Przedterminowy poród  i niska masa urodzeniowa wpływają na osobowość dziecka
Katarzyna Szulik

Przedterminowy poród i niska masa urodzeniowa wpływają na osobowość dziecka

Przyjście na świat przed wyznaczonym terminem często niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka, wpływające również na jego dalsze życie. Stosunkowo niedużo mówi się jednak o tym, w jaki sposób taki stan rzeczy odbija się na psychice i zachowaniu. Jak się okazuje, osoby urodzone przedwcześnie mogą być bardziej wycofane społecznie i mniej skłonne do tworzenia związków.

Badania w tym kierunku zostały przeprowadzone na Uniwersytecie w Warwick w oparciu o imponującą próbę niemal 4,5 mln badanych biorących udział w 21 analizach prowadzonych w 12 krajach. Przedmiotem zainteresowania naukowców były osoby urodzone ponad trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem oraz ich podejście między innymi do formowania romantycznych związków i relacji międzyludzkich w ogóle. Jak się okazuje, osoby te są o 28 proc. mniej skłonne do wchodzenia w związki i 22 proc. rzadziej miewają dzieci w porównaniu z tymi osobami, które przyszły na świat w terminie. Urodzeni przedwcześnie statystycznie później podejmują współżycie, już po 20 roku życia. Z drugiej strony jednak badani, którym udało się stworzyć związki, oceniali je równie dobrze jak ci, którzy urodzili się w terminie. Podobnie sprawa miała się z oceną ogólnych, przyjacielskich relacji międzyludzkich – obie grupy oceniły ich jakość jako wysoką.

Ze wspomnianych obserwacji płynie fakt, że osoby urodzone przedwcześnie charakteryzują się większym wycofaniem i nieśmiałością oraz mniejszą skłonnością do podejmowania ryzykownych działań w młodym wieku. Te skłonności mogą prowadzić do problemów z socjalizacją, czego świadomość powinni mieć nie tylko rodzice, ale również nauczyciele i opiekunowie dzieci będących w takiej sytuacji.

Przedwczesny poród sprzyja depresji u dziecka

Kondycji psychicznej osób urodzonych przedwcześnie przyglądali się również naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach. W tym wypadku mowa o sytuacji, gdy z przedwczesnym porodem skorelowana jest niska masa urodzeniowa, co jest częstą konsekwencją porodów przed terminem. Grupa badanych wyniosła około 2200 osób, spośród których 750 przyszło na świat przedwcześnie. Jak się okazało, osoby z tej grupy były bardziej narażone na rozwój depresji, stanów niepokoju i wycofania oraz odczuwania samotności. Z drugiej strony odnotowano jednakże, że osoby urodzone przedwcześnie i o niskiej masie rzadziej przejawiały agresję fizyczną czy skłonność do kłamstwa, oszukiwania oraz postępowania wbrew zasadom w stosunku do osób urodzonych w terminie. Innymi słowy, były znacznie mniej skłonne do podejmowania zachowań ryzykownych czy niezgodnych z porządkiem społecznym.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że takie zachowanie u dorosłych urodzonych przedwcześnie może wynikać z nadopiekuńczości rodziców w dzieciństwie, co mogło wpłynąć na ich ogólny rozwój psychiczny. Z drugiej strony jednak wiadomo, że narodziny na długo przed terminem mogą wiązać się z zaburzeniami normalnego rozwoju mózgu oraz innych systemów odpowiadających za regulację psychiczną i emocjonalną, co również pozostaje w zgodzie z wynikami powyższych badań.

Autyzm i ADHD: konsekwencje hipotrofii

Z kolei badanie prowadzone przez naukowców z McMaster University w Ontario w Kanadzie sugeruje, że dzieci  urodzone przedwcześnie i o bardzo niskiej masie urodzeniowej (nie przekraczającej 1 kg) są znacznie bardziej narażone na posiadanie niższego ilorazu inteligencji i rozwój zaburzeń ze spektrum autyzmu, jak również problemów z socjalizacją w wieku dorosłym. Dodatkowo dzieci urodzone przedwcześnie i z niską masą urodzeniową są czterokrotnie bardziej narażone na rozwój ADHD w porównaniu z rówieśnikami, którzy przyszli na świat o czasie. W ich wypadu istnieje również zwiększone ryzyko rozwoju problemów psychicznych w wieku dorosłym, dlatego w opiekę zdrowotną nad osobą tego typu warto włączyć również psychologa.

Badania naukowców z Uniwersytetu w Warwick mają posłużyć stworzeniu specjalnego programu badawczego realizowanego w ramach Unii Europejskiej, nakierowanego na udzielanie pomocy dzieciom urodzonym przedwcześnie. Mowa miedzy innymi o wsparciu ich na etapie edukacji szkolnej, również z udziałem rodziców i nauczycieli, którzy będą edukowani na temat potrzeb dzieci znajdujących się w tej sytuacji i sposobach wsparcia w odnalezieniu się w środowisku rówieśniczym.

  1. A. Montagna, C. Nosarti, Socio-Emotional Development Following Very Preterm Birth: Pathways to Psychopathology, Frontiers in Psychology, nr 7 2016.
  2. R. Pyhälä, E. Wolford, H. Kautiainen i in., Self-Reported Mental Health Problems Among Adults Born Preterm: A Meta-analysis, Pediatrics”, nr 139 (4) 2017.
  3. I. Sample, Very premature babies at risk of mental health problems – research, "theguardian.com" [online], https://www.theguardian.com/society/2017/feb/13/very-premature-babies-at-risk-of-mental-health-problems-research, [dostęp:] 16.07.2019.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij