Jak działają oczyszczacze powietrza? W walce, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą pomóc?
Justyna Piekara

Jak działają oczyszczacze powietrza? W walce, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą pomóc?

Oczyszczacze powietrza cieszą się rosnącą popularnością. Jak działają te urządzenia? Czy rzeczywiście są skuteczne? Czy mogą pomóc w zmniejszeniu przenoszenia koronawirusa i chronić przed COVID-19?

Jak działają urządzenia filtrujące powietrze?

Oczyszczacze zwykle składają się z filtrów (z węglem aktywnym lub HEPA) oraz wentylatora, który zasysa i cyrkuluje powietrze. Gdy przepływa ono przez filtr, zanieczyszczenia są wychwytywane. To, jakie cząstki są usuwane z powietrza, zależy od typu urządzenia, inżynierowie korzystają z różnych rozwiązań technologicznych. Niektóre przenośne oczyszczacze powietrza mają lampy ultrafioletowe, które według producentów zabijają chorobotwórcze mikroorganizmy. Inne wykorzystują jonizatory, aby przyciągnąć ujemne jony, które wiążą się z kurzem i alergenami, co sprawia, że osiadają one w powietrzu. 

O ile większość z nich radzi sobie dość dobrze z kurzem czy pyłkami, to funkcjonalność oczyszczaczy powietrza jest ograniczona pod względem filtrowania zanieczyszczeń w postaci gazów. Oczyszczacze powietrza wychwytują tylko cząsteczki unoszące się w powietrzu, co oznacza, że urządzenia nie mogą filtrować zanieczyszczeń, które opadły na podłogę i meble.

Oczyszczacze powietrza przynoszą ulgę osobom z chorobami układu oddechowego

Oczyszczacze powietrza mogą neutralizować niektóre zagrożenia stwarzane przez zanieczyszczenie powietrza. Usuwają alergeny, pleśnie i toksyny, mogą skutecznie ograniczyć liczbę infekcji dróg oddechowych oraz być prawdziwym wybawieniem dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, w tym alergie, astmę czy Przewlekłą Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP)

Przed zakupem urządzenia upewnij się jednak, że dany model nie produkuje ozonu, który wprawdzie pomaga eliminować zanieczyszczenia, jednak może być drażniący płuc i dodatkowo nasilać objawy choroby.

Ponadto eliminacja alergenów z powietrza może przyczynić się do poprawy nastroju i funkcji poznawczych, a pozbawienie go szkodliwych związków chemicznych jest w stanie obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów, zaburzeń sercowo-naczyniowych i neurologicznych.

Powiązane produkty

Oczyszczacze powietrza vs. COVID-19

Cząsteczki COVID-19 mają rozmiar około 0,1 mikrona, ale zwykle są związane ze znacznie większymi kroplami wody lub aerozolu, dzięki czemu mogą zostać wychwycone za pomocą oczyszczaczy powietrza, nie są one jednak w stanie powstrzymać bezpośredniej transmisji wirusa SARS-CoV-2. Zanim powietrze zostanie wciągnięte do oczyszczacza, wirus może już wtargnąć do naszego układu oddechowego.

Raport przygotowany przez Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) mówi o tym, że oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wysokowydajny filtr HEPA, mogą zmniejszyć narażenie na aerozole związane z koronawirusem w pomieszczeniach. Badacze nie uwzględnili jednak działania oczyszczacza powietrza w rzeczywistych warunkach i pominęli istotne czynniki, które mogą mieć wpływ na skuteczność pracy urządzenia, takie jak wielkość pomieszczenia i możliwość przepływu powietrza przez otwarte okna.

Zwykle filtry HEPA mogą wychwytywać cząstki o wartości zaledwie 0,3 mikrona. Niektóre oczyszczacze powietrza z UV mogą zabijać mniejsze patogeny, ale nie ma konkretnych badań wykazujących, że są w stanie wyeliminować koronawirusa SARS-CoV-2.

Wzrost zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń. Jakie są ich źródła?

Według raportu Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA, Environmental Protection Agency) powietrze w pomieszczeniach może mieć do pięciu razy wyższy poziom zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz.

Stężenia niektórych zanieczyszczeń w pomieszczeniach wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach. Energooszczędna konstrukcja domów, która może wiązać się z niewystarczającym poziomem wentylacji oraz zwiększone wykorzystanie syntetycznych materiałów budowlanych przyczyniają się do takiego stanu. Większość zanieczyszczeń wpływających na jakość powietrza w pomieszczeniach pochodzi ze źródeł wewnątrz budynków. Oprócz tych pochodzenia naturalnego, takich jak pleśń czy sierść zwierząt oraz ubocznych produktów spalania, są wśród nich używane w gospodarstwach domowych środki czyszczące oraz kosmetyki do higieny osobistej.

  1. K, Herney, Do air purifiers actually work?, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/allergies/do-air-purifiers-work#efficacy, [dostęp:] 26.10.2021.
  2. R. Rothman, Do air purifiers actually work?, „goodhousekeeping.com” [online], https://www.goodhousekeeping.com/appliances/air-purifier-reviews/a25252001/do-air-purifiers-work/, [dostęp:] 26.10.2021.
  3. What are the trends in indoor air quality and their effects on human health?, „epa.gov” [online], https://www.epa.gov/report-environment/indoor-air-quality, [dostęp:] 26.10.2021.
  4. W. G. Lindsley, R. C. Derk, J. P. Coyle, Efficacy of portable air cleaners and masking for reducing indoor exposure to simulated exhaled SARS-CoV-2 aerosols – United States, „cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7027e1.htm, [dostęp:] 26.10.2021.
  5. G. McKinnen, 8 benefits of an air purifier, „amerisleep.com” [online], https://amerisleep.com/blog/benefits-of-an-air-purifier/, [dostęp:] 26.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij