Chałwa
Kamil Durajczyk

Salmonella wykryta w partiach chałwy sezamowej z Kauflandu

Państwowy Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega konsumentów o wykryciu bakterii Salmonelli w dwóch partiach chałwy sezamowej dystrybuowanej przez sieć Kaufland.

  1. Szczegóły dotyczące wycofanych produktów
  2. Chałwa sezamowa – co zrobić, jeśli jesteśmy w posiadaniu wadliwej serii produktu?
  3. Czym jest bakteria Salmonella?

W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 15 stycznia 2024 roku czytamy, że w sprawozdaniach z badań próbki żywności stwierdzono wykrycie obecności Salmonella spp., serogrupa CO, w dwóch próbkach chałwy sezamowej dystrybuowanej przez sieć Kaufland.

Szczegóły dotyczące wycofanych produktów

Producent: Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom

K-Classic Chałwa sezamowa o smaku waniliowym 100 g

Numer partii: 12.10/1K

Data minimalnej trwałości: 12.04.2025

Chałwa sezamowa kakaowa, 5 kg

Numer partii: 12.09/2

Data minimalnej trwałości: 12.03.2025

Chałwa sezamowa – co zrobić, jeśli jesteśmy w posiadaniu wadliwej serii produktu?

Wyłącznym dystrybutorem chałwy marki K-Classic jest popularna sieć marketów Kaufland. Przedstawiciele firmy zapewniają, że wskazane produkty chałwy sezamowej, jak i wszystkie inne produkty tego producenta, zostały na początku stycznia wycofane ze sklepów sieci.

Jeśli jednak zdążyliśmy kupić chałwę sezamową marki K-Classic, Kaufland gwarantuje możliwość jej zwrotu w dowolnym markecie sieci. W tym przypadku klienci otrzymają zwrot pieniędzy, nawet jeśli nie okażą paragonu potwierdzającego zakup.

Salmonella w mięsie z Biedronki. Sprawdź, w czym ją wykryto i jak rozpoznać zatrucie!

Powiązane produkty

Czym jest bakteria Salmonella?

Warto wiedzieć, że spożycie wskazanych w ostrzeżeniu GIS produktów wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Po upływie sześciu godzin (maksymalnie trzech dób) od spożycia zakażonego produktu bakterie rodzaju Salmonella zaczynają wywoływać w organizmie niepokojące objawy. Wywołane przez nie zatrucie manifestuje się symptomami charakterystycznymi dla zatruć pokarmowych: biegunką, nudnościami i wymiotami. Mogą też wystąpić gorączka, dreszcze czy bóle mięśniowe.

Dowiedz się więcej o bakteriach Salmonella i możliwych powikłaniach po kontakcie z nimi – sprawdź na DOZ.pl
  1. Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wykrycie bakterii Salmonella w dwóch partiach chałwy sezamowej, [online] https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wykrycie-bakterii-salmonella-w-dwoch-partiach-chalwy-sezamowej [dostęp:] 16.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

    Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

  • Nowatorska szczepionka przeciwko Salmonelli

    Naukowcy z University of Florida opracowali szczepionkę przeciwko bakterii wywołującej objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty – Salmonelli. Przetestowali ją na zwierzętach. Jakie były wyniki badania?

  • Zakażenie bakterią salmonelli

    Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, do której należą względnie beztelnowe gram-ujemne pałeczki. Można wyróżnić kilka rodzajów tych bakterii – jedne z nich odpowiedzialne są za wywoływanie salmonellozy, inne zaś odpowiadają za rozwój duru brzusznego oraz duru rzekomego.

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Jak odbudować florę bakteryjną w jelitach?

    Florę bakteryjną w jelitach człowieka stanowią biliony mikroorganizmów, głównie bakterii, które żyją z nami w korzystnej dla obu stron symbiozie – bakterie mają środowisko do życia i rozmnażania, zaś człowiek prawdziwe wsparcie dla funkcjonowania układu pokarmowego, immunologicznego, a nawet nerwowego. Dobrze więc z należytą troską traktować takich lokatorów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

  • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

    Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

  • Dieta ojca przed poczęciem wpływa na skłonność dziecka do chorób metabolicznych

    Badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców sugeruje, że dieta mężczyzny przed poczęciem może mieć wpływ na zdrowie jego dzieci. Eksperyment na myszach pokazał, że wysokotłuszczowe posiłki spożywane przez samców wiązały się z późniejszym wyższym ryzykiem wystąpienia otyłości i chorób metabolicznych u potomstwa.

  • Picie alkoholu w samolocie może być groźne dla zdrowia

    Ciśnienie atmosferyczne przypominające warunki panujące podczas wysokogórskiej wędrówki oraz obniżone ciśnienie parcjalne tlenu panujące na pokładzie samolotu połączone ze spożyciem alkoholu i snem mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Narażone są szczególnie osoby zmagające się z chorobami serca i płuc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij