Alkohol a karmienie piersią
Krzysztof Słomiak

Alkohol a karmienie piersią

Powszechnie wiadomo, że picie alkoholu w trakcie ciąż szkodzi to dziecku. Niestety mała jest świadomość dotycząca picia napojów alkoholowych w trakcie karmienia piersią. W tym temacie istnieje kilka rad i opinii, które wzajemnie się wykluczają. Z tego powodu kobiety często czują się zagubione w gąszczu wielu skrajnych informacji i nie wiedzą, czy wolno, czy nie wolno im pić alkoholu w okresie karmienia piersią. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi dokładniej.

Alkohol przenika do mleka mamy

Karmienie piersią to bardzo ważny czas w życiu kobiety. W trakcie karmienia kobieta nawiązuje z dzieckiem szczególną matczyną więź. Dziecko w tym czasie uczy się zapachu mamy, oswaja się z dotykiem jej skóry i ciepłem ciała. Będąc blisko serca matki, ma ono możliwość słyszeć jego bicie. Wiele badań potwierdziło, że w trakcie karmienia piersią serca dziecka i matki synchronizują się – serce dziecka potrafi bić w tym samym rytmie.

Decyzję o naturalnym karmieniu piersią każda z pań podejmuje indywidualnie i zwykle – jeśli kobieta ma pokarm – stara się naturalnie karmić swoje dziecko. Każda karmiąca mama powinna wiedzieć, że należy dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych ważnych dla rozwoju dziecka. Z dietą do mleka przenikają różne substancje, w tym również te szkodliwe – pestycydy, metale ciężkie i wypijany alkohol.

Przeczytaj także tekst: Picie alkoholu w ciąży

Alkohol szkodzi rozwojowi dziecka

Alkohol spożywany przez matkę często i w dużych ilościach jest dla dziecka szkodliwy. Wiele mówi się o alkoholowym zespole płodowym (FAS), który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie ciąży. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję podczas ciąży.

Nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Ma to znaczenie również dla rozwoju dziecka po porodzie. Dlatego picie alkoholu w trakcie karmienia piersią powinno charakteryzować się kilkoma zasadami.

Powiązane produkty

Alkohol zaburza laktację

Nasuwa się więc pytanie: czy w ogóle można pić alkohol w trakcie karmienia piersią? Można, ale trzeba to robić z rozwagą i świadomością konsekwencji.

Trzeba pamiętać, że picie alkoholu zaburza laktację, co oznacza, że kobieta będzie miała mniej pokarmu dla swojego maluszka.

Produkty bogate w cukry z zasady pobudzają laktację. Dlaczego więc piwo czy wino tego nie robią? Zawarte w piwie węglowodany mogłyby wpływać na pobudzenie produkcji mleka, ale zawarty w napoju alkohol – w jakiejkolwiek ilości – przerywa ten proces. Wypicie jednej puszki zwykłego piwa może zmniejszyć laktację aż o 15-25 procent. Organizm sam wysyła sygnał: „nie karm swojego dziecka”.

Matki dzieci do 6. miesiąca życia nie powinny pić alkoholu w żadnej ilości. Okres dziewięciomiesięcznej abstynencji w ciąży powinno się przedłużyć o przynajmniej następne 6 miesięcy.

Co ważne – alkohol nie znajduje się jedynie w napojach alkoholowych. Można go znaleźć również w lekach. Może się też wchłaniać przez skórę i błony śluzowe (warto o tym pamiętać, jeśli pracuje się w przemyśle czy laboratorium chemicznym).

Alkohol będzie w mleku. Pijesz? Nie karm!

Dobrym pomysłem jest odciągnięcie mleka przed spożyciem alkoholu, aby dziecko miało co jeść i nie spożywało alkoholu w pokarmie. Po spożyciu małej ilości alkoholu (kieliszek wina, szklanka piwa, mały drink) nie powinno się karmić piersią przez co najmniej 2-3 godziny. W tym czasie alkohol będzie znajdował się w naszym organizmie. Tak długo, jak alkohol będzie w organizmie matki, tak długo będzie też w mleku. Kiedy zostanie on wyeliminowany przez wątrobę, wtedy zostanie też usunięty z mleka.

Im więcej alkoholu zostanie wypite, tym dłuższy czas należy odczekać. Mądrym posunięciem jest zakup alkomatu, żeby sprawdzić, czy alkoholu w naszym organizmie już nie ma. Im dłuższa przerwa tym lepiej – zminimalizuje to ilość alkoholu w mleku i w końcu doprowadzi ją do zera.

Okazjonalnie wypita niewielka ilość alkoholu nie wpływa negatywnie na dziecko, jeśli zastosujemy zasadę utrzymania odpowiedniej przerwy. Bardziej szkodliwe dla dziecka jest zupełne odstawienie dziecka od piersi ze względu na jednorazową chęć wypicia alkoholu. Alkohol nie kumuluje się w mleku, jest usuwany z pokarmu w trakcie eliminacji go z organizmu. Alkohol zaburza odruch wypływu pokarmu i może zmniejszać laktację. Jeżeli kobieta przesadzi z alkoholem, powinna wstrzymać się z karmieniem piersią przez minimum 15 godzin.

Jesteś sama? Nie pij

Matki cierpiące na chorobę alkoholową powinny bezwzględnie rozważyć żywienie zastępcze dla swojego dziecka. Trzeba też pamiętać, że gdy kobieta decyduje się na wypicie alkoholu, nie powinna być nigdy sama w domu. Opiekun dziecka w danej chwili musi być trzeźwy. Po wypiciu alkoholu nie wolno również spać z dzieckiem w jednym łóżku.

Nie można zapomnieć, że nadużywanie alkoholu jest destrukcyjnie dla naszego organizmu. Alkohol uszkadza nerki, wątrobę, szkodzi żołądkowi, układowi krwionośnemu i nerwowemu oraz skórze. Nasz organizm po szalonej imprezie musi zwalczyć to, co mu zafundowaliśmy. Aby zminimalizować szkody ważne jest, by alkohol pić z umiarem i rozwagą, a dzień po dostarczyć wszelkich niezbędnych składników oraz zadbać o regenerację i spokój dla całego ciała.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alkohol a depresja

    Alkohol jest chyba najbardziej rozpowszechnioną używką. Ma wiele postaci, piją go tak naprawdę prawie wszyscy - zarówno nastolatki, jak i ludzie w wieku dojrzałym. Alkohol towarzyszy wielu ważnym wydarzeniom w naszym życiu - obecny jest na weselach, imieninach, bankietach, chrzcinach, ale też na zwykłych towarzyskich spotkaniach w gronie najlepszych przyjaciół. Panuje pogląd, że wypijanie, nawet częste, piwa czy wina, nie przysporzy nikomu kłopotów, a wręcz odwrotnie - poprawi nam humor, spowoduje, że będziemy bardziej towarzyscy i będziemy brylować na imprezie. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że częste picie alkoholu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu.

  • Przyjmowanie leków a picie alkoholu

    Alkohol, znany również pod nazwą chemiczną etanol, to rozpuszczalnik organiczny, stosowany powszechnie w chemii, medycynie i farmacji. Jest to również popularna używka, którą możemy znaleźć w piwie, winie, wódce i innego rodzaju napojach „wyskokowych”. Alkohol nie jest wskazany nigdy, kiedy przyjmujemy leki – zarówno przewlekle, jak i doraźnie. Skutki uboczne takiego połączenia mogą być katastrofalne.

  • Mózg kurczy się od konsumpcji alkoholu

    Spożywanie alkoholu wpływa na szereg procesów zachodzących w organizmie. Pity w nadmiarze uszkadza wątrobę, nerki, serce i układ nerwowy. Najnowsze wyniki badań naukowych dowodzą, że codzienna dawka alkoholu przyczynia się także do starzenia się mózgu i zmniejszenia jego objętości.

  • Tytoń i alkohol są głównymi przyczynami raka – nowe badanie

    Najnowsze wyniki badań potwierdzają intuicyjne obserwacje w kwestii ochrony zdrowia społecznego: rezygnacja z alkoholu i papierosów pozwoliłaby znaczącej ilości ludzi uniknąć zachorowania na raka, a także – w konsekwencji – śmierci z tego powodu.

  • Przeziębienie a karmienie piersią – domowe sposoby i leki na przeziębienie i grypę podczas laktacji

    Przeziębienie może stać się prawdziwą zmorą, szczególnie dla matki karmiącej, dla której wachlarz leczenia jest w pewnym stopniu ograniczony – niektóre leki nie powinny być stosowane w okresie laktacji. Mamy karmiące – nie bójcie się! Bezpieczna farmakoterapia jest możliwa, a niekiedy rozwiązaniem mogą okazać się domowe sposoby na powszechne dolegliwości, takie jak katar, kaszel czy gorączka.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak uniknąć wad zgryzu u dzieci? Dobre nawyki

    Chociaż blisko 90 procent dzieci w wieku szkolnym ma mniejsze lub większe wady zgryzu, to tylko 10–15 procent z nich boryka się z zaawansowanymi problemami w tej sferze, które wymagają leczenia. Większość pacjentów poddaje się działaniom korekcyjnym ze względu na defekt kosmetyczny, a nie z powodu dolegliwości zdrowotnych.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij