Alergia czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić?
Krzysztof Słomiak

Alergia czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić?

W dzisiejszych czasach problemy skórne dotykają coraz więcej osób. Ma to związek z dużym zanieczyszczeniem i zapyleniem powietrza, konserwantami czy barwnikami dodawanymi do żywności, a nawet ze stresującym i szybkim trybem życia. Wszystkie te czynniki wewnętrznie oraz zewnętrznie mają wpływ na kondycję naszej skóry. Jej stan i wygląd bardzo dobrze odzwierciedlają formę organizmu.

Szereg chorób w znaczący sposób wpływa na to, jak wygląda nasza skóra. Duże znaczenie mają alergie skórne, często mylone z innymi chorobami oraz przewlekłe przesuszenie skóry prowadzące do Atopowego Zapalenia Skóry (AZS). Przyjrzyjmy się dzisiaj tym dwóm stanom chorobowym oraz sposobom radzenia sobie z nimi.

Alergia skórna

Alergia skórna stanowi kłopotliwy problem. W szczególności dlatego, iż trudno ją zdiagnozować. Mogą wywołać ją kosmetyki, które używamy po raz pierwszy, niewłaściwy proszek do prania lub płyn do płukania, tkanina z koszuli, która dotyka naszą skórę, zbyt długa ekspozycja na słońce lub pyłki roślin czy sierść zwierząt. Nawet bakterie z telefonu, który przykładamy codziennie do ucha, mogą wywoływać alergię skórną. Wymieniać można tu w nieskończoność. Taką alergię wywołaną czynnikami zewnętrznymi nazywamy alergią zewnętrzną lub kontaktową.

Innym rodzajem alergii jest alergia spowodowana czynnikami wewnętrznymi – jedzeniem, w szczególności cytrusami i słodyczami, napojami, bardzo często alkoholem czy po prostu stanem wewnętrznym i procesami, które zachodzą naturalnie w ciele.

Pierwsze objawy i oznaki alergii

Alergia skórna objawia się w różny sposób, z różnym nasileniem oraz umiejscowieniem na ciele. Wysypka  od miejscowej, po rozlaną i rozproszoną po całym ciele, uporczywe swędzenie oraz czerwone plamy to typowe oznaki. Objawami alergii skórnej są przede wszystkim wypryski. Mają one postać zaczerwienionych oraz twardych grudek. Wysypki i czerwone krostki należą do jednych z podstawowych objawów, które wskazują na chorobę alergiczną.

Powiązane produkty

Alergia a skóra atopowa

Objawy alergii, szczególnie niepoprawnie leczonej lub zaniedbanej, przypominają w swoim wyglądzie atopowe zapalenie skóry. AZS objawia się miejscowym podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Skóra atopowa nawet przy niewielkiej ilości pobudzenia z zewnątrz reaguje nadmiernie na czynniki zewnętrzne. Zwykle jest ona bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona. Charakterystycznym objawem jest łuszczenie się i pękanie całych płatów skórnych.

Najgorszą sytuacją jest, gdy przebiegowi AZS towarzyszy alergia. W przypadku leczenia zarówno alergii jak i atopowego zapalenia skóry najlepszej diagnozy udzieli dermatolog.

Leczenie chorób skóry – alergia

Przy chorobach skóry najważniejsze są odpowiednia higiena oraz regularność. Po analizie przebiegu choroby alergicznej powinniśmy wyeliminować lub ograniczyć dostęp alergenów.

W przypadku uporczywego świądu ulgę mogą przynieść doustne leki przeciwhistaminowe nowej generacji lewocetyryzyna, desloratadyna, feksofenadyna. Nie powodują one senności oraz upośledzenia czynności motorycznych, szczególnie ważnych podczas prowadzenia pojazdów, dlatego można je stosować na co dzień. Wspomagająco dobrze sprawdzają się suplementy diety zawierające w swoim składzie wapń.

Leczenie chorób skóry – atopowe zapalenie skóry

Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważna jest kąpiel, gdyż łagodzi świąd, przyspiesza gojenie, oczyszcza skórę i zwiększa jej chłonność na preparaty natłuszczające. W walce z suchością pomogą kąpiele emolientowe, minerały bocheńskie czy suplementacja preparatów koniczyny czerwonej. 

Dowiedz się więcej na temat tego, jak działają emolienty i jak je stosować.

Przy wszelkich chorobach skórnych zaleca się wizytę u lekarza dermatologa czy – w przypadku alergii – dodatkowo alergologa i przestrzeganie ich zaleceń. Pewne działania można także podjąć w zaciszu domowym. Na pewno przyniosą one ulgę pacjentowi oraz złagodzą objawy tych uporczywych stanów chorobowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij