Sposoby na ostrogi piętowe...

Ostroga piętowa to narośl kostna, widoczna na zdjęciu rtg, która powstała poprzez długotrwałe wystąpienie stanu zapalnego w okolicy pięty, spowodowanego podrażnieniem włókien nerwowych w tej okolicy, przewlekłym przeciążeniem więzadeł i/lub zapaleniem pochewek ścięgien.

Ostrodze towarzyszy ból w okolicy piętowej, występujący początkowo tylko podczas długiego stania, później w trakcie siedzenia, a nawet spoczynku. Aby zdiagnozować schorzenie należy wykonać zdjęcie rtg.

Leczenie uważane jest za niełatwe. Pierwszy etap obejmuje noszenie amortyzującego obuwia i specjalnych wkładek odciążających piętę. Ulgę mogą przynieść również zabiegi fizykoterapeutyczne: jonoforeza, laseroterapia, ultradźwięki. Pomocna w łagodzeniu objawów okazuje się również farmakoterapia -  leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, m.in.: diclofenac,  ketoprofen.

Poprzedni artykuł Żółtaczka choroba, czy objaw?
Następny artykuł Groźny bezdech


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus