Chroń skórę przed mrozem! 5 sposobów
Ernest Niewiadomski

Chroń skórę przed mrozem! 5 sposobów

Zimą Twoja skóra, a szczególnie twarz narażona jest na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych takich jak mróz i wiatr, a także nagłe zmiany temperatury oraz wysuszający wpływ centralnego ogrzewania. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz ochronna warstwa lipidowa twarzy staje się coraz cieńsza, przez co skóra traci więcej wody niż w czasie letnich upałów, a to może prowadzić do podrażnień, nadmiernego wysuszenia, a nawet odmrożenia.

Szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników są osoby z wrażliwą suchą skórą oraz problemami, takimi jak atopowe zapalenie skóry (AZS). W mniejszym stopniu problem dotyczy osób z tłustą skórą, u których naturalny płaszcz ochronny ulega stałej regeneracji. Do najczęściej występujących objawów szkodliwego wpływu mrozu na skórę twarzy należą: nadmierne przesuszenie, spadek elastyczności, wzmożone napięcie, swędzenie, łuszczenie naskórka, skłonność do podrażnień, pękanie naczynek krwionośnych, a także zwiększona produkcja sebum i przyspieszone procesy starzenia się skóry, takie jak powstawanie przebarwień oraz zmarszczek. Nie tylko skóra twarzy źle znosi zimę, podobnie reaguje skóra dłoni oraz w mniejszym stopniu reszty ciała. 

Jak zabezpieczyć skórę przed szkodliwym wpływem mrozu?

Przede wszystkim należy zadbać o właściwą pielęgnację i nawilżenie. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

•    Unikaj kosmetyków wysuszających skórę
Do oczyszczania i demakijażu używaj produktów pozbawionych detergentów, łagodnych i wzbogaconych lipidami. Doskonale sprawdzą się mleczka, olejki, emolienty i płyny micelarne. Właściwie dobrany produkt nie pozostawia uczucia napięcia skóry. Pamiętaj, aby delikatnie, ale dokładnie osuszać skórę po umyciu, jest to szczególnie istotne w przypadku AZS oraz nie myć twarzy bezpośrednio przed wyjściem z domu.

•    Stosuj kremy do twarzy dostosowane do pory roku i rodzaju cery
Zimą stosuj kremy o bogatej konsystencji i wysokiej zawartości lipidów, które regenerują naturalną strukturę skóry i tworzą na jej powierzchni warstwę izolacyjną chroniącą przed mrozem. Pamiętaj, aby były odpowiednio dobrane w zależności od rodzaju skóry i warunków atmosferycznych. Do cery suchej stosuj kremy tłuste i półtłuste. Skóra wrażliwa i naczyniowa wymaga specjalnej pielęgnacji, stosuj kremy łagodzące podrażnienia i wzmacniające zawierające witaminę C, witaminę K, rutynę oraz wyciągi z arniki, kasztanowca czy miłorzębu japońskiego. Skóra tłusta i trądzikowa zazwyczaj nie wymagają stosowania kremów tłustych, w tym przypadku odpowiednie będą kremy normalizujące i zimowe kremy nawilżające.

Szczególnie narażona na działanie mrozu jest delikatna skóra wokół oczu, niemal całkowicie pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, zabezpiecz ją delikatnym kremem półtłustym.

•    Chroń usta, małżowiny uszne oraz skórę głowy
Brak odpowiedniej pielęgnacji ust może prowadzić do ich spierzchnięcia i nieprzyjemnych krwawiących pęknięć, dlatego obowiązkowo w czasie mrozu należy stosować pomadki ochronne. Małżowiny uszne są szczególnie narażone na odmrożenia, dlatego powinny być smarowane tłustym kremem ochronnym. Zimą należy nosić okrycie głowy, ponieważ mróz obkurcza naczynia krwionośne, przez co do cebulek włosów dociera mniej substancji odżywczych, a włosy stają się słabsze i częściej wypadają.

•    Zadbaj o swoje dłonie
Zimą dłonie stale są narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji i ochrony. Stosuj zimowe kremy ochronne przed wyjściem z domu i w trakcie przebywania na mrozie. W domu nakładaj kremy nawilżające i odżywcze po każdym umyciu rąk oraz zawsze, gdy wyczujesz, że są przesuszone. 

•    Chroń skórę przed słońcem
Zimą najczęściej skupiamy się na ochronie przed mrozem i wiatrem, zapominając o ochronie przed słońcem. Śnieg odbija promienie UV potęgując ich niekorzystny wpływ na skórę, jest to szczególnie niekorzystne w przypadku wrażliwej cery naczyniowej oraz jasnej karnacji ze skłonnością do przebarwień. Stosuj kremy z filtrem przez cały rok.

Zima to trudny okres dla naszej skóry, dlatego wymaga ona szczególnej opieki. Unikaj kosmetyków wysuszających, stosuj odpowiednie kremy ochronne, najlepiej z serii zimowej zawierające lipidy i filtry przeciwsłoneczne. Nie zapominaj o nakryciu głowy i rękawiczkach. W pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem stosuj nawilżacze powietrza. Unikaj długich gorących kąpieli i stosuj odżywcze balsamy do ciała. W siarczysty mróz stosuj tłuste kremy ochronne niezależnie od rodzaju cery, ograniczysz w ten sposób ryzyko odmrożenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij