Przyczyny, objawy i leczenie suchości pochwy
Anna Posmykiewicz

Przyczyny, objawy i leczenie suchości pochwy

Suchość pochwy to bardzo kłopotliwa i uciążliwa dolegliwość, która wywołuje u kobiety znaczny dyskomfort i w zdecydowany sposób obniża jakość życia. Jest to problem, z którym tak naprawdę może zetknąć się kobieta w każdym wieku – dolegliwość ta może bowiem dotknąć zarówno pacjentki młode, jak i te bardziej dojrzałe.

Jakie objawy może dawać suchość pochwy?

Suchość pochwy zazwyczaj wywołuje u kobiety duży dyskomfort, bowiem jej dominującym objawem przede wszystkim jest pieczenie, a często też uczucie dokuczliwego świądu okolic intymnych. Poza tym suchość pochwy przysparza też kobiecie bardzo dużych problemów ze współżyciem – wskutek suchości pochwy kobieta odczuwa w czasie stosunku ból (nosi on nazwę dyspareunii), przez co kobieta nie jest w stanie zwykle osiągnąć orgazmu i nie czerpie satysfakcji ze współżycia, a czasami wręcz boi się kolejnego zbliżenia z partnerem, bo zdaje sobie sprawę z tego, że może być ono dla niej bardzo nieprzyjemne.

Trzeba pamiętać też, że suchość pochwy, poza dolegliwościami fizycznymi, ma też negatywny wpływ na psychikę kobiety. Kobieta, odczuwając dyskomfort w czasie stosunku, często wstydzi się do tego przyznać swojemu partnerowi, boi się kolejnych zbliżeń i czasami ich unika, a to z kolei może doprowadzić do różnego rodzaju sprzeczek z partnerem, które będą pogłębiały zły nastrój kobiety.

Jakie mogą być przyczyny suchości pochwy?

Do suchości pochwy może dojść na skutek spadku stężenia żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Estrogeny są bowiem odpowiedzialne między innymi właśnie za produkcję śluzu pochwowego, nadają one również pochwie elastyczność i rozciągliwość. Kiedy w znaczący sposób spada ich stężenie, wtedy też może pojawić się problem suchości pochwy. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Do znaczącego spadku poziomu estrogenów dochodzi u kobiety w okresie menopauzy. Przed jej rozpoczęciem ilość estrogenów jest duża, w związku z czym pochwa jest też dobrze nawilżona. W okresie menopauzy natomiast dochodzi do dużego spadku poziomu estrogenów; ich stężenie może ulec zmniejszeniu nawet dziesięć razy. W związku z tym zdecydowanie zmniejsza się produkcja śluzu pochwowego, dochodzi też do zaniku nabłonka pochwowego, a cała pochwa staje się zdecydowanie mniej elastyczna i rozciągliwa.

Do spadku poziomu estrogenów może również dojść u kobiet przed okresem menopauzy w przypadku różnego rodzaju zaburzeń endokrynologicznych – jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, wtedy nawet u znacznie młodszych kobiet mogą pojawić się dolegliwości związane z suchością pochwy.

Suchość pochwy może wystąpić również na skutek przyjmowania przez kobietę niektórych leków. Jakie środki farmakologiczne mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości związanych z suchością pochwy? Do suchości pochwy może doprowadzać przede wszystkim stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli kobieta, która stosuje doustne tabletki antykoncepcyjne zaczyna mieć problemy z właściwym nawilżeniem pochwy, powinna obowiązkowo zgłosić się do swojego lekarza ginekologa. Specjalista zmieni wtedy środek antykoncepcyjny na inny, który być może będzie lepiej tolerowany przez pacjentkę. Ponadto do suchości pochwy może czasami doprowadzić zażywanie niektórych leków przeciwhistaminowych, czyli środków do walki z alergią, jak również farmakoterapia niektórymi antybiotykami.

Należy wspomnieć też o tym, że suchość pochwy może też wynikać z obecności infekcji narządów płciowych. Zdarza się, że w przypadku zakażenia grzybiczego – poza grudkowatymi, białymi upławami i uciążliwym świądem okolic intymnych – kobieta odczuwa właśnie pieczenie i suchość pochwy. Podobna sytuacja może mieć tez miejsce w przypadku zakażenia bakteryjnego oraz ewentualnie na skutek infekcji wywołanej zakażeniem pierwotniakowym rzęsistkiem pochwowym.

Powiązane produkty

Jak leczyć suchość pochwy i pozbyć się problemu raz na zawsze?

To, czy suchość pochwy można wyeliminować na zawsze, zależne jest od przyczyny dolegliwości. Jeśli suchość pochwy powstaje wskutek infekcji grzybiczej czy bakteryjnej, to zwykle po wyleczeniu zakażenia (za pomocą środków przeciwgrzybiczych lub właściwie dobranych antybiotyków) ustępują również problemy związane z suchością pochwy.

Podobnie, jeśli suchość pochwy wynika z zażywania niektórych leków – wtedy istnieje naprawdę bardzo duża szansa, że ich po zmianie na innego rodzaju środki farmakologiczne problem ustąpi całkowicie.

Inaczej jest, jeśli do suchości pochwy doszło w przebiegu menopauzy – czasami pomimo stosowania właściwego leczenia nie da się do końca wyeliminować przykrych dolegliwości, ale na pewno można je w znaczący sposób złagodzić.

Co stosuje się do leczenia suchości pochwy? Do łagodzenia objawów związanych z suchością pochwy stosuje się różnego rodzaju żele nawilżające – obecnie istnieje cały szereg tego typu preparatów, które można nabyć w aptece bez recepty. Poza tym istnieją też globulki zawierające między innymi kwas hialuronowy, glikogen i pałeczki kwasu mlekowego, które też skutecznie będą nawilżały pochwę. Tego typu środki zwykle również są dostępne bez recepty.

W przypadku kobiet, u których suchość pochwy ma związek ze spadkiem poziomu estrogenów, lekarze ginekolodzy zlecają dopochwowe globulki zawierające estriol. W przypadku niskiego stężenia estrogenów bardzo często zachodzi potrzeba stosowania również leków działających ogólnoustrojowo – lekarz może zalecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ewentualnie preparatów zawierających fitoestrogeny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij