Dobry sen dziecka
Ilona Binczyk-Sadowska

Dobry sen dziecka

W czerwcu rozpoczęła się ogólnopolska kampania pod nazwą "Dobry sen - program walki z bezdechem niemowląt", która ma na celu propagowanie wiedzy na temat bezdechu u niemowląt i zaleceń dotyczących właściwej pielęgnacji niemowląt zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Zaprezentowany na specjalnej konferencji prasowej program uzyskał poparcie Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Kampania prowadzona będzie wielopłaszczyznowo, starając się wesprzeć pracę środowiska medycznego. Główny nacisk położony został na edukację młodych rodziców. Dla nich zostały wydrukowane plakaty i ulotki z zaleceniami dotyczącymi właściwej pielęgnacji niemowląt. Propagują one zalecenia Krajowego Konsultanta w dziedzinie Neonatologii i stanowią kompendium wiedzy na temat zapobiegania wystąpieniu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt - SIDS.

Zgodnie z przyjętą definicją, SIDS to nagły zgon niemowlęcia bez uchwytnych zmian patologicznych. Medycyna do dziś nie znalazła odpowiedzi na pytanie, co jest jego przyczyną. Przypuszczalnie SIDS jest niejednolitym zespołem o różnych przyczynach, które pozostają nieznane dla współczesnej medycyny. Istnieje kilka teorii według których SIDS łączy się m.in. z nieprawidłową strukturą snu, nieprawidłowościami w mięśniu serca, zaburzeniami strukturalnymi i czynnościowymi mózgu, nieprawidłowościami w układzie oddechowym, nadmiernym wydzielaniem w centralnym układzie nerwowym substancji zwanych endorfinami, które działając podobnie do morfiny, prowadzą do śmiertelnego zatrucia. Prowadzone na całym świecie badania nie przyniosły jak dotąd jednoznacznego wyjaśnienia przyczyn SIDS. Jako jedną z możliwych przyczyn SIDS wymienia się jednak bezdech niemowląt, czyli nagłe zatrzymanie oddechu. Najsilniejszą i póki co jedyną bronią w walce z SIDS jest edukacja oraz systematyczne dostarczanie wszystkim zainteresowanym stronom aktualnych i kompletnych informacji na temat możliwości minimalizowania zagrożenia.

Skala zjawiska w Polsce i na świecie

SIDS jest trzecią przyczyną zgonów niemowląt (w pierwszym rok życia) po wadach wrodzonych i następstwach wcześniactwa dotykającą dziecka dotychczas całkowicie zdrowego. W Europie Zachodniej współczynnik zgonów klasyfikowanych jako SIDS wynosi 2-3 na 1000 żywo urodzonych noworodków. W Polsce brak jest takich statystyk. Współczynnik zgonów domowych jest co prawda dość wysoki  (6-7 na 1000), ale trudno jest określić, ile z nich spełnia kryteria rozpoznania SIDS.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia SIDS

Na całym świecie od połowy lat 70. gromadzone są dane, dzięki którym wyróżniono wiele bezpośrednich i pośrednich czynników ryzyka występowania SIDS. Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu bezdechu niemowląt są takie, na które nie mamy wpływu. Zaliczamy do nich m.in. płeć męską, wiek między 2 a 6 miesiącem życia, mała masę urodzeniową, niską punktację Apgar, wcześniactwo, napady bezdechu lub sinicy bez uchwytnej przyczyny. Badania wykazały, że czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bezdechu niemowląt mogą leżeć także po stronie matki. Do takich czynników należą m.in. młody wiek matki (poniżej 20. roku życia), samotne wychowanie dziecka, pochodzenie z rodziny wielodzietnej, krótkie odstępy między kolejnymi ciążami, nieprawidłowy przebieg porodu, nagła śmierć łóżeczkowa bliźnięcia lub starszego rodzeństwa, nałogi matki (palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków podczas ciąży). Wśród wyróżnionych przez naukowców czynników ryzyka są też takie, przed którymi możemy dziecko uchronić. Do nicch należą: pozycja dziecka podczas snu, bierne palenie tytoniu przez dziecko, dzielenie łóżka z rodzicami, przegrzewanie, zbyt miękki materac, używanie poduszki, tasiemki wokół szyi dziecka, nieregularny rytm życia dziecka. Profilaktyka SIDS powinna koncentrować się przede wszystkim na przeciwdziałaniu czynnikom, na które mamy wpływ, czyli na właściwej pielęgnacji niemowlęcia. Od właściwie prowadzonej kampanii profilaktycznej zależy dobra edukacja rodziców i późniejszą prawidłowa opieka nad niemowlęciem. Odkryto silne powiązanie między SIDS a pozycją spania niemowlęcia na brzuchu. Publiczne kampanie zdrowotne zalecające rodzicom, aby nie układać dzieci do snu w pozycji "na brzuchu", przyniosły znaczącą redukcję wskaźnika śmiertelności wywołanej SIDS. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii spadek ten wyniósł około 50%. Akcja " Dobry sen - Program walki z bezdechem niemowląt" jest pierwszą w Polsce kampanią edukacyjną poświęconą profilaktyce SIDS na tak szeroką skalę. Przekazując te informacje nasza redakcja pragnie włączyć się do akcji edukacyjnej wśród rodziców i personelu medycznego. Tylko znajomość tematu i rosnąca w społeczeństwie świadomość medyczna może przyczynić się do redukcji wskaźnika śmiertelności wywołanej SIDS.
lek. med. Ilona Bińczyk - Sadowska

W ramach tego programu, obok wspomnianej akcji edukacyjnej (bezpośrednia rozmowa lekarz - matka, plakaty, ulotki, Internet), firma Ovita Nutricia Polska, producent Bebiko (patron kampanii), postanowiła przekazać stu oddziałom noworodkowym monitory bezdechu. Monitory bezdechu to specjalne materacyki łóżeczkowe z czujnikami dającymi możliwość monitorowania oddechu. Gdy niemowlę przestaje oddychać na dłużej niż 20 sek. lub, jeśli częstotliwość jego oddechu spadnie poniżej 10 oddechów na minutę, urządzenie wydaje głośny sygnał alarmowy. Dzięki tym monitorom, w chwili zagrożenia, personel medyczny szpitala może podjąć natychmiast działanie zaradcze.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wyprzedź grypę!

    Zbliża się sezon jesienno-zimowy, a z nim wzrost zachorowań na różne infekcje układu oddechowego. Obok zwykłych przeziębień, może pojawia się groźna choroba zakaźna układu oddechowego, czyli grypa. Istnieje obawa, że wirus grypy może być w tym roku groźniejszy niż w latach poprzednich.

  • Zdążyć przed grypą

    Grypa jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Jej epidemie zależne są od pory roku. Na półkuli południowej epidemie grypy obserwuje się od czerwca do września, natomiast na półkuli północnej od listopada do marca. W Polsce epidemie grypy występują w sezonie jesienno-zimowymi i wczesną wiosną. Gwałtowne epidemie (bardzo duża ilość zachorowań), o zasięgu ogólnokrajowym, występują co 2-3 lata.

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik The Telegraph. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Nietrzymanie moczu u seniorów - przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Korzystając z kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który powinien pomóc poradzić sobie powyższymi problemami jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć, a jak sprawić, że skóra będzie podrażniona a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego  stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij