Wypadanie włosów – przegląd aptecznych wspomagaczy
Anna Miros

Wypadanie włosów – przegląd aptecznych wspomagaczy

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym – codziennie wypada około 100 włosów. Niepokój może wywołać utrzymujące lub zwiększające się wypadanie włosów, ponieważ może świadczyć o początku choroby np. łysienia.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem bardzo skomplikowanym i zależy od wielu czynników.
Do głównych przyczyn wypadania włosów należą m.in.:

  • stres, przemęczenie,

  • nieodpowiednia dieta – anoreksja, niedobór żelaza, kwasu foliowego, cynku, miedzi, witaminy B12, witaminy A, aminokwasów,

  • uszkodzenie mechaniczne włosów – tapirowanie, rozczesywanie „na siłę”, zbyt ciasne spinanie lub wiązanie włosów,

  • nieodpowiednia pielęgnacja – nadmierne wysuszenie przez suszarkę do włosów, prostownicę, lokówkę; częste farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja; stosowanie silnych preparatów do stylizacji włosów itp.,

  • choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, choroby wątroby, AZS, toczeń rumieniowaty, choroby tarczycy,

  • choroby skóry głowy np. grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, a także łupież,

  • zaburzenia hormonalne (menopauza, po porodzie, łysienie androgenowe),

  • niepożądane działanie leków np. cytostatyków, leków przeciwnowotworowych,

  • zatrucie metalami ciężkimi,

  • pory roku (wiosną wzmożone wypadanie włosów ze względu na niedobory witaminowe po zimie, natomiast jesienią jako konsekwencja nadmiernego narażenia na promieniowanie latem).

Odpowiednia pielęgnacja i dieta mogą uchronić nas przed nadmiernym wypadaniem włosów oraz mogą stanowić uzupełnienie leczenia dermatologicznego lub ogólnoustrojowego.

Stymulujemy cebulki

Pielęgnację włosów warto rozpocząć od stymulacji cebulek poprzez poprawę ukrwienia. W tym celu zaleca się wykonywanie delikatnego masażu skóry głowy opuszkami palców. Następnie należy zastosować ampułki lub wcierki stymulujące wzrost włosów. Nakładamy je na skórę głowy przy pomocy aplikatora lub strzykawki i wmasowujemy. Warto zwrócić uwagę, aby ampułki/wcierki zawierały odpowiednie składniki takie jak: witaminy (A, z grupy B, E, H), minerały (miedź, cynk, żelazo, wapń), aminokwasy, ekstrakty z chmielu, łopianu, żeń-szenia, papryki, czarnej rzodkwi, olej rycynowy, aloes, kofeinę.

Powiązane produkty

Regenerujemy, nawilżamy

Dodatkowo, żeby uzyskać najlepsze efekty należy w codziennej pielęgnacji włosów używać odżywek lub masek. Przy doborze zwróć uwagę na ich właściwości i konsystencję. Jeśli włosy się przetłuszczają należy wybrać produkty, które się spłukuje. Gdy włosy są suche i zniszczone wówczas zaleca się stosowanie masek. Jeżeli natomiast potrzebujemy ekspresową pielegnację możemy użyć odżywki w postaci delikatnej mgiełki. Wybierając kosmetyk, warto zapoznać się z jego składem, który będzie odpowiednio dobrany do rodzaju włosów i skóry głowy. Najlepiej jeśli będzie zawierał jak najwięcej składników naturalnych takich jak: aloes, olej kokosowy, arganowy, olejek łopianowy, ekstrakty z kiełków pszenicy, rumianku, podbiału, kłącza tataraku, henny.

Czym myć, aby wzmocnić efekty?

Wybierając szampon do mycia włosów kieruj się potrzebami skóry głowy oraz kondycją włosów. Najlepiej jeśli produkty pielęgnacyjne będą z tej samej serii, ponieważ wtedy wzajemnie się uzupełniają. Szampony przeciw wypadaniu włosów najczęściej zawierają składniki naturalne takie jak wyciąg z czarnej rzodkwi, drzewa oliwnego, ekstrakt z rozmarynu, henny, rumianku, olej z kiełków pszenicy, aloes, witaminy, minerały oraz aminokwasy.

- Oprócz kosmetycznej pielęgnacji warto zadbać o odpowiednią dietę, w której nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminy (A, z grypy B i E) oraz minerały (żelazo, cynk, magnez, selen).
- Pamiętaj także, aby delikatnie myć i rozczesywać włosy, nie trzeć ręcznikiem, suszyć chłodnym strumieniem powietrza. W okresie letnim należy osłaniać je przed intensywnym słońcem oraz stosować mgiełki ochronne przed promieniowaniem UV.
- Cenna uwaga praktyczna - po nałożeniu odżywki lub maski do włosów nałóż foliowy czepek, aby zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij