Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego
Anna Miros

Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego

Róża to królowa kwiatów, symbol piękna, zmysłowości i miłości. Od starożytności stosowana nie tylko w celach leczniczych, ale również pielęgnacyjnych. W kosmetologii najczęściej jest wykorzystywana do produkcji olejku eterycznego i oleju różanego. Te dwa półprodukty służą do wytwarzania takich preparatów jak perfumy, woda różana, mydła czy kremy.

Olej różany – „olej młodości”

Różany olejek eteryczny jest jednym z najdroższych i najszlachetniejszych produktów zapachowych. Otrzymuje się go przez destylację parą wodną płatków kwiatów najczęściej z róży damasceńskiej (Rosa damascena) pochodzącej z Bułgarii. Ceniony przez przemysł perfumeryjny ze względu na intensywny, słodko–miodowy aromat. Wykorzystywany także w aromaterapii, dzięki właściwościom przeciwdepresyjnym, łagodzącym i przeciwbólowym.

Oprócz olejku eterycznego z róży damasceńskiej bardzo popularny stał się olej różany z dzikiej róży (Rosa Canina), zwany olejem z róży rdzawej czy olejem z róży piżmowej. Najcenniejszy jest natomiast olej z dzikiej róży muszkatołowej (Rosa Mosqueta) pochodzący z Chile.

Olej różany pozyskuje się przez tłoczenie nasion róży. Posiada ciemnożółtą lub różowo–pomarańczową barwę i owocowo–kwiatowy zapach. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3–6–9), witaminy A, C, D i E, flawonoidy, karotenoidy oraz składniki mineralne (Na, K, Ca, P, Mg, S, Fe, Cu, Zn, Mn, Al).

Olej różany ze względu na właściwości regenerujące, nawilżające i antyoksydacyjne zwany jest „olejem młodości”. Dzięki obecności kwasu retinowego (pochodnej witaminy A) zapobiega powstawaniu zmarszczek, działa ujędrniająco i rozjaśnia skórę. Stosuje się go również do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i przy trądziku pospolitym, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz działa antybakteryjnie.

Olejek różany – witamina C i NNKT

Ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C jest polecany przy cerach suchych, dojrzałych i naczynkowych. Hamuje starzenie się skóry, chroni przed wolnymi rodnikami, zmniejsza przebarwienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

Olej z dzikiej róży przyspiesza regenerację skóry, ponieważ zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (47% kwasu linolowego i ok. 33% kwasu linolenowego), przez co jest bardzo pomocny w leczeniu oparzeń, blizn (pooperacyjnych, potrądzikowych, pooparzeniowych) i rozstępów. Polecany jest także do skóry wrażliwej i uszkodzonej przez promieniowanie ultrafioletowe oraz przy łuszczycy, egzemie i stanach zapalnych.

Jego cenne składniki znalazły zastosowanie w preparatach dla dzieci i niemowląt oraz w kosmetykach do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Powiązane produkty

Jak stosować olejek z róży?

Olej różany można nakładać bezpośrednio na skórę. Z powodzeniem zastąpi krem do twarzy, serum pod oczy czy balsam do ciała. Bardzo dobrze sprawdza się jako olej bazowy połączony z olejkami eterycznymi do masażu twarzy i ciała. Czysty olej zaleca się używać na całe włosy lub tylko na zniszczone końcówki – nadaje włosów gładkość, połysk i elastyczność.

Nierafinowany olej z dzikiej róży jest trudno dostępny ze względu na krótki termin ważności (ok. 8–10 tygodni). Należy go przechowywać w lodówce lub chłodnym miejscu oraz chronić przed promieniami słonecznymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij