Olej arganowy na włosy
Ewelina Sochacka

Czy można stosować olejek arganowy na wypadające włosy? Jak go nakładać?

Wykazano, że olej arganowy zapewnia szereg korzyści zdrowotnych po nałożeniu na skórę, a wiele z tych korzyści dotyczy także włosów. Czy stosowanie oleju arganowego może zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?

Jakie właściwości ma olej arganowy?

Olej arganowy, nazywany też potocznie płynnym złotem, wytwarzany jest z owoców drzewa arganowego (arganii żelaznej), które są odrobinę podobne do owoców oliwki. Roślina ta rośnie w Maroku. To jeden z najdroższych olejów na świecie, co wynika ze sposobu, w jaki się go pozyskuje – ręcznie i mało efektywnie, gdyż aby uzyskać 1 l oleju arganowego, należy wykorzystać minimum 35 kg arganii. Czysty olej arganowy jest od wieków używany do gotowania (pozyskiwany z nasion prażonych, ma ciemną barwę), ale także w rytuałach domowej pielęgnacji (pozyskiwany z orzechów nieprażonych, ma jasny kolor). „Płynne złoto” jest olejem bogatym w zdrowe kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy i linolowy, a także w wolne kwasy tłuszczowe i witaminę E, stygmasterol i tirukallol, które regenerują naskórek i pozwalają na efektywniejsze zatrzymywanie nawilżenia w jego strukturach. Z powodzeniem można go stosować w przypadku problemu z wypadaniem włosów, niemniej działanie to nie jest bezpośrednie – sam olej nie hamuje ich wypadania.

Olej arganowy na wypadanie włosów

Dotychczas nie pojawiły się wyniki badań naukowych, w których potwierdzono by wpływ oleju arganowego na zahamowanie procesu wypadania włosów, jednak jego udowodnione korzyści dla zdrowia włosów i skóry głowy mogą zapobiegać ich łamaniu i wypadaniu. W małym badaniu z 2010 roku wykazano, że witamina E, której olej arganowy ma pod dostatkiem, poprawia wzrost włosów.

Silne przeciwutleniacze i odżywcze kwasy tłuszczowe zawarte w oleju arganowym pomagają utrzymać nawilżenie włosów i chronią je przed uszkodzeniami spowodowanymi stylizacją i wolnymi rodnikami. Dzięki stosowaniu kosmetyków z olejem arganowym włosy będą się mniej łamały czy wykruszały. Nie jest to gwarantem tego, że będą wypadać w mniejszej ilości, ale z pewnością poprawi się ich kondycja, staną się mocniejsze i bardziej wytrzymałe na całej długości. Olej będzie także wspierał włosy, które potrzebują odbudowy i regeneracji, podkreśli ich blask i gładkość. Będzie także pomocny dla osób, które np. zimą mają problem z elektryzowaniem się i puszeniem włosów.

Jak stosować olejek arganowy do włosów?

Olej arganowy można stosować na różne sposoby. Na rynku dostępne są produkty z olejkiem arganowym, takie jak szampony, odżywki i balsamy do włosów, maski czy ampułki. Olej arganowy lub mieszaniny olejów, w których znajduje się olej arganowy, można także dodawać do domowych masek czy produktów, które nie zawierają tego oleju w swoim składzie. Warto dodać, że olej arganowy jest polecany przede wszystkim do włosów wysokoporowatych. Ponadto trzeba pamiętać, że łuski włosów pod wpływem temperatury unoszą się i rozchylają, dzięki czemu łatwiej przyswajają olej arganowy, przez co jego działanie jest nieco skuteczniejsze. Dobrze jest spłukać go z włosów ciepłą wodą. Olej arganowy na włosy można nakładać zarówno na sucho, jak i na mokro. Jeśli Twoje włosy zbytnio się przetłuszczają, możesz skrócić czas ich olejowania lub trzymania maski na włosach do godziny.

Sprawdź, jakie ampułki do włosów znajdziesz na DOZ.pl

Maska do włosów z olejkiem arganowym

Wykonanie własnej maski z olejkiem arganowym jest łatwe. Można go stosować samodzielnie lub łączyć z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak olej kokosowy lub olej rycynowy.

  1. Dłońmi delikatnie wmasuj kilka kropli olejku arganowego we włosy i ewentualnie w skórę głowy. Dostosuj ilość w zależności od długości włosów. Olejek możesz także wcześniej odrobinę podgrzać, np. w kąpieli wodnej.
  2. Kontynuuj masowanie włosów i skóry głowy przez kilka minut, upewniając się, że włosy są pokryte od nasady lub wysokości ucha aż po same końce. Delikatnie rozczesz włosy. Możesz zwinąć je w kok lub warkocz.
  3. Owiń włosy ręcznikiem lub folią do włosów i pozostaw na całą noc albo przynajmniej na kilka godzin.
  4. Rano możesz zemulgować olej, myjąc włosy najpierw odżywką emolientową. Następnie umyj skórę głowy i włosy szamponem. Jeśli czujesz, że ich stan tego wymaga, możesz zrobić to dwukrotnie. Na końcu użyj kolejnej odżywki – np. proteinowej lub humektantowej. Spłucz dokładnie włosy i wysusz je jak zwykle, pamiętając o termoochronie.

Olej arganowy dodawany do szamponu

Możesz kupić szampon z olejkiem arganowym, ale zrobienie go samemu też jest łatwe.

  1. Wylej swoją zwykłą ilość szamponu na dłoń.
  2. Dodaj kilka kropli olejku arganowego do szamponu, rozetrzyj w dłoniach, aż składniki się połączą.
  3. Nałóż na skórę głowy i włosy, umyj i spłucz jak zwykle.
  4. Prowadź swój rytuał pielęgnacyjny dalej, tak jak potrzebują tego Twoje włosy.
  5. Powtarzaj zabieg co dwa lub trzy dni.

Odżywka bez spłukiwania

Możesz pominąć zwykłą odżywkę i użyć oleju arganowego jako odżywki bez spłukiwania, aby zmniejszyć łamliwość podczas czesania i stylizacji.

  1. Dokładnie umyj włosy zgodnie ze wskazówkami na butelce szamponu.
  2. Delikatnie osusz włosy ręcznikiem.
  3. Rozetrzyj w dłoniach dwie lub trzy krople olejku i nałóż na włosy.
  4. Wysusz i ułóż włosy jak zwykle.
  5. Rób to raz lub dwa razy w tygodniu.

Produkt do stylizacji z oleju arganowego

Użyj oleju arganowego jako produktu do stylizacji, aby wygładzić włosy i stonować puszenie. Olej może również chronić włosy przed stylizacją na gorąco.

  1. Wyciśnij jedną lub dwie krople olejku arganowego na dłoń i rozetrzyj.
  2. Delikatnie nałóż na czyste, suche włosy bez wmasowywania ich w skórę głowy.
  3. Wystylizuj jak zwykle.

Powiązane produkty

Najlepszy olej arganowy do włosów – jak wybrać?

Dobrej jakości czysty olejek arganowy to podstawa przy stosowaniu go na skórę głowy i włosy. Może kosztować więcej, niemniej ten produkt jest tego wart. Kupując najlepszy olejek arganowy do włosów, upewnij się, że jest to w 100% czysty organiczny olejek arganowy bez żadnych innych składników, jest przeznaczony do użytku kosmetycznego, a producent zapakował go w ciemną butelkę, dzięki czemu olej zachowa swoje właściwości. Co także istotne, czysty olejek arganowy do celów kosmetycznych nie powinien mieć żadnego zapachu. Kulinarny olej arganowy ma z kolei orzechowy zapach, a złej jakości olej arganowy może mieć silną, zjełczałą woń.

  1. How to Argan Oil for Your Hair (the Secret Ingredient For Healthy, Shiny Strands), [online] https://www.ipsy.com/blog/how-to-use-argan-oil-for-hair [dostęp:] 10.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij