy powrotu krwi z układu żylnego nóg. Warto także zwrócić uwagę na działanie przeciwzapalne diosminy. Związek ten hamuje wydzielanie mediatorów reakcji zapalnej, a także polepsza przepływ limfatyczny. 

Tabletki na żylaki – dobesylan wapnia 

Dobesylan wapnia jest lekiem syntetycznym. To związek działający na ścianę naczyń krwionośnych, a dokładniej na śródbłonek naczynia krwionośnego. Poprawia on obwodowe krążenie żylne, a także zapobiega zastojowi krwi, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszania obrzęków. Związek ten wykazuje także działanie: usprawniające mikrokrążenie, zmniejszające lepkość krwi, hamujące skłonność czerwonych krwinek do zlepiania się.

Dobesylan wapnia wykorzystywany jest m.in. w leczeniu dolegliwości powodowanych przez żylaki, a także w problemach związanych z owrzodzeniach podudzi oraz w zapaleniu żył. 

Tabletki na żylaki – hesperydyna 

Hesperydyna, podobnie jak diosmina, należy do leków naturalnych z grupy flawonoidów. Flawonoidy wykazują działanie polegające na: 

  • zmniejszaniu przepuszczalności naczyń krwionośnych, 
  • zwiększaniu elastyczności naczyń krwionośnych, 
  • poprawianiu przepływu krwi w naczyniach, 
  • przyczynianiu się do zmniejszania obrzęków, 
  • wykazywaniu działania przeciwzapalnego, 
  • przyczynianiu się do przedłużania działania witaminy C. 

Leczenie żylaków – inne metody leczenia 

Oprócz farmakoterapii wyróżniamy następujące metody leczenia żylaków kończyn dolnych: 

  • metoda uciskowa – polega dobraniu odpowiednio dopasowanej, elastycznej pończochy, której zadaniem jest wytworzenie swoistej mechanicznej podpory dla żył powierzchniowych, dzięki czemu ułatwia się proces przepływu krwi do żył głębokich,
  • leczenie obliteracyjne (skleroterapia) – metoda ta jest skuteczna w leczeniu żylaków, które obejmują małe i średnie naczynia krwionośne; polega ona na wstrzyknięciu do żyły specjalnej substancji, która powoduje zamknięcie światła naczynia,
  • leczenie chirurgiczne (flebektomia) – metoda ta uważana jest za złoty standard leczenia żylaków; polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej, istotnym jest fakt, iż ta metoda wymaga hospitalizacji,
  • leczenie wewnątrznaczyniowe – polega na wprowadzeniu cewnika do światła naczynia krwionośnego i wykorzystaniu energii cieplnej, co w konsekwencji przekłada się na zniszczenie struktury żyły i zamknięcie jej światła. 

Leczenie żylaków – wskazówki dodatkowe 

Osoby borykające się z problemem żylaków powinny zwrócić uwagę na dietę, aktywność fizyczną oraz styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach: 

  • należy unikać długotrwałego siedzenia i stania,
  • warto uprawiać sport, np. pływanie, jazdę na rowerze – aktywność fizyczna mobilizuje system żylny,
  • jeżeli to konieczne, należy zredukować masę ciała,
  • trzeba rzucić palenie,
  • warto zwrócić uwagę na dietę, która powinna być bogata w: wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdujące się np. w oleju lnianym, oleju rzepakowym, oleju sojowym, orzechach włoskich, tłustych rybach morskich, owocach morza), witaminę C (np.: cytrusy, truskawki, czarna porzeczka), witaminę E (np.: orzechy, oleje roślinne) oraz witaminę PP (np. jaja kurze, ryby); warto ograniczyć spożycie cholesterolu, węglowodanów prostych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.
  1. H. Marona, A. Kornobis, Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, „Postępy farmakoterapii” 2009, nr 2.
  2. M. Frołow, Żylaki, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki, [dostęp:] 28.06.2020. 
  3. Dobesylan wapnia (calcium dobesilate), „mp.pl” [online], https://indeks.mp.pl/desc.php?id=902, [dostęp:] 28.06.2020. 
  4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, MedPharm, Wrocław 2012, s.306.
  5. R. Jachowicz (red.), Farmacja praktyczna, PZWL, Warszawa 2007, s. 270-272. 
  6. W. Janiec (red.), Kompendium farmakologii, PZWL, Warszawa, 2010, s. 241, 250 
  7. I. Matławska, Farmakognozja, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008, s. 223.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij