Aplikacja retinolu na skórę twarzy młodej kobiety
Ewelina Sochacka

Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  1. Retinol – podstawa w walce ze zmarszczkami
  2. Jak najlepiej nakładać retinol?
  3. Jak w kosmetykach działają peptydy?
  4. Dlaczego połączenie retinolu i peptydów jest tak potężne?

Retinol – podstawa w walce ze zmarszczkami

Retinol to pochodna witaminy A. Jest znany ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Często nazywany jest Świętym Graalem pielęgnacji. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do spłycenia zmarszczek, ujędrnienia skóry i wyrównania kolorytu. Jednocześnie retinol reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga w walce z trądzikiem.

Stosowanie retinolu trzeba dobrze zaplanować i bardzo ostrożnie wprowadzać go do swojej pielęgnacji. Mówi się tu o budowaniu tolerancji na retinol. Ta tolerancja to nic innego jak stopniowe wprowadzanie retinolu polegające na nakładaniu go najpierw co kilka dni (najlepiej przez minimum 2 tygodnie) w najniższym możliwym stężeniu. Dopiero po tym czasie można stosować go częściej i ewentualnie zwiększyć jego stężenie – w zależności od tego, jak będziemy tolerować wspomniane niższe stężenia. Retinol zawsze stosujemy jako etap pielęgnacji wieczornej.

Podczas stosowania retinolu trzeba koniecznie zadbać o ochronę przeciwsłoneczną – należy używać dobrych kremów nawilżających z wysokim filtrem SPF, najlepiej 50. Ponadto dobrze jest pamiętać o tym, że aby zobaczyć zauważalne skutki stosowania retinolu, kosmetyki z tym składnikiem powinny być konsekwentnie nakładane na skórę przez ponad 2-3 miesiące.

Co więcej, złuszczanie się naskórka nie będzie dostrzegalne bezpośrednio po aplikacji retinolu, a około 3 dni po jego zastosowaniu. Jeżeli retinol podrażni skórę, należy czasowo zaprzestać jego stosowania i zrobić krok w tył. To moment, w którym skóra wymaga porządnego nawilżenia i regeneracji, czyli po prostu odpoczynku. Gdy skóra będzie już w lepszym stanie, można wrócić do stosowania kosmetyków z retinolem, ale warto wtedy spróbować niższego stężenia i zbudować tolerancję raz jeszcze, tylko nieco łagodniej.

Jak najlepiej nakładać retinol?

Wielu specjalistów zaleca stosowanie retinolu z wykorzystaniem tzw. metody kanapkowej. Pomoże ona zminimalizować działania niepożądane, które wywołał ten związek. Na czym ona polega?

Metoda kanapkowa polega na trzech krokach:

  1. nałożenie kremu nawilżającego na oczyszczoną skórę twarzy i poczekanie, aż produkt się wchłonie,
  2. aplikacja produktu z retinolem i odczekanie około 30 minut,
  3. ponowne nałożenie warstwy kremu nawilżającego.
Sprawdź dermokosmetyki do twarzy na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak w kosmetykach działają peptydy?

Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów, które działają jak komunikatory w skórze. Wzmacniają jej strukturę, stymulują różne składniki, a także regulują procesy zapalne.

Peptydy w kosmetykach dzielą się na różne rodzaje, m.in.:

  • sygnałowe – stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu przyczyniają się do ujędrnienia skóry i spłycenia zmarszczek,
  • transportowe – gwarantują lepszą przyswajalność pierwiastków takich jak miedź,
  • neuropeptydy (peptydy hamujące neurotransmitery) – mają wpływ na rozkurczenie mięśni, których skurcz jest zaangażowany w pogłębianie zmarszczek mimicznych.

Peptydy w kosmetykach to superbohaterowie dla pielęgnacji skóry. Wygładzają zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia, hamują stany zapalne, a nawet przyspieszają wzrost włosów. Niektórzy porównują ich działanie do toksyny botulinowej, czyli do botoxu.

Dlaczego połączenie retinolu i peptydów jest tak potężne?

Peptydy będą stanowiły idealne uzupełnienie pielęgnacji z wykorzystaniem retinolu. Dzięki takiej kombinacji redukcja zmarszczek stanie się dużo łatwiejsza. Struktura skóry będzie wyraźnie bardziej gęsta i jędrna. Poprawie ulegnie także owal twarzy.

Co więcej, biorąc pod uwagę moc retinolu, który może momentami podrażnić skórę, stosowanie peptydów pozwoli zminimalizować skutki uboczne takiej terapii anti-aging. Mowa tu przede wszystkim o przesuszeniu naskórka i zaczerwienieniu skóry. Ponadto niektórzy specjaliści podkreślają, że peptydy potęgują działanie retinolu, dzięki czemu efekty będą wyraźniejsze i być może szybciej je dostrzeżemy.

Zanim jednak zaczniemy łączyć peptydy z retinolem, trzeba przede wszystkim pamiętać, że nie należy stosować jednocześnie peptydów i retinolu podczas jednego zabiegu pielęgnacyjnego. To silne związki, które połączone mogą stać się wyjątkowo drażniące.

Plan działania:

  • Rano: Peptydy, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, zapewniając skórze jędrność i blask.
  • Noc: Retinol – wygładza zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia, działając niczym magiczny eliksir młodości.
  • Wieczory bez retinolu: W te dni daj skórze odpocząć i nałóż peptydy, aby zapewnić jej ciągłą ochronę.

Dlaczego taki schemat?
Peptydy i retinol są delikatne dla skóry, ale w połączeniu mogą powodować podrażnienia. Stosując je naprzemiennie, zapewnisz skórze nieprzerwaną pielęgnację anti-aging bez ryzyka negatywnych skutków.

Korzyści:

  • Skóra jest promienna i pełna blasku.
  • Zmarszczki są wygładzone, a przebarwienia rozjaśnione.
  • Komfort i bezpieczeństwo pielęgnacji.
Peptydy i retinol to duet idealny w walce ze starzeniem się skóry. Jeśli będziesz je mądrze stosować, pokonasz oznaki upływu czasu i zachwycisz wszystkich promienną cerą.

Peptydy są niezwykle ważne, jeśli planujemy rozpocząć stosowanie retinolu w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Kosmetolodzy wskazują także na inne składniki, o których dobrze jest pamiętać. Mowa tu o ceramidach, awenantramidach i pochodnych tych składników, humektantach, emolientach oraz witaminie C.

  • Ceramidy poprawią integralność bariery hydrolipidowej, zabezpieczą naskórek przed utratą wilgoci, ukoją podrażnioną skórę.
  • Awenantramidy i ich pochodne zmniejszą swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry.
  • Humektanty, np. kwas hialuronowy, poprawią nawilżenie skóry.

Emolienty naprawią naruszoną barierę hydrolipidową, a witamina C – w formie np. tetraizopalmitynianu askorbylu – podobnie jak peptydy wzmocni działanie retinolu (tetraizopalmitynian askorbylu nie potrzebuje niskiego pH, aby wykazywać aktywność).

  1. Does sandwiching retinol make it less effective?, [online] https://synergieskin.com/blogs/all/does-sandwiching-retinol-make-it-less-effective [dostęp:] 28.03.2024.
  2. How to Use Retinol and Peptides Together, [online] https://fleurandbee.com/blogs/news/retinol-and-peptides [dostęp:] 28.03.2024.
  3. Jak stosować retinol? Najważniejsze zasady, [online] https://etwojfarmaceuta.pl/uroda/jak-stosowac-retinol-najwazniejsze-zasady/ [dostęp:] 28.03.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij