Torbiel w piersi - i co dalej?

Torbiele umiejscowione w piersi to częste schorzenie dotykające kobiety. Nie zaniedbuj więc regularnych badań i częstych kontroli gruczołów piersiowych.

Mastopatia, czyli zmiany w tkance gruczołowej sutków, mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Nadmiar jednego z hormonów - prolaktyny, inaczej hiperprolaktynemia - może ale nie musi być jedną z przyczyn tego schorzenia. W takich przypadkach zalecane jest wykonanie badania na profil hormonalny, który potwierdzi zasadność terapii regulującej gospodarkę dokrewną organizmu. Mimo wszystko, jeśli wykryto u Ciebie torbiele w piersi i masz podwyższony poziom prolaktyny - nie znaczy to wcale, że przyczyną powstania zmian jest hiperprolaktynemia - w tej kwestii musi wypowiedzieć się ekspert.

Niemniej jednak leki obniżające poziom prolaktyny niekiedy zmniejszają dolegliwości związane z torbielami, jednak aby osiągnąć zadowalający efekt leki trzeba przyjmować latami. W terapii mastopatii polecane są preparaty roślinne, m.in. mastodynon. Preparat zmniejsza obrzęk komórek gruczołowych piersi, a co za tym idzie dolegliwości z ich strony. Niekiedy zaleca się zastosowanie niskoestrogennej tabletki antykoncepcyjnej - może ona zmniejszyć liczbę torbieli. Najważniejsza jednak jest profilaktyka - badanie USG piersi powinno być przeprowadzane co 6 miesięcy, a wykryte większe zmiany powinny zostać poddane badaniu histopatologicznemu.

Poprzedni artykuł Jak można chronić się przed rakiem?
Następny artykuł Niewydolność serca


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus