Kontuzje sportowe u dzieci
Aniela Głowacz

Kontuzje sportowe u dzieci

Korzyści z uprawiania sportu przez dzieci są olbrzymie, należy jednak pamiętać o możliwości kontuzji. Dotyczy to zarówno zorganizowanych zajęć, jak i zwykłej zabawy na szkolnym boisku, przed domem lub w parku.

Najważniejszym sposobem zapobiegania kontuzjom jest odpowiednia opieka nad młodymi sportowcami. Liczbę kontuzji można zdecydowanie zmniejszyć dzięki właściwej kwalifikacji dziecka do uprawiania danego sportu. Ważny jest również dobór sprzętu sportowego i jego odpowiednie użytkowanie oraz odpowiednie przygotowanie fizyczne, czyli rozgrzewka.

Rozgrzewka ma za zadanie przygotowanie mięśni, stawów i więzadeł do zwiększonego wysiłku i zapobiec kontuzjom podczas uprawiania sportu. We właściwie przeprowadzonej rozgrzewce powinny znaleźć się ćwiczenia ogólnorozwojowe, które zwiększają wytrzymałość, siłę i szybkość, zmniejszają naturalny opór mięśni, więzadeł i innych tkanek miękkich.

Rodzaje kontuzji sportowych

Rozwijający się układ kostno - stawowy dziecka jest szczególnie wrażliwy na różne obciążenia związane z uprawianiem sportu. Kontuzje sportowe można podzielić na dwie grupy: kontuzje mechaniczne i spowodowane przeciążeniem organizmu. Urazy mechaniczne powstają podczas kontaktu z innym zawodnikiem, sprzętem sportowym i różnymi przeszkodami. Natomiast kontuzje spowodowane przetrenowaniem są wynikiem działania dużych sił w trakcie uprawiania sportu na kości, stawy i mięśnie. Występują one u dzieci, które trenują zbyt intensywnie jak na swoje możliwości. Przez nieodpowiedni trening można przeciążyć nie tylko mięsień lub staw, ale też uszkodzić elementy kostne. Naciągnięcie ścięgna, czy więzadła może prowadzić do jego zerwania, a nawet spowodować oderwanie części kości (tzw. złamanie awulsyjne). Konsekwencją urazu kości u dziecka może być uszkodzenie jej strefy wzrostu, co grozi zahamowaniem wzrostu lub trwałym zniekształceniem stawu.

Leczenie kontuzji kończyn

W momencie urazu należy przerwać grę lub ćwiczenia, aby nie pogłębiać uszkodzenia. Podstawą leczenia kontuzji sportowych jest odpoczynek, schłodzenie miejsca urazu, uciśnięcie go oraz uniesienie uszkodzonej kończyny. Konieczne jest również unieruchomienie za pomocą temblaka lub chodzenie z pomocą kul.

Schłodzenie kontuzjowanego miejsca np. poprzez obłożenie go lodem zmniejsza krwawienie, co ogranicza obszar uszkodzenia tkanek i przyspiesza ich gojenie. Należy pamiętać, by nie kłaść lodu bezpośrednio na skórę, gdyż może to spowodować odmrożenie. Najlepiej zawinąć torebkę z lodem w ręcznik. Bezpośrednio po urazie należy ucisnąć miejsce urazu za pomocą elastycznego bandaża, aby nie doszło do powstania rozległego obrzęku. Bandażowanie nie powinno być za mocne, aby nie upośledzać dopływu krwi. Powstawaniu opuchlizny zapobiega również uniesienie kontuzjowanej kończyny powyżej poziomu klatki piersiowej.

Lód i bandaż należy pozostawić na około 30 minut. W celu przywrócenia prawidłowego przepływu krwi bandaż należy rozwiązać na kilka minut i ponownie ucisnąć i obłożyć lodem.

Jeśli po stosowaniu wyżej opisanego leczenia obrzęk narasta, a ból nasila się, po 3-4 godzinach należy zgłosić się do lekarza. W razie wątpliwości co do rodzaju urazu, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeżeli urazowi towarzyszy silny ból, zniekształcenie stawu lub kości kontuzjowane miejsce musi obejrzeć specjalista.

Powiązane produkty

Kiedy można powrócić do uprawiania sportu?

Całkowity powrót do uprawiania sportu po kontuzji może nastąpić po całkowitym wyleczeniu. Nie znaczy to, że w trakcie gojenia obrażeń należy zupełnie zrezygnować z aktywności fizycznej. Od momentu kiedy zaczyna ustępować obrzęk, a ból podczas ruchu nie pojawia się lub jest niewielki, można wykonywać ćwiczenia, które umożliwią rehabilitację po urazie. Dziecko może uprawiać sport, w którym nie angażuje uszkodzonej części ciała, na przykład po skręceniu kostki może pływać.

Urazy głowy

W trakcie uprawiania takich sportów jak jazda na łyżwach, nartach, rolkach, rowerze; judo lub jazda konna, może dojść do groźnego w skutkach urazu głowy. Dlatego bezwarunkowo dzieci powinny chronić głowę, zakładając odpowiednie do danej dyscypliny kaski.

Nigdy nie należy lekceważyć uderzenia w głowę i obserwować dziecko pod kątem objawów uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, takich jak nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, podwójne widzenie, ból głowy, poszerzenie źrenicy. Jeżeli w wyniku uderzenia w głowę dochodzi do utraty przytomności, dziecko może mieć problemy z oddychaniem. Wówczas konieczne jest zastosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy i szybki transport do szpitala. Często dziecko, które doznało podczas zajęć sportowych urazu głowy, po powrocie do domu czuje się dobrze, a dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach, pojawiają się niepokojące objawy, które mogą świadczyć o obecności krwawienia śródczaszkowego.

Po uderzeniu w głowę może dojść do wstrząśnienia mózgu. Głównymi objawami są wówczas krótkotrwała utrata przytomności i nudności. Po wstrząśnieniu mózgu, choć zazwyczaj nie pozostawia ono trwałych następstw, dziecku nie wolno uprawiać sportu przez co najmniej dwa tygodnie, aby nie pogłębiać uszkodzeń.

Uprawianie sportu może być niebezpieczne dla kręgosłupa szyjnego, a uraz tej okolicy może spowodować uszkodzenie rdzenia kręgowego, które doprowadza do paraliżu. Uraz kręgosłupa należy zawsze brać pod uwagę, gdy po zderzeniu z innym sportowcem czy przeszkodą lub po uderzeniu w głowę u dziecka pojawiają się zaburzenia ruchów lub czucia w obrębie kończyn. W razie podejrzenia urazu kręgosłupa konieczne jest fachowe unieruchomienie, odpowiednie przenoszenie oraz szybki transport do szpitala.

Podstawowe zasady bezpiecznego uprawiania sportu przez dzieci

  • nie należy zmuszać dzieci do uprawiania sportu
  • nigdy nie należy zapominać o rozgrzewce
  • wszystkie dzieci uprawiające sport powinny posiadać odpowiedni sprzęt, dopasowany do wymiarów sportowca. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest odpowiednie obuwie
  • miejsce, w którym uprawia się sport, musi być bezpieczne
  • podczas uprawiania sportu niezbędna jest koncentracja, dziecko nie powinno ćwiczyć jeżeli jest zmęczone lub chore
  • w przypadku kontuzji należy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy
  • jeżeli uraz jest poważny należy zasięgnąć porady lekarskiej i zastosować się do zaleceń specjalisty
  • nie należy zbyt wcześnie podejmować wysiłków fizycznych po przebytej kontuzji

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Choroby jamy ustnej - co warto o nich wiedzieć?

    Choroby jamy ustnej występują dość powszechnie, ale ich niekorzystne następstwa są zazwyczaj bagatelizowane. Tymczasem zmiany te mają wpływ na zdrowie całego organizmu.

  • Jak pielęgnować stopy?

    Pielęgnując ciało za pomocą kosmetyków, często zapominamy o stopach. A przecież ściśnięte skarpetkami lub rajstopami i uwięzione w niewygodnych butach, ciężko pracują przez cały dzień pokonując wiele kilometrów.

  • Wstydliwy problem, czyli co warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu

    Nietrzymanie moczu polega na jego niekontrolowanym wycieku z pęcherza moczowego. Może to być kilka kropel, stałe kapanie lub nawet strumień. Dolegliwość ta dotyczy ludzi w każdym wieku, ale jest najczęstsza u starszych kobiet.

  • Ostry ból brzucha – kiedy może być groźny?

    Ból brzucha zazwyczaj budzi niepokój, zwłaszcza jeżeli jest ostry i silny. Należy pamiętać, że nie każdy nagły ból brzucha spowodowany jest schorzeniem wymagającym leczenia w szpitalu. Dlatego warto umieć odróżnić błahą dolegliwość (wywołaną np. wzmożonymi ruchami robaczkowymi jelit) od objawów sugerujących poważną chorobę.

  • Zasady pracy przy komputerze

    Wprowadzenie kilku zmian w pozycji ciała w stosunku do monitora wyeliminuje wiele przyczyn fizycznego i umysłowego napięcia całodziennej pracy w biurze. Proste techniki zapewniające odpoczynek oczom mogą zapobiec kłopotom ze wzrokiem i dokuczliwym bólom głowy.

  • Męski problem, czyli choroby gruczołu krokowego

    Schorzenia prostaty występują głównie u mężczyzn w wieku dojrzałym. Rozrost gruczołu krokowego, który doprowadza do zaburzeń w oddawaniu moczu dotyczy znacznej części populacji mężczyzn po 50 roku życia. Regularne badania profilaktyczne przeprowadzane u mężczyzn w tym wieku umożliwiają wczesne wykrycie stanów nowotworowych prostaty.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij