5. tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?
Łukasz Stelmaszczyk

5. tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

5. tydzień ciąży jest wyjątkowym momentem, kiedy kobieta zaczyna zwykle już odczuwać objawy zmieniającego się stanu organizmu. To także często pierwsza szansa zobaczenia rozwijającej się ciąży w badaniu USG. Tydzień 5. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 4 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 2 pełne tygodnie — mówimy wtedy o „zapłodnieniowym wieku ciąży”.

Co słychać u dziecka w 5. tygodniu ciąży?

Należy pamiętać, że kiedy jesteśmy np. w 5. tygodniu ciąży, wiek ciążowy to 4 tygodnie i kolejno: 1, 2, 3, 4, 5, 6 dni. Dopiero kiedy zacznie się kolejny tydzień, w tym przypadku 6., kobieta może powiedzieć, że jej ciąża ma 5 tygodni (skończone). Zasada ta dotyczy każdego kolejnego tygodnia.

W 5. tygodniu zarodek ma około 1,25 mm, czyli tyle, co ziarenko piasku. Jego wzrost w tym okresie jest bardzo intensywny. W czasie 5. tygodnia zostają ukształtowane trzy listki zarodkowe (ektoderma, mezoderma i endoderma), z których w dalszych etapach będą tworzyć się poszczególne organy. W tym tygodniu bardzo aktywnie tworzy się również trofoblast, z którego wkrótce rozwinie się łożysko.

Testy ciążowe w 5. tygodniu ciąży

Najłatwiej dostępnymi testami ciążowymi są testy wykrywające hormon beta hCG, czyli hormon pojawiający się po zapłodnieniu w moczu przyszłej mamy. Należy pamiętać, że testy te nie zadziałają tuż po zapłodnieniu, ponieważ wtedy poziom beta hCG jest zbyt niski. Aby wykonać oznaczenie poziomu hormonu, wystarczy zakupić w aptece test, a następnie nanieść na niego odpowiednią ilość moczu w specjalnie oznaczone miejsce (testy różnych producentów różnią się sposobem wykonania, ale do każdego testu dołączona jest instrukcja).

Test najlepiej wykonać z samego rana, ponieważ wtedy jest największe stężenie beta hCG — wzrasta szansa wykrycia wczesnej ciąży. Domowe testy ciążowe mają skuteczność około 95 proc.

Dokładniejszą metodą jest ilościowe oznaczenie poziomu beta hCG w surowicy krwi. W celu wykonania takiego badania należy udać się do laboratorium i pobrać krew (nie potrzeba na nie skierowania). W większości laboratoriów wynik podany będzie w jednostkach mIU/ml, a pod wynikiem będzie tabela określająca zakresy poziomu beta hCG dla odpowiednich tygodni ciąży. W prawidłowej, pojedynczej ciąży wynik w 4.–5. tygodniu powinien znajdować się w zakresie od 75 do 2600 mIU/ml.

Powiązane produkty

Co widać w USG w 5. tygodniu ciąży?

Bardzo często kobiety starające się o dziecko, po pierwszym dodatnim teście ciążowym wykonanym około terminu spodziewanej miesiączki, udają się do ginekologa położnika w celu potwierdzenia ciąży w badaniu ultrasonograficznym. W 4. tygodniu wprawny ultrasonografista na nowoczesnym aparacie USG powinien zobaczyć pęcherzyk ciążowy (przy poziomie beta hCG powyżej 1000 mIU/ml), a pod koniec 5. tygodnia również pęcherzyk żółtkowy (kiedy wielkość pęcherzyka ciążowego osiągnie wielkość 6–9 mm). Należy pamiętać jednak, że echo zarodka widać w USG dopiero pod koniec 5. tygodnia ciąży, a czasami nawet później. W 5. tygodniu nie widać bijącego serduszka, a jeśli pojawi się ono w badaniu, oznacza to, że ciąża w rzeczywistości jest „starsza” i trzeba jeszcze raz zweryfikować jej wiek. Rozwój ciąży na tym etapie jest bardzo dynamiczny. To, że nie widać jakiejś struktury w danym dniu, nie znaczy, że nie pojawi się ona w kolejnym czy jeszcze następnym dniu.

Objawy w 5. tygodniu ciąży

Chociaż z zewnątrz nie widać jeszcze żadnych zmian, to wewnątrz organizmu zaczynają się one już na dobre. Wzrost progesteronu powoduje uczucie obrzmiałych i czasem bolących piersi. Kobiety w tym okresie ciąży są zazwyczaj zmęczone i senne, częściej oddają mocz. U 50–90 proc. przyszłych mam mogą pojawiać się poranne nudności i wymioty. Jeśli nie są dokuczliwe, można zastosować na nie domowe sposoby (imbir, żucie skórki od chleba), czy też kupić w aptece specjalne suplementy łagodzące dyskomfort. U 0,3–3 proc. kobiet wymioty mogą być niebezpieczne.

Należy pilnie zgłosić się do lekarza lub szpitala, jeżeli masa ciała zmniejszyła się o 5 proc. lub więcej w stosunku do masy sprzed ciąży, lub gdy przy prawie każdorazowej próbie przyjęcia płynu występują wymioty.

Co można, a czego nie można w 5. tygodniu ciąży?

Przez całą ciążę należy dobrze się odżywiać i unikać używek — bardzo ważne jest niepalenie papierosów, ale równie istotne jest unikanie dymu papierosowego w ogóle. W 5. tygodniu nadal należy przyjmować kwas foliowy w dawce 400 μg na dobę (lub większej, jeśli tak zaleci lekarz). Można przyjmować suplementy diety dla kobiet ciężarnych dla I trymestru, ponieważ zawierają one najbardziej potrzebne substancje w początkowym okresie ciąży — takie, jakie zaleca Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Jeśli kobieta nie jest zbyt senna czy zmęczona, może pozwolić sobie na aktywność fizyczną — jednak o intensywności nie większej niż 70–80% aktywności sprzed ciąży.

Należy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu — kobieta na tym etapie ciąży powinna pić 1,5–2 l wody na dobę — najlepiej dobrej jakości niegazowanej wody mineralnej. Częstość oddawania moczu nadal rośnie i będzie dalej rosnąć, aż do końca ciąży.

W I trymestrze ciąży zapotrzebowanie kaloryczne rośnie o 150 kcal/dobę, jednakże jeśli u kobiety nie występuje niedowaga (BMI < 18,5), nie ma potrzeby zwiększania dziennej podaży energii.

Cykl artykułów dotyczących kolejnych tygodni ciąży ma charakter jedynie informacyjny i nie może zastąpić wizyt i badań lekarskich. Dotyczy ciąż fizjologicznych. Jeśli dopiero co dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, przeczytaj koniecznie wszystkie poprzednie części cyklu, ponieważ zawierają one ważne i pomocne informacje.

Uwaga! Powyższe porady są jedynie sugestiami i nie mogą zastąpić wizyt u lekarza ginekologa. Skonsultuj się z lekarzem, jak tylko będziesz podejrzewać, że jesteś w ciąży.

Sprawdź, co warto wiedzieć o testach ciążowych i zajrzyj do artykułu: Testy ciążowe - co warto o nich wiedzieć?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij