Leczenie i pielęgnacja cery nadreaktywnej – jak właściwie o nią zadbać?
Beata Baj

Leczenie i pielęgnacja cery nadreaktywnej – jak właściwie o nią zadbać?

Wśród pacjentów odwiedzających apteki ogólnodostępne coraz częściej pojawiają się osoby borykające się z problemem nadreaktywnej skóry twarzy oraz szukające wskazówek, jak taką cerę właściwie pielęgnować. Powtarzają się pytania: Co robić, by zniwelować rumień i uczucie silnego pieczenia, kiedy się pojawia? Jakich preparatów używać, by nie doprowadzić do jeszcze silniejszego podrażnienia? I czy możliwe jest skuteczne i całkowite pozbycie się przykrych odczynów, które często pojawiają się bez znanej nam przyczyny?

Silna wrażliwość skóry może pojawiać się na skutek zadziałania konkretnego czynnika alergizującego ale może też towarzyszyć przewlekłym problemom skórnym. Dotyczy to głównie cery naczynkowej jak i cery zmienionej chorobowo trądzikiem różowatym. Pielęgnacja nie jest łatwa, gdyż skóra taka może reagować silnym zaczerwienieniem i świądem nawet po umyciu samą wodą lub w trakcie kontaktu z parą wodną. W przypadku cery naczynkowej rumień na policzkach świadczy o słabości naczyń krwionośnych i ich zwiększonej przepuszczalności pod wpływem chociażby gwałtownej zmiany temperatury czy silnych emocji. Naczynia rozszerzają się powodując widoczne zaczerwienienia. Jeśli następnie nie obkurczają się po ustaniu działania bodźca, mogą powstać pajączki a z czasem bardziej utrwalone rozległe zmiany. Skóra taka jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej troski przez cały rok. Na tle zaburzeń mikrokrążenia może rozwinąć się stan zapalny, mogą też powstawać czasowo grudki i krostki. Mamy wówczas do czynienia z trądzikiem różowatym, który jest chorobą przewlekłą i trudną w leczeniu, z powodu nie do końca poznanej patogenezy. Zmiany rozwijają się na podłożu rumieniowym i obejmują głównie przyśrodkową część twarzy. Podobnie jak problemy naczyniowe, trądzik występuje częściej u kobiet niż mężczyżn, około 30. roku życia. Natomiast zaostrzenie objawów ma miejsce zwykle w okresie menopauzy, kiedy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne.

Jak w takim razie zadbać o skórę nadreaktywną?

Obecnie rynek farmaceutyczny oferuje wiele produktów, które mają na celu poprawę jej kondycji. Mamy do wyboru szereg różnych postaci leków oraz produktów kosmetycznych o wielokierunkowym działaniu. Wśród działających ogólnie możemy wyróżnić doustne formy witaminy C, B2, PP i K oraz preparaty zawierające wyciągi z kasztanowca i ruszczyka. Związki te wzmacniają ściany naczyń, zmniejszają ich przepuszczalność, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. W codziennej pielęgnacji jednak większe znaczenie mają produkty do stosowania miejscowego, zewnętrznego. Są to żele, kremy, płyny, peelingi enzymatyczne oraz maseczki zawierające w większości substancje czynne pochodzenia naturalnego, roślinnego. Oto najważniejsze z nich:

•    wyciąg z kasztanowca- zawiera escynę, która hamuje przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, poprawia ich elastyczność, zwiększa odporność na rozszerzanie i pękanie
•    wyciąg z arniki- wzmacnia ściany naczyń, działa lekko przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
•    ekstrakt z ruszczyka- zawiera hesperydynę o działaniu obkurczającym naczynia, przeciwzapalnym, przeciwutleniającym
•    ekstrakt ze złotej algi- działa przeciwzapalnie, kojąco i łagodzi podrażnienia
•    wyciąg z mimozy meksykańskiej- wzmacnia naczynia i poprawia mikrokrążenie
•    wyciąg z ziarnopłonu- zmniejsza przekrwienie, poprawia elastyczność naczyń
•    ekstrakt z owsa- działa łagodząco
•    wyciąg z oczaru wirginijskiego- ma właściwości ściągające i przeciwzapalne

Oprócz wyciągów roślinnych jest wiele innych substancji, które wspomagają działanie wyżej wymienionych:

•    pantenol- łagodzi podrażnienia oraz trwały i napadowy rumień. Ma zdolność wiązania wody przez co zwiększa elastyczność skóry
•    alantoina- działa kojąco, przeciwzapalnie i regenerująco na skórę
•    bisabolol- działa antyseptycznie, łagodząco i przeciwzapalnie
•    siarczan dekstranu- redukuje stany zapalne w rozległych zaczerwienieniach
•    witamina C- wzmacnia ściany naczyń, działa antyoksydacyjnie
•    witamina K- działa przeciwkrwotocznie, zapobiega wylewom podskórnym
•    piroktonian olaminy- hamuje powstanie zmian grudkowo-krostkowych
•    neutrazen- hamuje nadreaktywność i powstanie zmian grudkowo-krostkowych
•    peptydy- zwiększają poziom tolerancji skóry
•    prebiotyk- działa ochronnie na ekoflorę skóry, wzmacnia mechanizmy obronne
•    kwas azelainowy- działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie – hamuje powstanie wolnych rodników tlenowych

Produkty zawierające wymienione substancje wchodzą w skład asortymentu aptecznego dostępnego bez recepty lekarskiej. Z powodu znacznej wrażliwości skóry wybór odpowiedniego leku czy produktu kosmetycznego może być trudny.

Należy pamiętać, że nie ma jednego preparatu idealnego dla wszystkich. Każdy pacjent musi znaleźć produkt odpowiedni dla siebie, dla swojego rodzaju skóry oraz stopnia zaawansowania zmian chorobowych.

Należy zaznaczyć, że można zmniejszać reaktywność skóry i hamować rozwój powstających zmian poprzez unikanie niekorzystnych czynników, takich jak:

•    duże zmiany temperatury otoczenia: ekspozycja na słońce lub mróz
•    nieprawidłowa dieta: ostre przyprawy, gorące napoje, alkohol
•    nieodpowiednie kosmetyki
•    kuracje sterydami
•    silny stres

W sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć chociażby przebywania w nasłonecznionym miejscu, warto pamiętać o nałożeniu kremu z wysokim filtrem, który ochroni skórę przed promieniowaniem UV. Ważne by nie zawierał alkoholu i najlepiej był nieperfumowany, co zmniejszy ryzyko ewentualnego podrażnienia lub alergii.

Pomocą w pielęgnacji skóry nadreaktywnej służą coraz częściej gabinety kosmetyczne, oferując  zabiegi wyciszające rumień, peelingujące, odżywiające i regenerujące tkanki.

Wśród najbardziej bezpiecznych i skutecznych należy wyróżnić:

•    peeling kawitacyjny- delikatnie usuwa martwe komórki, oczyszcza, hamuje namnażanie bakterii, dotlenia i pobudza odbudowę skóry
•   sonoforeza- za pomocą ultradźwięków wprowadza substancje aktywne takie jak witaminę C lub peptydy w głębsze warstwy skóry poprawiając ukrwienie i regenerację tkanek skóry
•    jonoforeza- wyciszenie skóry np. związkami wapnia za pomocą siły pola elektrycznego

Kiedy jednak metody codziennej pielęgnacji nie są lub przestają być skuteczne, zwykle mamy do czynienia z zaawansowaną postacią trądziku różowatego. Wtedy konieczna jest wizyta u dermatologa w celu ustalenia dalszej terapii. Silniejsze działanie od preaparatów bez recepty, wykazuję np. metronidazol, dostępny w tabletkach doustnych, żelu i kremie. Wykazuję on silne działanie bakteriobójcze. Szersze spektrum działania posiada kwas azelainowy, który jest stosowany coraz częściej. Podaje się również antybiotyki oraz w bardzo zaostrzonych postaciach -  retinoidy. Pełne wyleczenie nie jest niestety narazie możliwe. Nadal trwają badania nad dokładniejszym poznaniem etiologii tej choroby, co być może pozwoliłoby na skuteczniejsze leczenie przyczynowe oraz wskazałoby nowe kierunki w pielęgnacji i zahamowaniu nadreaktywności skóry naczyniowej i objętej trądzikiem różowatym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij