Szampon bez SLS — czy może być skuteczny?
Dominika Chirek

Szampon bez SLS — czy może być skuteczny?

Wśród konsumentów panuje przekonanie, że jedynie szampon zawierający SLS – Sodium Lauryl Sulfate (laurylosiarczan sodu) oraz SLES – Sodium Laureth Sulfate (sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego) skutecznie myje włosy i skórę głowy. Czy słusznie? Przyjrzyjmy się temu bliżej i sprawdźmy, czy szampon bez SLS może zastąpić ten tradycyjny.

Szampon bez SLS – myje, ale nie szkodzi

SLS to składnik myjący, środek powierzchniowo czynny, który jest powszechnie stosowany w szamponach do włosów ze względu na swoje właściwości myjące i usuwające tłuszcz. Jednak producenci kosmetyków naturalnych nie akceptują go w składzie swoich produktów, bo to składnik mogący powodować podrażnienia skóry głowy, wysypkę, łupież, a także pozbawiać włosy koloru (szybciej wypłukuje farbę do włosów) i blasku. Czy to oznacza, że szampon bez SLS nie będzie skutecznie myć i usuwać tłuszczu? Nic podobnego!

Zamiast potencjalnie alergizujących składników w ekologicznych szamponach do włosów bez SLS znajdziemy łagodne środki myjące, takie jak Coco Betaine, Cocamidopropyl Betaine, Coco Glucoside czy Sodium Lauroyl Sarcosinate. W biokosmetykach łączy się je z wyciągami roślinnymi, które działają równie skutecznie, ale naturalnie, dzięki czemu nie powodują podrażnień ani ryzyka powstania alergii skórnych. 

Skład zwykłego szamponu wygląda najczęściej tak, że na pierwszym miejscu mamy wodę, co oznacza, że jest jej najwięcej w szamponie. Na drugim miejscu zaś znajduje się właśnie SLS jako składnik myjący.

W organicznym szamponie bez SLS – np. dla skóry wrażliwej – na jednym z pierwszych miejsc mamy organiczny sok z aloesu oraz środek myjący Cocamidopropyl Betaine.

Szampon bez SLS – moc natury

Naturalne szampony do włosów zawierają również wiele składników wzmacniających włosy, takich jak olej ungurahua, który wzmacnia słabe i zniszczone włosy, a także naturalne składniki oczyszczające, jak trawa cytrynowa i zielona herbata, które usuwają nadmiar sebum ze skóry i trzonu włosów. 

Cenionym składnikiem naturalnych szamponów przeciwłupieżowych jest z kolei ekstrakt z drzewa cydrowego, który charakteryzuje się silnym działaniem przeciwłupieżowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu stosowany jest w naturalnych szamponach wspomagających leczenie łuszczycy i łupieżu. 

Jak widać, naturalne szampony bez SLS są równie skuteczne do mycia włosów i oczyszczania skóry głowy, bo zawierają naturalne składniki działające tak samo efektywnie, ale zamiast agresywnego działania naturalnie dostosowują się do potrzeb naszej skóry. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij