Ból ramienia – co oznacza ból prawego lub lewego ramienia? Przyczyny, leczenie i ćwiczenia na ból ramion
Mateusz Burak

Ból ramienia – co oznacza ból prawego lub lewego ramienia? Przyczyny, leczenie i ćwiczenia na ból ramion

Ból ramienia to częsta dolegliwość, może pojawiać się zarówno podczas unoszenia ręki do góry czy w bok, jak i w spoczynku. Przyczynami bólu ramion mogą być m. in. zmiany zwyrodnieniowe, zespół cieśni podbarkowej czy różnego rodzaju urazy mechaniczne. Jak wygląda diagnostyka bólu ramienia, jak przebiega leczenia oraz rehabilitacja? Poznaj domowe sposoby i przykładowe ćwiczenia na bolące ramię.

Ból ramienia – przyczyny bolącego ramienia

Ból ramion może obejmować stawy, mięśnie oraz inne otaczające je struktury. Większość dolegliwości stawu ramiennego objawia się silnym, rwącym bólem (tą dolegliwość pacjenci zgłaszają najczęściej), a także sztywnością w obrębie ramienia i barku. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu ramion?

Podłożem dolegliwości mogą być zmiany zwyrodnieniowo–wytwórcze, zapalenie mięśnia ramienia oraz zespół cieśni podbarkowej związany ze stanem zapalnym torebki stawowej, a także uszkodzenia mechaniczne ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia oraz uszkodzenie stożka rotatorów będące najczęściej wynikiem gwałtownego pociągnięcia za odwiedzioną kończynę. Wyraźne ograniczenie zakresu ruchomości, sztywność stawu może świadczyć z kolei o barku zamrożonym. Możliwe przyczyny bólu barku to także łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa czy guzy szczytu płuca typu Pancoasta. Objawy w postaci promieniującego bólu do kończyny górnej – lewego ramienia, nadgarstka i ręki, może również dawać dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa, ale też świeży zawał mięśnia sercowego. 

Jak widać, przyczyny bóli ramienia i barku mogą być rozmaite, ich etiologia może być wieloczynnikowa, mogą powstawać na skutek uszkodzenia tkanek miękkich czy zmian zwyrodnieniowych. Dlatego nie można lekceważyć dolegliwości w okolicy ramienia, ważne jest zwrócenie uwagi na niepokojące objawy i udanie się do specjalisty.

Ból ramienia – diagnostyka bóli ramion

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na dokładnie zebranym wywiadzie. Dzięki temu specjalista może zastosować narzędzia diagnostyczne w kierunku określonej grupy schorzeń i dokonać diagnostyki różnicowej. Jeśli dolegliwości są związane z urazem, wystąpiły np. po upadku, wówczas silny ból ramienia czy bolący bark najprawdopodobniej będzie od razu wymagał diagnostyki obrazowej w postaci zdjęcia rentgenowskiego. Dolegliwości pojawiające się w nocy, pod pachą czy rwący ból kości ramienia, nienasilający się podczas ruchu wymaga użycia tomografii komputerowej lub rezonansu, gdyż może być wynikiem toczącego się procesu nowotworowego.

W przypadku podejrzenia chorób o podłożu zwyrodnieniowym, dny moczanowej, nowotworów lekarz może dodatkowo zlecić badania laboratoryjne (OB, CRP, kwas moczowy). Ból mięśni ramienia – mięśnia trójgłowego ramienia, mięśnia naramiennego może zasugerować specjaliście wykonanie specyficznych testów klinicznych wykorzystywanych często w procesie diagnostycznym bólów ramion. 

Powiązane produkty

Ból ramienia – leczenie farmakologiczne i operacyjne

Leczenie farmakologiczne jest uzależnione od etiologii i rodzaju schorzenia. Ból ramion i przedramion, ręki oraz barku może wymagać miejscowych ostrzykiwań z glikokortykosteroidów. Takie zabiegi wykonuje się w celu osiągnięcia efektu analgetycznego (przeciwbólowego), podając substancję farmakologiczną np. do kaletki podbarkowej. Innym sposobem mogą być iniekcje z bogatopłytkowego osocza, wykazującego silne właściwości regeneracyjne czy też podawanie dostawowo kwasu hialuronowego. W sytuacji silnego bólu w ramieniu, czy też bólu obu ramion można zastosować farmaceutyki o działaniu przeciwbólowym. Należy jednak pamiętać, że ich długotrwałe stosowanie powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem. 

Leczenie operacyjne to głównie zabiegi artroskopowe. Wskazaniami do operacji ramienia są: uszkodzenie obrąbka stawowego, nawracające zwichnięcie barku, silne zapalenie wokół stożka rotatorów czy degradacja wyściółki stawu spowodowana procesem zwyrodnieniowym. W przypadku barku zamrożonego, gdy nie można podnieść ręki i pojawia się ostry ból stawu barkowego, stosuje się artroskopową kapsuloligamentotomię. 

Ból ramienia – rehabilitacja

Z uwagi na fakt, iż do właściwego funkcjonowania kończyny górnej niezbędny jest doskonały balans mięśniowy, olbrzymie znaczenie w przypadku bólów mięśni ramion mają działania fizjoterapeutyczne. Doskonale sprawdzają się aplikacje z użyciem taśm – kinesiology taping. Redukują one często rwący ból i kłucie w ramieniu. O dużej skuteczności w łagodzeniu dolegliwości związanej ze stawem ramiennym mówi się przy stosowaniu zabiegów pinopresury i suchego igłowania. Techniki terapii powięziowej jak FDM, trerapia Stecco czy rozluźnianie mięśniowo–powięziowe to również wysoce skuteczny sposób walki z bolesnością ramienia.

Zabiegi fizykoterapeutyczne, jak laser, krioterapia miejscowa, ultradźwięki czy zastosowanie prądów interefenrencyjnych wykazujących silne działanie przekrwienne również przynosi dobry rezultat, zwłaszcza w połączeniu z kinezyterapią. Popularne w leczeniu uzdrowiskowym jest wykorzystywanie borowiny, kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych oraz innych zabiegów z użyciem wody, które pomogą na bolące ramię. 

Ból ramienia – domowe sposoby. Ćwiczenia na ból ramion

Domowe sposoby na ból ramienia to zastosowanie – jeśli jest to wskazane – plastrów borowinowych. Ulgę przyniesie także wykorzystanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a w sytuacjach nasilenia dolegliwości bólowych, zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w tabletkach. 

Samodzielnie wykonywane ćwiczenia ukierunkowane powinny być na odzyskiwanie utraconego zakresu ruchomości oraz przywracanie równowagi mięśniowej. Pierwsze ćwiczenie to stanie w rozkroku na szerokość bioder, obie ręce wyprostowane chwytają kijek. Następnie, napinając mięśnie brzucha, należy unieść go obiema rękami ponad głowę, chwilę utrzymać i powoli opuścić. Ćwiczenia wykonujemy w kilku seriach po 10–15 powtórzeń. Pomoże to w osiąganiu właściwego zakresu ruchomości. Modyfikacja tego ćwiczenia polega na przenoszeniu kijka za głowę, zginając kończyny górne w stawach łokciowych, pozostałe ruchy nie zmieniają się. 

Bóle mięśni ramion

Dobrym przykładem rozciągania mięśni trójgłowych ramion jest zginanie kończyny górnej w łokciu i w takim ustawieniu dotykanie ręką do przeciwległej łopatki. Łokieć w końcowym ustawieniu znajduje się nad głową. Drugą ręką chwytamy za ramię tuż poniżej łokcia i dociskamy, intensyfikując wrażenie rozciągania. Propozycją mającą za zadanie wzmocnić mięśnie okolicy barku jest natomiast wykorzystanie małej, ciężkiej piłki. Stojąc w rozkroku na szerokość bioder, chwytamy ciężką piłkę jedną ręką, opuszczamy ją do poziomu bioder i ustawiamy w taki sposób, aby piłka była skierowana na zewnątrz. Ruch polega na przeniesieniu piłki do góry tak, by skręcić rękę i ustawić piłkę do wewnątrz. Powtarzamy 10 razy utrzymując rękę w skrajnym położeniu, u góry trzymamy pozycję przez 4–6 sekund. Dzięki takim działaniom można próbować pozbyć się bólu ramion, karku, dolegliwości przy podnoszeniu, odchylaniu do tyłu. Ćwiczenia powinny być zawsze skonsultowane z fizjoterapeutą. Prezentowane przykłady nie będą bowiem idealne dla wszystkich pacjentów, ze względu na wieloczynnikowość bólu mięśni ramienia. 

  1. H. MacIver, G. Smyth, H. A. Bird, Occupational disorders: non-specific forearm pain, „Best Practice & Research: Clinical Rheumatology” 2007, nr 21, s. 349-65.
  2. N. Moloney, T. Hall, C. Doody, Sensory hyperalgesia is characteristic of nonspecific arm pain: a comparison with cervical radiculopathy and pain-free controls, „The Clinical Journal of Pain” 2013, nr 29, s. 948-56.
  3. B. Tampin, H. Slater, N. K. Briffa, Neuropathic pain components are common in patients with painful cervical radiculopathy, but not in patients with nonspecific neck-arm pain, „The Clinical Journal of Pain” 2013, nr 29, s. 846-56.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij