Serum, czyli kosmetyk w ampułce
Magdalena Wierucka-Rybak

Serum, czyli kosmetyk w ampułce

Serum w kosmetologii jest szeroko stosowane i słusznie. Charakteryzuje go największe stężenie substancji aktywnych w jednym preparacie, wnikających głęboko w skórę. Wykazuje ono natychmiastowe działanie zaraz po aplikacji. Sera, najczęściej stosuje się pod inny kosmetyk. W zależności od zawartych składników aktywnych, serum może wykazywać działanie nawilżające, regenerujące, odżywcze czy np. wybielające. Przemysł kosmetyczny oferuje różnego rodzaju sera, m.in. pod oczy, do stosowania na całą twarz czy ciało.

W kosmetyce serum oznacza preparat zawierający substancje o stężeniu wyższym niż w innych preparatach. Można je nazwać również koncentratem. Właściwość ta pozwala na uzyskanie, w krótkim okresie czasu, poprawy kondycji skóry.  Najczęściej serum ma postać delikatnego żelu, jedwabistego olejku, łatwo się wchłania. Pakowane w specjalne buteleczki po 30ml, ze specjalistyczną pipetką do aplikacji. Występuje również w formie kapsułki bądź ampułki w objętości 2-5ml, dzięki czemu porcja substancji aktywnych jest doskonale odmierzona do zabiegu pielęgnacyjnego. Warto pamiętać, że cena preparatu jest uzależniona od bogactwa substancji aktywnych zawartych w serum, a jego intensywność działania jest znacznie większa niż kremu, dlatego zalicza się je do najlepszych kosmetyków.

Kiedy warto skorzystać z serum?

Jeśli twoja skóra wymaga intensywnej kuracji odbudowującej, regenerującej bądź przeciwzmarszczkowej, lub też twoje włosy są zniszczone, a cebulki wymajają odżywienia, serum jest idealnym kosmetykiem. Serum szczególnie polecane jest dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia, aby opóźnić proces powstawania zmarszczek, oraz dla cery dojrzałej, w celu poprawy jej kondycji. Do skóry wrażliwej, ich zastosowanie zmniejszy podrażnienia i zaczerwienienie, natomiast w przypadku skóry suchej, preparat ten doskonale nawilży i zmniejszy przeznaskórkową utratę wody. Na uwagę zasługują sera, stosowane na okolice oczu. Zawarte w nich specjalne kompleksy roślinne, witaminy oraz enzymy, pomogą usunąć obrzęki i cienie pod oczami oraz zmniejszą zmęczenie, pieczenie i łzawienie. Dodatkowo zawarte w nich peptydy, zmniejszą widoczność zmarszczek okolic oczu. Dodatkowo preparat ten ułatwi. W ofercie, znajdziemy również serum stosowane na ciało. W przypadku cellulitu, zawarte w nim skoncentrowane składniki aktywne, usprawnią mikrocyrkulację, poprawią przemianę materii i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Są także specjalne sera do biustu, które wzmocnią nawilżenie, gęstość i elastyczność skóry.

Jak prawidłowo stosować serum?

Serum może być stosowane w celu wzbogacenia codziennej pielęgnacji skóry oraz jej przydatków, lub też, jako specjalistyczna czasowa kuracja. Wystarczy kilka kropli preparatu wmasować delikatnymi ruchami okrężnymi w skórę, aby pobudzić mikrokrążenie i wykorzystać moc dobroczynnych składników zawartych w serum. Serum można zastosować, jako bazę pod kosmetyk, dzięki czemu spotęgujemy jego działanie i otrzymamy niezwykle skuteczną broń w walce z naszym problemem. Często stosuje się je pod maskę kosmetyczną, aby zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w preparatach. Zastosowane pod krem na noc, dodatkowo wzmocni działanie obydwu kosmetyków, gdyż w nocy nasza skóra ma największą możliwość regeneracji.

Niezależnie od wieku, serum powinno znaleźć się w kosmetyczce każdej wymagającej kobiety oraz współczesnego mężczyzny.

Serum, nazywane także koncentratem to preparat zawierający substancje o wyższym stężeniu niż w innych specyfikach. Najczęściej występuje pod postacią olejku lub delikatnego żelu, ale możemy je spotkać również w formie kapsułki bądź ampułki o pojemności 2-5 ml.
Cena preparatu jest uzależniona od ilości substancji aktywnych w nim zawartych.

Serum to kosmetyk szczególnie polecany:

  • dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia, aby opóźnić proces powstawania zmarszczek.
  • dla cery dojrzałej, w celu poprawy jej kondycji.
  • dla skóry wrażliwej, aby zmniejszyć podrażnienia i zaczerwienienia.
  • dla skóry suchej, w celu doskonałego nawilżenia i zmniejszenia przeznaskórkowej utraty wody.

Serum możemy stosować w celu wzbogacenia codziennej pielęgnacji skóry oraz jej przydatków, lub też, jako specjalistyczną czasową kurację. Kilka kropel preparatu należy wmasować w skórę delikatnymi ruchami okrężnymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe wszystkich organizmów zwierzęcych – w tym ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij