COVID-19 a zdrowia psychiczne. Najnowsze badania brytyjskich naukowców
Justyna Piekara

COVID-19 a zdrowia psychiczne. Najnowsze badania brytyjskich naukowców

Oprócz badań związanych z poszukiwaniem remedium na COVID-19 i skutkami przebycia zakażenia koronawirusem SARS-C-oV-2, niektórzy naukowcy postanowili sprawdzić też, jakie jest oddziaływanie okoliczności związanych z pandemią oraz samej infekcji SARS-CoV-2 na nasze zdrowie psychiczne. 

COVID-19 a zaburzenia psychiatryczne 

Zespół badawczy z oddziału psychiatrii Uniwersytetu w Oxfordzie skorzystał z obszernej bazy danych zgromadzonych przez TriNetX i przeanalizował dokumentację medyczną 69 mln obywateli USA. Badanie zostało opublikowane na łamach „The Lancet Psychiatry”. 

Uczeni wywnioskowali, że osoby doświadczające zaburzeń psychiatrycznych są bardziej podatne na zachorowanie na COVID-19 pacjenci posiadający wcześniejszą historię leczenia psychiatrycznego byli aż o 65% bardziej narażeni na zakażenia koronawirusem. Natomiast u osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wskaźnik przypadków zaburzeń psychiatrycznych, depresji i bezsenności był wyższy. Wśród uczestników badania zaobserwowano zwiększoną częstość pierwszego rozpoznania psychiatrycznego, w ciągu 14–90 dni po ustaniu infekcji COVID-19.

Profesor Paul Harrison powiedział, że potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić, czy diagnoza zaburzenia psychiatrycznego ma bezpośredni związek z zarażeniem SARS-CoV-2. W badaniu nie uwzględniono zmiennych, takich jak status społeczno-ekonomiczny, nałogi, stres wywołany pandemią, które mają wpływ na ogólny stan zdrowia badanych. 

Projekt „Coronavirus: Mental Health in the Pandemic”

Brytyjska Fundacja Zdrowia Psychicznego we współpracy z akademickimi instytucjami – Cambridge University, Swansea University, University of Strathclyde oraz Queen’s University w Belfaście, prowadzi badania dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na zdrowie psychiczne. Od marca 2020 r. w ramach projektu przeprowadzano regularne badania ankietowe ponad 4000 osób z Wielkiej Brytanii. Eksperyment uzyskał akredytację etyczną od komisji Cambridge Psychology Research Ethics. 

Ankieta pozwala na ocenę emocjonalnych reakcji ludzi na pandemię. Zawiera pytania o kluczowe czynniki społeczne, które powodują uczucie niepokoju oraz myśli samobójcze. Naukowcy sprawdzają też mechanizmy, w jaki sposób ankietowani radzą sobie z czynnikami stresowymi. Badacze zastosowali metodę panelu obywatelskiego (ang. Citizens’ Jury) i zadbali o różnorodność profili ankietowanych, dzięki czemu mogli zebrać dane dobrej jakości, prezentujące szeroki zakres doświadczeń swoich rodaków, w tym na temat funkcjonowania z problemami zdrowia psychicznego. 

Panele obywatelskie to innowacyjny sposób angażowania obywateli w inicjatywy, które służą poszerzaniu wiedzy oraz ułatwiają zrozumienie problemów społecznych i mogą realnie wpływać na decyzje podejmowane przez rządy. W badaniu uczestniczą losowo wybrani przedstawiciele społeczności, zwoływani w celu rozważenia danego tematu i udzielenia odpowiedzi organowi zarządzającemu. 

Powiązane produkty

Najnowsze obserwacje w ramach projektu

Wszyscy musieliśmy przywyknąć do nowych okoliczności w obliczu pandemii, jednak w różny sposób radzimy sobie z zaistniałą sytuacją. Według danych zebranych w projekcie Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Psychicznego generalnie większość ankietowanych uznała, że dość dobrze znosi stres związany z pandemią, lecz im dłużej przyszło im się z nią zmagać, tym gorsze wyniki odnotowywano. Nastąpił spadek liczby osób uznających swoją kondycję psychiczną jako dobrą – z 73% w kwietniu do 64% na koniec sierpnia. 

Brytyjski projekt wyraźnie ukazuje różnice w doświadczeniu skutków pandemii wśród osób o odmiennym statusie społeczno-ekonomicznym. Osoby funkcjonujące w niekorzystnych warunkach ekonomicznych, środowiskowych i społecznych częściej zmagały się z atakami paniki, poczuciem beznadziejności, samotnością i stresem. 

Długotrwałe skutki pandemii na zdrowie psychiczne

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne prawdopodobnie będzie miał skutki bardziej dalekosiężne niż w przypadku dolegliwości fizycznych. Psychologowie sądzą, że jednym z najpowszechniejszych problemów może być rozwój zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i mizofobii. 

Yuko Nippoda, psychoterapeutka i rzeczniczka UK Council for Psychotherapy zakłada, że wiele osób nawet po zakończeniu pandemii będzie odczuwać niepokój, np. z powodu potencjalnego zagrożenia innym szczepem koronawirusa czy związany z niepewną przyszłością. Według ekspertki kolejnym problemem jest chroniczna samotność spowodowana długotrwałą izolacją i utratą więzi socjalnych lub dobrowolnym wycofaniem się życia społecznego, aby ograniczyć bodźce stresowe. 

  1. About Coronavirus: Mental health in the pandemic study, „mentalhealth.org.uk”, https: //www.mentalhealth.org.uk/our-work/research/coronavirus-mental-health-pandemic/about, [dostęp:] 10.11.2020.
  2. What is Citizen’s Jury, www.newdemocracy.com.au [online] https: //www.newdemocracy.com.au/what-is-a-citizens-jury/, [dostęp:] 10.11.2020.
  3. Wave 7: August 2020, „mentalhealth.org.uk” [online], https://www.mentalhealth.org.uk/our-work/research/coronavirus-mental-health-pandemic/key-statistics-wave-7, [dostęp:] 10.11.2020.
  4. Coronavirus: the divergence of mental health experiences during the pandemic, „mentalhealth.org.uk” [online], https: //www. mentalhealth.org. uk/our-work/research/coronavirus-mental-health-pandemic/about, [dostęp:] 10.11.2020.
  5. M. Taquet, S Luciano, J. R. Geddes, Bidirectionsl associations between COVID-19 and psychiatric disorder: retrospective cohort studies of 62 354 COVID-19 cases in the USA, „The Lancet Psychiatry” [online], https://doi. org/10.1016/S2215-0366 org/10.1016/S2215– org/10.1016/S2215–(org/10.1016/S2215–org/10.1016/S2215-20)30462-4, [dostęp:] 10.11.2020.
  6. M. Savagem, Coronavirus: the possible long-term mental health impacts, ”bbc.com” [online], https: //www.bbc.com/worklife/article/20201021-coronavirus-the-possible-long-term-mental-health-impacts, [dostęp:] 10.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij