Nogi kobiety w sportowych butach idącej w tył
Barbara Bukowska

Naukowcy wskazali nieoczekiwane korzyści płynące z... chodzenia tyłem

Naturalnym sposobem poruszania się człowieka wydaje się chodzenie do przodu. Tymczasem okazuje się, że przemieszczanie się w przeciwnym kierunku może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Zyskują na tym przede wszystkim układ ruchu i układ nerwowy.

  1. Zalety chodzenia tyłem znane nie od dziś
  2. Zdrowotne korzyści chodzenia wspak
  3. Dlaczego chodzenie tyłem jest dla nas dobre?

Zalety chodzenia tyłem znane nie od dziś

Uważa się, że praktyka chodzenia tyłem w celach zdrowotnych wywodzi się ze starożytnych Chin. Bieganie w odwrotnym – w stosunku do uznanego za normalny – kierunku praktykowano również jako element musztry żołnierzy, kształtujący utrzymanie równowagi.

Na początku XX w. Patrick Harmon, amerykański sprzedawca cygar, podjął wyzwanie przejścia tyłem trasy między San Francisco a Nowym Jorkiem. Z przyjacielem u boku i małym lusterkiem samochodowym przymocowanym do klatki piersiowej przebył wspak 6 300 km w 290 dni i wygrał zakład. Jego portfel zasiliła wygrana w wysokości 20 000 dolarów, a sam Harmon zaobserwował znaczące wzmocnienie siły mięśniowej. Czy spowodował to sam intensywny marsz, czy też technika – chodzenie tyłem?

Zdrowotne korzyści chodzenia wspak

Ekspertką od lat zgłębiającą zagadnienie chodzenia tyłem jest Janet Dufek, związana z Uniwersytetem w Nevadzie. W toku ponad 20 lat badań wraz z zespołem wykazała, że poruszanie się do tyłu przynosi szereg korzyści dla układu mięśniowo-szkieletowego: zwiększa elastyczność ścięgien podkolanowych, wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za stabilność kręgosłupa, zmniejsza dolegliwości bólowe w dolnej części pleców.

Chodzenie wspak jest korzystne również dla układu nerwowego: poprawia koncentrację, skraca czas reakcji, pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze. Co ciekawe, z badań wynika, że nasze mózgi lubią nie tylko chodzenie tyłem, ale też podróżowanie w tym kierunku, a nawet samo wyobrażenie o nim.

Powiązane produkty

Dlaczego chodzenie tyłem jest dla nas dobre?

Sekret tkwi w biomechanice chodu. Podczas chodzenia tyłem zmniejsza się zakres ruchu w stawach biodrowym i kolanowym. Ponadto w trakcie chodzenia wspak kontakt z podłożem mają głównie palce, a pięta czasem w ogóle nie styka się z ziemią. Dzięki temu obciążenie dla stawów kolanowych jest znacznie mniejsze. Taki chód angażuje też inne partie mięśni niż chód do przodu, głównie zlokalizowane w okolicy stawu skokowego.

A z czego wynikają korzyści dla układu nerwowego? Chód w tył pobudza korę przedczołową, odpowiedzialną za umiejętności poznawcze. Mózgi chodzących w tył reagują na bodźce szybciej również dlatego, że są przyzwyczajone do wykonywania nietypowych zadań (takich jak np. chodzenie wspak).

Ze względu na inną biomechanikę chód w tył polecany jest jako element rehabilitacji po operacji kolan, ale jest też zalecany osobom starszym, cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe oraz z nadwagą i otyłością (ten kierunek chodu, poza wszystkimi wymienionymi korzyściami, pozwala spalić więcej kalorii). Ćwiczenia polegające na chodzeniu lub bieganiu w tył stają się coraz częściej elementem planów treningowych dla sportowców, kształtującym zwinność, szybkość i siłę mięśniową.

  1. A. Bourne, Why walking backwards can be good for your health and brain, [online] https://www.bbc.com/future/article/20231110-why-walking-backwards-can-be-good-for-your-health-and-brain [dostęp:] 17.04.2024.
  2. T. Balasukumaran, B. Olivier, M.V. Ntsiea. The effectiveness of backward walking as a treatment for people with gait impairments: a systematic review and meta-analysis. Clin Rehabil 33(2), 2019.
  3. T.A. Astorino, J.S. Baker, S. Brock. Backward Walking: A Possible Active Exercise for Low Back Pain Reduction and Enhanced Function in Athletes. Journal of Exercise Physiology, 14(2), 2011.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij