Lactulosum Amara, (7,5 g/15 ml), syrop, 150 ml

laktuloza, syrop, zaparcia

10,69 zł
7,13 zł / 100 ml

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
12,29 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 17 aptekach.

Zarezerwuj w aptece

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Zakład Farmaceutyczny „Amara” Sp. z o.o.
ul. Stacyjna 5
30-851 Kraków

Producent

AMARA
Stacyjna 5
Kraków

Opis

Lactulosum Amara to lek stosowany na przewlekłe zaparcia. Lek Lactulosum Amara zawiera substancję przeczyszczającą o nazwie laktuloza. Lek ma postać syropu o charakterystycznym zapachu truskawek. 

Skład

Substancją czynną jest laktuloza ciekła (Lactulosum liquidum).

15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy ciekłej (Lactulosum liquidum). 1 ml syropu zawiera 500 mg laktulozy ciekłej.

Substancje pomocnicze: aromat truskawkowy, kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawki dobowe należy dostosowywać indywidualnie. Poniższe informacje mają charakter orientacyjny.
Zaparcie:

Wiek Dawka początkowa Dawka podtrzymująca
Dorośli 15-45 ml 15-30 ml
Dzieci (7-14 lat) 15 ml 10-15 ml
Dzieci (1-6 lat) 5-10 ml 5-10 ml
Niemowlęta (poniżej 1 roku życia) do 5 ml do 5 ml
  • Z reguły dawki można zmniejszyć po kilku dniach, dostosowując je do potrzeb pacjenta.
  • Najkorzystniej jest przyjmować zaleconą dawkę leku jednorazowo w trakcie śniadania.
  • Pierwsze efekty kliniczne mogą się pojawić dopiero po kilku dniach. Jest to związane z mechanizmem działania laktulozy.
  • Można rozważyć zastosowanie większych dawek lub zwiększenie częstości podawania, jeżeli nie uzyska się pozytywnej odpowiedzi po pierwszych dwóch dniach.

Działanie

Laktuloza jest syntetycznym disacharydem, który po podaniu doustnym nie ulega rozkładowi z udziałem enzymów trawiennych i praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. W okrężnicy laktuloza ulega rozkładowi przez bakterie jelita grubego do kwasów organicznych. Kwasy te powodują ściągnięcie wody do jelita. Następuje zmiękczenie stolca i ułatwienie jego przemieszczania. Dochodzi do ustąpienia zaparcia.

Wskazania

Lactulosum Amara jest wskazany do stosowania na przewlekłe zaparcia oraz w przypadku encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby u dorosłych (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa). 

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Lactulosum Amara jeśli pacjent: ma nadwrażliwość na laktulozę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu; ma niedrożności przewodu pokarmowego lub ryzyka perforacji przewodu pokarmowego; ms zwiększone stężenie galaktozy we krwi (galaktozemia); ma nietolerancje laktozy.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Lactulosum Amara może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W ciągu pierwszych kilku dni leczenia mogą pojawić się wzdęcia. Z reguły ustępują po kilku dniach. 

W przypadku zastosowania dawek większych niż zalecane mogą wystąpić: ból brzucha i biegunka. W takim przypadku dawkę należy zmniejszyć. W przypadku stosowania dużych dawek przez dłuższy okres czasu (zwykle tylko w leczeniu encefalopatii wątrobowej) u pacjenta mogą wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitowej z powodu biegunki. 

Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 osoby na 10): biegunka.

Działania niepożądane występujące często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 10): wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 100): zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję cukrów, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Przewlekłe stosowanie źle dobranych dawek lub niewłaściwe stosowanie może prowadzić do wystąpienia biegunki i zaburzeń równowagi elektrolitowej.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze pokojowej.

Po otwarciu lek zachowuje ważność przez rok.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Ponieważ laktuloza obniża pH w okrężnicy, leki których uwalnianie zależne jest od pH mogą ulegać inaktywacji.

Jednoczesne stosowanie laktulozy z: lekami zobojętniającymi kwas solny może hamować obniżanie przez laktulozę pH treści jelitowej; doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (np. acenokumarolem, fenprokumonem) nasila działanie tych leków; droperidolem – zwiększa ryzyko wywołania przez laktulozę hipokalemii i hipomagnezemii oraz nasila ryzyko działania kardiotoksycznego; korzeniem lukrecji – zwiększa ryzyko hipokaliemii.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

W trakcie stosowania leku należy przyjmować większą ilość płynów.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie przewiduje się wpływu na ciążę, ponieważ ogólnoustrojowa ekspozycja na laktulozę jest niewielka. Lactulosum Amara w zalecanych dawkach może być stosowany w czasie ciąży.

Nie przewiduje się wpływu na noworodka (niemowlę) podczas karmienia piersią, ze względu na niewielką ogólnoustrojową ekspozycję kobiety karmiącej na laktulozę. Lactulosum Amara w zalecanych dawkach może być stosowany podczas karmienia piersią.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Zaparcie, potocznie nazywane zatwardzeniem, jest dolegliwością, która może nastręczać wielu trudności. Definiuje się je jako utrudnione bądź rzadkie oddawanie stolca. Co może powodować zaparcia? Jakie są ich rodzaje? Które leki na zaparcia są skuteczne? Podpowiadamy. 

  • Szacuje się, że ok. 10% populacji dziecięcej cierpi z powodu przewlekłych zaparć. Nierzadko dolegliwość ta bywa bagatelizowana, a warto zdawać sobie sprawę, że nieleczone zaparcie nawykowe u dzieci i młodzieży mogą wpływać niekorzystnie na ich dalszy rozwój psychofizyczny. Diagnostyka opiera się na dokładnie zebranym wywiadzie, badaniu przedmiotowym i badaniach dodatkowych. W leczeniu zaparć nawykowych łączy się farmakoterapię z metodami niefarmakologicznymi. Leczenie jest długotrwałe, wymaga zaangażowania całej rodziny pacjenta i często wielu specjalistów, w tym psychologa. 

  • Zaparcia u dzieci to częsty problem, który w zdecydowanej większości przypadków ma charakter czynnościowy (nie jest wynikiem choroby). Objawia się m.in. rzadkimi wypróżnieniami, wstrzymywaniem stolca oraz bólem podczas defekacji. Jakie metody zastosować, by pomóc dziecku się wypróżnić? Kiedy zaparcia u dzieci mogą świadczyć o schorzeniu i wymagają diagnostyki?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij