Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?
Michał Posmykiewicz

Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

Jakie najważniejsze objawy mogą sugerować obecność guza mózgu? 

Przede wszystkim są to: bóle głowy, napady padaczkowe oraz neurologiczne objawy ogniskowe, czyli ubytkowe. Nowotwory wewnątrzczaszkowe mogą być przyczyną objawów dwojakiego rodzaju: mogą dawać objawy nieswoiste, związane najczęściej z nadciśnieniem śródczaszkowym oraz objawy ogniskowe. Objawami przewlekłego nadciśnienia śródczaszkowego są często powtarzające się bóle głowy, zaburzenia świadomości, senność, nudności, wymioty, pogorszenie widzenia. Ponadto, objawami wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego mogą też być zaburzenia równowagi czy też podwójne widzenie przy patrzeniu na oddalone przedmioty.

Napady padaczkowe, są drugim, po bólach głowy, objawem nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli chodzi o objawy ogniskowe, o charakterze ubytkowym, są one uzależnione od miejsca lokalizacji guza. Mogą zatem między innymi pojawiać się zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, upośledzenie  funkcji pisania czy niedowłady.

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są bardzo zróżnicowane pod względem histologicznym, bardzo częstym typem pierwotnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego są glejaki.

Czym są glejaki?

Glejaki to nowotwory ośrodkowego układu nerwowego wywodzące się z komórek glejowych, będących obok komórek nerwowych drugim składnikiem tkanki nerwowej. Wyróżnia się kilka rodzajów komórek glejowych, między innymi astrocyty (inaczej to glej gwiaździsty), oligodendrocyty (inaczej to glej skąpowypustkowy) czy też glej wyściółkowy.

Wśród glejaków najczęstszym rodzajem nowotworów są glejaki wywodzące się z astrocytów. Jakie rodzaje glejaków można tu zaliczyć?

  • Glejak wielopostaciowy (glioblastoma multiforme). Jest to najbardziej złośliwy glejak pochodzenia astrocytarnego. Jest on najczęstszym pierwotnym nowotworem złośliwym mózgu u ludzi dorosłych (około 25% wszystkich nowotworów). Występuje on głównie u osób starszych. Jak wygląda leczenie glejaka wielopostaciowego? Podstawowe znaczenie ogrywa tu leczenie operacyjne uzupełnione teleradioterapią i ewentualnie brachyterapią. Chemioterapia może nieznacznie wydłużyć czas przeżycia chorych. Niestety, w przypadku tego nowotworu rokowanie jest złe. Bez leczenia aż 95% chorych umiera w ciągu trzech miesięcy od rozpoznania choroby, zaś większość chorych po właściwym leczeniu przeżywa tylko rok po operacji. 

  • Gwiaździak anaplastyczny. Często wykazuje on tendencje do przekształcania się w kierunku glejaka wielopostaciowego. Jednak w jego przypadku rokowanie jest trochę lepsze, metody leczenia są podobne. 

  • Gwiaździak włókienkowy. Ten typ glejaka jest charakterystyczny dla młodych dorosłych, często też wykazuje on progresję do glejaka wielopostaciowego. Jak wygląda jego leczenie? Wszystko uzależnione jest od położenia nowotworu. Jeśli można go usunąć, nie narażając chorego na ewentualne wystąpienie deficytów ogniskowych po operacji, to wykonywany jest zabieg wycięcia nowotworu. W sytuacji, kiedy nowotwór położony jest w okolicy ważnych w mózgu ośrodków, wtedy wycięcie nawet jego fragmentu może znacznie pogorszyć jakość życia chorego. Jeśli nowotwór nie jest wycięty w całości, wtedy taki zabieg uzupełnia się zwykle radioterapią, choć jej skuteczność bywa zróżnicowana. 

  • Gwiaździak włosowatokomórkowy. Jest to nowotwór łagodny, który zwykle występuje u dzieci i młodych ludzi dorosłych. Nie wykazuje on tendencji do naciekania tkanek mózgu lub do przekształcania się w glejaka wielopostaciowego czy gwiaździaka anaplastycznego. Ten typ glejaka zazwyczaj lokalizuje się w nerwie wzrokowym, a także w pniu mózgu i móżdżku. Rokowanie jest bardzo dobre, całkowite wycięcie nowotworu jest równoznaczne z całkowitym wyleczeniem, a terapia wspomagająca nie jest konieczna. W przypadku niepełnej resekcji guza rokowanie jest trochę gorsze, jednak i tak odsetek przeżyć wynosi ponad 75%. Najgorsze rokowanie dotyczy guzów zlokalizowanych w podwzgórzu i w dolnej części pnia mózgu, bowiem są to obszary nieoperacyjne. 

Innym rodzajem glejaków są nowotwory wywodzące się z oligodendrocytów, czyli z tzw. gleju skąpowypustkowego. Zalicza się do nich:

  • Skąpodrzewiak. Jest to naciekający nowotwór, który typowo występuje w półkulach mózgu u młodych ludzi dorosłych. Podstawową metodą leczenia jest (w miarę możliwości, co uzależnione jest od lokalizacji guza), leczenie operacyjne  dąży się do radykalnego wycięcia nowotworu, co przedłuża czas przeżycia chorych. Często zabieg operacyjny, zwłaszcza, jeśli guza nie dało się usunąć całkowicie, uzupełnia się radioterapią. W przypadku najmniej zróżnicowanych, czyli anaplastycznych skąpodrzewiaków, bardzo ważną rolę odgrywa chemioterapia, ponieważ złośliwy skąpodrzewiak jest jednym z najlepiej reagujących na podanie chemioterapii nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. 

  • Wyściółczak. Zdarza się, że dochodzi do rozwoju nowotworów wywodzących się również z gleju wysciółkowego  mówi się wtedy o wyściółczaku. Wyściółczak jest nowotworem typowym dla dzieci i młodych ludzi dorosłych. Podstawowe znaczenie w jego przypadku ma leczenie operacyjne, a dodatkową metoda leczenia, uzupełniającą zabieg operacyjny, jest radioterapia. Jeśli chodzi o chemioterapię, to największe znacznie odgrywa ona u dzieci poniżej trzeciego roku życia, co ma związek z tym, że u tak małych dzieci radioterapia ma ograniczone zastosowanie. 

  • Ponadto, u dzieci może dojść do rozwoju glejaków zarodkowych. Do tego typu guzów zalicza się rdzeniaka (medulloblastoma). Nowotwór ten lokalizuje się w móżdżku. Podstawowe znacznie z leczeniu odgrywa zabieg operacyjny, w którym dąży się do radykalnego usunięcia nowotworu. Ponadto, jako leczenie dodatkowe czasami wykorzystuje się radioterapię i chemioterapię. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij