Filtry UV – mineralne kontra chemiczne
Dominika Chirek

Filtry UV – mineralne kontra chemiczne

Ochrona przeciwsłoneczna to letni niezbędnik. Niezależnie od tego czy lato spędzamy w mieście, w górach czy nad morzem, krem z filtrem UV trzeba mieć zawsze przy sobie. To najskuteczniejsza ochrona przed oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami i przedwczesnymi zmarszczkami. Jakie filtry UV wybierać? 

Na rynku dostępne są różne rodzaje kosmetyków chroniących przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym: kremy z filtrem chemicznym, kremy z filtrem mineralnym (inaczej zwanym fizycznym) oraz mieszane, które zawierają zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Wszystkie chronią przed słońcem, ale w odmienny sposób. Jaki preparat wybrać dla siebie? To zależy od typu cery, wieku czy skłonności do alergii.

Chemiczne filtry UV 

Pierwsze kremy do opalania zawierały wyłącznie filtry chemiczne. To syntetyczne pochodne kwasów, których działanie polega na absorpcji szkodliwego promieniowania słonecznego, zanim zdąży wyrządzić skórze krzywdę. Z czasem okazało się, że niektóre filtry chemiczne są szkodliwe dla skóry, a nawet mogą wykazywać działanie rakotwórcze. Tak stało się np. z filtrem PABA, ostatecznie wycofano go z rynku, a jego stosowanie zostało zabronione.

Filtry chemiczne wciąż budzą kontrowersje. Badania na zwierzętach potwierdziły, że stosowany w kosmetykach filtr o nazwie Oxybenzone (a także Benzophenone-3) jest substancją zaburzającą gospodarkę hormonalną i składnikiem łatwo wchłanianym przez skórę.

Mineralne filtry UV

Filtry mineralne pojawiły się na rynku jako alternatywa dla filtrów chemicznych. Na liście składników kosmetyków występują pod nazwą zinc oxide (tlenek cynku) club titanium dioxide (dwutlenek tytanu). Ich właściwości znacznie różnią się od działania filtrów chemicznych. Zamiast pochłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne, odbijają je niczym lustro. Do ich minusów można zaliczyć konsystencję i kolor – to zwykle białe, gęste emulsje, które trudno rozprowadza się na skórze, zaś po zastosowaniu zostają na ciele dość widoczne smugi. 

Przy filtrach mineralnych warto zwrócić uwagę czy krem przeciwsłoneczny zawiera nanocząsteczki (na opakowaniu niekiedy opisane jako micro-fine albo ultra-fine). To substancje, które nie zostały jeszcze w pełni przebadane, jednak już pojawiły się informacje, że penetrują w głąb skóry i są toksyczne. 

Powiązane produkty

Filtry mieszane

W poszukiwaniu nowych, skutecznych rozwiązań połączono filtry chemiczne i mineralne. W efekcie powstały kosmetyki przeciwsłoneczne, które częściowo pochłaniają promieniowanie słoneczne, a częściowo je odbijają.

Kremy z filtrem mieszanym mają lżejszą konsystencję, dzięki czemu łatwiej się rozprowadzają. To rozwiązanie chroniące przed poparzeniami słonecznymi wydaje się optymalne, jednak dla dzieci i osób ze skłonnością do alergii poleca się kremy zawierające wyłącznie filtry mineralne.

Aplikacja kremu z filtrem UV

Niezależnie od tego, jaki krem z filtrem wybierzemy, warto znać zasady jego stosowania. W przypadku osoby dorosłej zalecana dawka to 5 ml (łyżeczka do herbaty), oddzielnie na ramię, nogę, tułów, plecy i twarz (w tym szyję oraz uszy), co w sumie odpowiada 35 ml (około siedmiu łyżeczkom do herbaty) dla całego ciała.

Aplikację kremu na słońce powinno się powtarzać co dwie godziny. Pływanie, sport, pocenie się i wycieranie ręcznikiem zmniejsza skuteczność kremu do opalania, dlatego – aby uniknąć ryzyka oparzeń słonecznych – po tych czynnościach należy ponownie nałożyć kosmetyk z filtrem UV. Warto stosować również pomadkę do ust z filtrem oraz preparaty ochronne do włosów z filtrem UV.

  1. S. O’Connor, A. Spunt, No More Dirty Looks, „Da Capo Press”, New York 2010, str. 37-38.
  2. Paba, „safecosmetics”; safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/paba/#_edn22.
  3. S. S. Epstein, Healthy Beauty, Inc. Dallas 2010.
  4. A. Grigore, Szczęśliwa skóra, Łódź 2015.
  5. Sunscreen FAQs, Cancer Council, "cancer.org.au" [online], cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/sunscreen-faqs.html.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij