Prawda o zdrowiu z włosa wzięta
Tadeusz Fogiel

Prawda o zdrowiu z włosa wzięta

Już La Metrie zauważył, że organizm człowieka jest najbardziej skomplikowanym urządzeniem stworzonym przez naturę. O ile XVIII-wieczny lekarz i filozof tylko intuicyjnie kreślił obraz zależności duszy od funkcjonowania naszego ciała, o tyle dziś możemy stwierdzić już z całą pewnością, iż najbardziej niedostrzegalne procesy organiczne, zależności między poszczególnymi mikro- i makroelementami w naszym organizmie mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

W organizmie człowieka można wskazać co najmniej 46 związków nieorganicznych, z czego zdecydowaną większość uważa się za niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość to pierwiastki stanowiące składniki ważne dla organizmów — elementy strukturalne szkieletu i tkanek miękkich, a także czynniki regulujące wiele funkcji fizjologicznych, np. krzepnięcie krwi, transport tlenu czy aktywacje enzymów. Pierwiastki te można podzielić na 3 zasadnicze grupy:

  • pierwiastki konieczne do życia, tzw. biopierwiastki,
  • pierwiastki obojętne, bez których przemiany metaboliczne mogą normalnie przebiegać,
  • pierwiastki toksyczne, wywierające szkodliwe działanie na organizm.

Obok biopierwiastków — makroelementów (występujących w ciele człowieka w ilości przekraczającej 0,01%), takich jak: wapń, magnez, fosfor, sód czy potas i mikroelementów (mniej niż 0,001% zawartości w organizmie) — żelazo, miedź, cynk, chrom, selen występują też substancje toksyczne — rtęć, ołów, glin czy kadm. Szkodliwość tych pierwiastków zależy od wielu czynników, ale najważniejszymi są: stężenie danego pierwiastka w organiźmie i okres narażenia na jego działanie. Wszystkie one mają wpływ na przebieg metabolizmu. Obecność pierwiastków toksycznych, nadmiar czy niedobór makro- i mikroelementów mogą spowodować poważne zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Należy pamiętać, że nasze zdrowie i samopoczucie jest wypadkową niezliczonych procesów bio- i fizykochemicznych zachodzących w naszym organizmie, a ich przebieg z kolei jest uzależniony od ilości i jakości spożywanych pokarmów oraz wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Od pewnego czasu coraz bardziej uwidocznia się też wpływ warunków zewnętrznych na nasze samopoczucie i zdrowie fizyczne. Zanieczyszczenie środowiska, katastrofy ekologiczne, postęp cywilizacyjny z jego negatywnymi skutkami, takimi jak ciągłe napięcie emocjonalne, stres, pośpieszne i nieodpowiednie odżywianie, wszelkiego rodzaju używki powodują często, że procesy metaboliczne zachodzące w naszych organizmach zostają w poważny sposób zakłócone.

Zakłócenia te mogą stać się przyczyną wielu groźnych chorób lub też wskazują na poważne zakłócenia chorobowe. Wczesne wykrycie występujących zaburzeń w procesie metabolizmu może pomóc lekarzowi w postawieniu prawidłowej diagnozy na temat stanu zdrowia pacjenta.

Standardowym badaniem, mającym wskazać w jakim stanie znajduje się nasz organizm jest analiza krwi. Standardowym, nie znaczy jednak, że w każdym przypadku najlepszym, najbardziej wiarygodnym. Skład osocza i stężenie istotnych dla organizmu pierwiastków we krwi nie zawsze bowiem odpowiada ich zawartości w całym organizmie. W krwi funkcjonują specjalne mechanizmy, które niwelują niedobory lub nadmiary mikro- i makroelementów. Proces ten odbywa się często kosztem innych istotnych tkanek i narządów naszego organizmu. Bywa więc i tak, że badanie krwi nie wykazuje żadnego naruszenia homeostazy, ale w innych tkankach naszego ciała zawartość istotnych związków nieorganicznych jest niewystarczająca lub np. stężenie w nich pierwiastków toksycznych przekracza bezpieczny poziom.

Dlatego, między innymi, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by przedmiotem prostych testów analitycznych uczynić ludzkie włosy. W przeciwieństwie do badania krwi ta technika ma wiele zalet.

Przede wszystkim próbki włosów mogą być łatwo pobrane, nawet przez samego zainteresowanego. Zmiany długookresowe ilości pierwiastków są wykrywane tylko we włosach. Stężenia większości pierwiastków we włosach są dużo większe niż we krwi.

Analiza pierwiastkowa tkanki włosa jest dla lekarzy wskaźnikiem długoterminowego wpływu na organizm diety, stresu i środowiska pracy, nadto może być ona wykorzystana jako narzędzie pomagające określić niedobór lub nadmiar pierwiastków śladowych, zachwianie równowagi metabolicznej ustroju oraz umożliwia oszacowanie stopnia oddziaływania na organizm człowieka pierwiastków toksycznych.

Analiza włosów jest szczególnie wygodną metodą oceny stanu mineralnego człowieka przy:

  • zaburzeniach hormonalnych, neurologicznych, dermatologicznych, gastrologicznych, kardiologicznych,
  • leczeniu otyłości, osteoporozy,
  • menopauzie i andropauzie,
  • zatruciu pierwiastkami toksycznymi.

Tak szerokie zastosowanie techniki analizy włosów, jej skuteczność oraz potwierdzona przydatność w diagnozowaniu stanu zdrowotnego organizmu spowodowało, że w ślad za najlepszymi i najnowocześniejszymi ośrodkami medycznymi na świecie metoda ta stała się również przedmiotem zainteresowania pracowników Zakładu Biochemii i Chemii Wojskowej Akademii Medycznej pod kierunkiem prof. płk. dr hab. Marka Strzelczyka. Pierwsze badania włosów rozpoczęto w tym zespole 5 lat temu. Należało bowiem stworzyć najpierw własną, reprezentatywną bazę danych, która mogła służyć jako materiał porównawczy dla kolejnych analiz. Ponad 2 lata trwała pełna standaryzacja metody badania włosów, tak by osiągnąć pełną powtarzalność i wiarygodność wyników badań tych samych składników.

Wprawdzie, jak już wspomniałem wcześniej, sama metoda analizy zawartości pierwiastków we włosach jest prosta i skuteczna, to jednak przyrządy służące do jej przeprowadzenie są niezwykle skomplikowane technicznie, precyzyjne a jednocześnie kosztowne. Urządzenia do spektometrii emisji atomowej ze wzbudzeniem plazmowym, absorpcyjnej spektometrii atomowej czy też do aktywacji neutronowej mają wartość często kilkuset tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że Laboratorium Pierwiastków Śladowych "Biomol" rok temu rozpoczęło usługowe przeprowadzanie analizy zawartości pierwiastków we włosach. W tej chwili "Biomol" ma zleceniodawców z terenu całego kraju, bywają też zlecenia zagraniczne. Atutami laboratorium są wysokie kwalifikacje osób przeprowadzających badania i ich stosunkowo niska cena (obecnie sto zł za badanie). Cena ta zawiera wykonanie wykresów wskazujących zawartość poszczególnych pierwiastków w organizmie oraz proporcji jednych do drugich. W opracowaniu wyników badań znajduje się również informacja na temat zalecanej diety (w zależności od grupy krwi) oraz wskazówki dotyczące zalecanych mikroelementów i sposobów ich przyjmowania, tak aby zapewnić ich najskuteczniejszą absorpcję w organizmie.

Tę ostatnią część, zawierającą wskazówki dotyczące dalszego postępowania, wypełnia lekarz na podstawie danych otrzymanych w wyniku analizy pierwiastkowej tkanki włosa!

W tym miejscu raz jeszcze wymaga podkreślenia fakt, że na podstawie analizy składu pierwiastków nie rozpoznaje się samych chorób, lecz jedynie trendy procesów biochemicznych w tkankach. Pozwala to jednak na wgląd w procesy biochemiczne na wiele lat wcześniej zanim ujawnią się procesy chorobowe. Wieloletnie obserwacje pacjentów potwierdzają występujący związek pomiędzy zaburzeniami profilu tkankowego pierwiastków a określonymi objawami i stanami patofizjologicznymi. Tak więc dla doświadczonego specjalisty analiza stężenia biopierwiastków w tkankach oraz ich wzajemnych proporcji pomiędzy sobą może być nieocenioną wskazówką pomagającą ustalić występujące zagrożenia takimi jednostkami chorobowymi, jak np.: niektóre nowotwory, choroba Alzheimera, nadciśnienie, nadpobudliwość, osteoporoza, czy zaburzenia hormonalne.

Ustalenie profilu pierwiastków w organizmie może być niezwykle przydatne przy wspieraniu procesu leczenia pacjenta poprzez selektywną suplementację organizmu odpowiednimi biopierwiastkami, co ważne nie tylko w przypadku schorzeń o ustalonej etiologii, ale także w przypadkach, kiedy patogeneza choroby jest nieznana.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij