Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka,  pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej
Katarzyna Chlebicz

Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

Cera tłusta to taka, która nadmiernie produkuje sebum, czyli nic innego jak łój skórny. Skóra przetłuszczająca się, charakteryzuje się nadmiernym błyszczeniem, jest ziemista i widoczne są na niej liczne zaskórniki. Jak pielęgnować tłustą i mieszaną cerę, których zabiegów kosmetycznych unikać i czy produkty matujące są naprawdę wskazane przy cerze z nadmiarem sebum? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Nadmiernie błyszcząca i ziemista skóra z widocznymi zaskórnikami – to główne objawy charakteryzujące cerę tłustą. Osoby, które posiadają taki typ cery, muszą zwrócić szczególną uwagę na jej codzienną pielęgnację i produkty, których używają. Aby odpowiednio zadbać o skórę tłustą, należy wiedzieć, jakich kosmetyków użyć do jej pielęgnacji. Stosowanie właściwych produktów może okazać się skutecznym remedium na te problemy. Spośród szerokiej gamy kosmetyków do pielęgnacji skóry, niełatwo wybrać jeden najlepszy, dlatego warto wiedzieć, jakich składników szukać w kosmetykach, aby gwarantowały obiecany efekt. Na początek jednak warto poznać objawy i charakterystykę skóry tłustej. 

Cera tłusta – charakterystyka

Ten typ cery cechuje się przede wszystkim widocznym błyszczeniem się skóry. Dodatkowo oprócz widocznego świecenia się, skóra przybiera ziemisty, szaro–żółty kolor, widoczne są również ujścia gruczołów łojowych oraz zaskórniki (potocznie nazywane pojawia się najczęściej na czole, brodzie, nosie, a także na plecach i klatce piersiowej. Tłusta cera dość dobrze reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne, w przeciwieństwie do innych typów cer, takich jak cera sucha czy wrażliwa. Niewątpliwym atutem skóry tłustej jest fakt, że zmarszczki pojawiają się na niej później, natomiast zmarszczki mimiczne nie są widoczne. 

Tłusta cera – przyczyny

Najczęściej skóra tłusta pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania, około 12.–13. roku życia. Taki stan spowodowany jest nadmierną pracą gruczołów łojowych, za co odpowiada podwyższony poziom hormonów androgenowych, czyli hormonów męskich. Posiadanie skóry tłustej może być uwarunkowane genetycznie. Gdy w rodzinie były osoby mające problem ze skórą tłustą czy trądzikową, istnieje ryzyko, że pojawi się ona również u innych członków rodziny.

Należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli u kobiety dodatkowo pojawią się problemy z miesiączkowaniem i/lub nadmiernym owłosieniem w „niestandardowych miejscach". Wtedy konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza, który oceni wagę problemu i przeprowadzi odpowiednie badania w celu postawienia diagnozy. Tłusta cera może być objawem poważniejszych schorzeń związanych z chociażby zaburzeniami hormonalnymi, jak np.  zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Opisany typ cery jest jej stanem przejściowym, co oznacza, że z wiekiem powinien się zmienić. Najczęściej skóra tłusta przechodzi w skórę mieszaną, może nawet przejść w skórę suchą. Cera tłusta zwyczajowo utożsamiana jest z wiekiem nastoletnim, oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, gdy osoba dorosła będzie miała problem z przetłuszczającą się skórą, ale niewątpliwie dużo częściej przy tym rodzaju skóry mówimy o osobach w okresie dojrzewania. Jest to uzależnione od zmiennej aktywności hormonalnej na każdym etapie rozwoju organizmu. 

Powiązane produkty

Pielęgnacja tłustej cery w domu

Domowa pielęgnacja cery tłustej powinna skupiać się na odpowiednim oczyszczaniu skóry, a także na regularnym złuszczaniu naskórka.

Nie należy zapominać o zapewnieniu skórze nawilżenia. Osoby, które mają skórę tłustą najczęściej usilnie próbują zwalczyć błyszczenie się cery. Warto pamiętać, że nadmierne przesuszenie cery tłustej może przynieść odwrotny efekt, przez co skóra będzie wydzielać jeszcze więcej sebum.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy zrezygnować z kosmetyków matujących, natomiast przy stosowaniu takich produktów, trzeba mieć na uwadze konieczność zapewnienia skórze odpowiedniej porcji nawilżenia. W pielęgnacji cery tłustej należy unikać tłustych kosmetyków oraz produktów bazujących na niektórych olejach, takich jak np. olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek moreli czy olej palmowy, ponieważ mogą one prowadzić do zatykania porów. 

Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja cery tłustej?

Po pierwsze oczyszczanie. Do tego celu należy używać kosmetyków bezolejowych. Sprawdzą się tutaj pianki lub żele do mycia twarzy. Produkty te powinny mieć lekko kwaśne lub obojętne pH.

Następnym krokiem będzie tonizacja. Najpopularniejszymi kosmetyki służącymi do przywrócenia odpowiedniego pH skóry są toniki oraz hydrolaty do twrarzy. Toniki do cery tłustej nie powinny zawierać alkoholu, ponieważ nadmierne przesuszenie skóry negatywnie wpłynie na jej stan, potęgując błyszczenie. Z pewnością powinny zawierać składniki o działaniu ściągającym, antybakteryjnym, przeciwłojotokowym, łagodzącym, a także zmniejszającym skłonność skóry do powstawania zaskórników. Hydrolaty (woda kwiatowa, powstała przy produkcji olejków eterycznych) polecane do skóry tłustej to np. hydrolat z lawendy lub hydrolat z oczaru.

Kolejno należy na skórę nałożyć krem. Krem do cery tłustej powinien mieć  przede wszystkim lekką formułę. Kosmetyki te powinny zawierać składniki o działaniu ściągającym np. ekstrakt z oczaru, czy dioctan glinu, a także krzem jako składnik o działaniu matującym oraz substancje antyseptyczne. 

W pielęgnacji cery tłustej istotne jest regularne złuszczanie martwych komórek naskórka. Do tego celu należy używać odpowiednich peelingów. Jeśli na skórze nie ma zmian ropnych, trądziku aktywnego, można zastosować kosmetyk złuszczający gruboziarnisty. W takich kosmetykach najczęściej substancjami ścierającymi są np. pestki owoców lub korund.

Jak dodatkowo zadbać o skórę? Można sięgnąć po maseczki przeznaczone do cery tłustej. Taki produkt poprawi wygląd skóry, a dodatkowo polepszy samopoczucie i pozwoli poczuć się jak w profesjonalnym salonie kosmetologicznym. Najpopularniejsze maseczki to te, które zawierają takie składniki jak: węgiel aktywny, glinkę zieloną, zieloną herbatę, drzewo herbaciane, cynk. Aby zwiększyć korzystne działanie kosmetyku, przed nałożeniem maseczki na twarz można wykonać kąpiel parową, potocznie nazywaną parówką. Czemu ma służyć taki zabieg? Ciepło pary rozpulchnia skórę i pomaga odblokować zaczopowane ujścia kanałów gruczołów łojowych. Zaaplikowanie maseczki na skórę po wykonaniu kąpieli parowej pozwoli dogłębnie oczyści cerę. Z pewnością korzystne byłoby skorzystanie z właściwości dermokosmetyków, czyli produktów przeznaczonych głownie do cery problematycznej lub wrażliwej.

A jaki jest najlepszy podkład do cery tłustej? Należy pamiętać, aby taki kosmetyk nie pogorszył stanu skóry. Trzeba używać produktów o właściwościach niekomedogennych, czyli nie powodujących powstawania zaskórników. Warto zainteresować się kosmetykami mineralnymi, które są w 100 % naturalne. Największą ich zaletą jest to, że nie przyczyniają się do powstawania zaskórników, dodatkowo działają antybakteryjnie i chronią skórę przed promieniowaniem UV. Alternatywą dla podkładów może być korektor, który nałożony miejscowo zakryje niedoskonałości skóry lub mineralny puder do twarzy. Taki kosmetyk powinien w swoim składzie zawierać między innymi tlenek cynku.

Kosmetyki do cery tłustej 

W kosmetykach do pielęgnacji cery tłustej należy szukać, takich składników jak:

  • rumianek (Chamomilla Recutita Extract),
  • oczar wirginijski (Hamamelis Virginiana Extract),
  • melisa (Melissa Officinalis Leaf Extract),
  • szałwia (Salvia officinalis),
  • rozmaryn (Rosmarinus Officinalis Leaf Extract),
  • kora chinowa (Cinchona Succirubra Extract),
  • Jagodlin wonny (Ylang–Ylang),
  • alfahydroksykwasy (kwasy owocowe),
  • mocznik (urea),
  • krzem (kaolin),
  • związki amonu (Ammonium Hydroxide),
  • witaminy A (Retinol) i E (Tocopherol),
  • bisabolol (lewomenol),
  • azulen,
  • sole glinu (sole aluminium).
  1. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5, t. 5, 2016.
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 83–84.
  3. A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, „Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia”, Warszawa 2011, s. 11–13.
  4. X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 147–148, 152–153.
  5. B. Hałat, Skóra tłusta i jej pielęgnacja, „Medycyna Estetyczna i Anti–Aging”, 3, 2010.
  6. K. G. Bergstrom, Tea tree oil: panacea or placebo?, „Journal of Drugs in Dermatology”, 8(5): 494–6, 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij