Kubeczek menstruacyjny – jak go używać? Jak dobrać właściwy rozmiar kubka menstruacyjnego?
Kubeczek menstruacyjny jest innowacyjną alternatywą dla podpasek i tamponów i zyskuje coraz większe grono zwolenniczek. Zapewnia nie tylko komfort i ochronę w trakcie menstruacji, ale również jest produktem zero waste, co przyczynia się do ochrony środowiska. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że wybór pierwszego kubeczka może wydawać się trudny. Czym zatem kierować się przy wyborze?
Co to jest kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny jest środkiem higienicznym stosowanym przez kobiety w czasie menstruacji. Ma on postać niewielkiego, elastycznego pojemniczka, który po umieszczeniu w pochwie, idealnie przylega do jej ścian. W porównaniu do podpasek i tamponów, kubeczek menstruacyjny nie wchłania wydzielin i krwi, tylko zbiera je we wnętrzu, co czyni go środkiem higienicznym wielorazowego użytku.
Pierwsze modele kubeczków wykonywane były z gumy, natomiast obecnie stosuję się przede wszystkim silikon medyczny oraz TPE, czyli termoplastyczny elastomer poliestrowy. Wykorzystywane materiały są hipoalergiczne, bezpieczne oraz powinny posiadać odpowiednie certyfikaty medyczne. Prawidłowe użytkowanie, czyszczenie oraz przechowywanie kubeczka menstruacyjnego pozwalają na jego użytkowanie przez 5, a nawet 10 lat.
Kubeczek menstruacyjny – wady i zalety
Kubeczek menstruacyjny zyskał szerokie grono zwolenniczek dzięki szeregu zalet. Zaliczamy do nich:
- aspekt ekonomiczny – oszczędność comiesięcznych wydatków ponoszonych na zakup jednorazowych środków higienicznych,
- aspekt ekologiczny – brak zanieczyszczania środowiska zużytymi tamponami i podpaskami,
- jest produktem wielorazowego użytku,
- przechowywanie zgodne z zaleceniami producentów zapewnia długą żywotność kubeczka,
- prawidłowo zaaplikowany nie przecieka oraz jest niewyczuwalny,
- duże bezpieczeństwo stosowania – kubek menstruacyjny nie zawiera substancji drażniących, nie wywołuje podrażnień oraz alergii,
- w przeciwieństwie do tamponów nie pochłania śluzu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych,
- nie powoduje dyskomfortu podczas aktywności fizycznej,
- może być stosowany zarówno na dzień jak i na noc,
- w porównaniu do innych środków higienicznych, kubek menstruacyjny zapewnia dłuższą ochronę w czasie okresu.
Wadą kubeczka menstruacyjnego jest początkowa trudność z jego aplikacją i wyjmowaniem, wystarczy jednak kilka cykli, aby jego stosowanie stało się czymś prostym i naturalnym. Dodatkowo problemem może okazać się wybór odpowiedniego rozmiaru, co istotnie wpływa na komfort i wygodę stosowania. W przypadku źle dobranego rozmiaru, kubeczek może przeciekać, wypadać lub uwierać. Oprócz tego inwestycja w kubeczek menstruacyjny wiąże się z większym wydatkiem, bowiem jego cena jest sporo wyższa w porównaniu do innych środków higienicznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt ten jest jednorazowy, a nie co miesięczny.
Kubeczek menstruacyjny – jak dobrać właściwy rozmiar?
Odpowiednio dobrany rozmiar kubeczka menstruacyjnego gwarantuje komfort oraz odpowiednie zabezpieczenie podczas menstruacji. Przy wyborze rozmiaru należy kierować się przede wszystkim obfitością miesiączek, budową ciała oraz przebytymi porodami naturalnymi.
Kubeczek menstruacyjny – jak założyć i usunąć kubeczek menstruacyjny?
Prawidłowo założony kubeczek menstruacyjny nie powinien przesuwać się, wypadać ani powodować uczucia dyskomfortu. Jego aplikacja jest łatwiejsza niż w przypadku tamponów, bowiem kubeczek wsuwamy znacznie płycej – tak, aby jego końcówka była wyczuwalna ale nie wystawała poza pochwę. Każdorazowo przed użyciem kubeczka menstruacyjnego należy go wyparzyć oraz dokładnie umyć ręce.
Istnieje kilka technik zwijania kubeczka, które ułatwiają jego aplikację:
- litera C – kubeczek składamy na pół tak, aby jego brzegi utworzyły kształt litery C,
- litera S – kubeczek ściskamy tak, aby jego brzegi utworzyły kształt litery S,
- punch down – jedną ścianę kubeczka wciskamy do jego środka tak, aby miał on kształt trójkąta.
Niezależnie od wybranej techniki, kubeczek menstruacyjny po umieszczeniu w pochwie, powinien samoistnie otworzyć się i zassać dzięki wytworzonemu podciśnieniu. Zalecane jest, aby po aplikacji delikatnie okręcić kubeczek w palcach za pomocą końcówki, co wyeliminuje ewentualny brak prawidłowego przylgnięcia do ścian pochwy. Opróżnianie powinno odbywać się od 2 do 4 razy w ciągu doby, w zależności od obfitości menstruacji.
Aby wyjąć kubeczek menstruacyjny, należy chwycić za jego końcówkę i delikatnie poruszać na boki w celu odessania brzegów od ścian pochwy. Ściskając delikatnie palcami dno kubeczka, powoli wyciąga się go na zewnątrz. Po wyjęciu należy opróżnić i dokładnie przemyć kubeczek menstruacyjny, a następnie można go ponownie umieścić wewnątrz pochwy.
Kubeczek menstruacyjny – gdzie kupić? Jaka jest jego cena?
Kubeczki menstruacyjne można kupić poprzez strony internetowe producentów, w drogeriach oraz niektórych aptekach. Cena kubeczka to wydatek wielkości od 40 do 150 zł w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonany, źródła zakupu oraz producenta.