Nieistotne czy jest duży, czy mały… Ważne, aby swobodnie przez niego oddychać. Mowa oczywiście o nosie. Niestety rozpoczynający się sezon grzewczy wcale nie ułatwia mu „życia”.

 W takich pomieszczeniach wilgotność drastycznie spada, a stąd już tylko krok do dyskomfortu związanego z przesuszoną śluzówką nosa i objawów takich jak: swędzenie, pieczenie, a niekiedy nawet krwawienia. Jak temu zaradzić?
 

Szczypta fizjologii
 

Powierzchnia jam nosa jest wyścielona błoną pokrytą ochronną warstwą śluzu. Śluz pokrywający drogi oddechowe człowieka różni się składem chemicznym w poszczególnych odcinkach, ale głównym jego składnikiem zawsze pozostaje woda. Śluz ten niczym lep wyłapuje bakterie, wirusy, roztocza, pyłki, kurz, a dzięki ruchowi rzęsek nabłonka zanieczyszczenia te są przemieszczane w kierunku gardła i przewodu pokarmowego. Wynika z tego, że nieprawidłowo nawilżona śluzówka nosa może być przyczyną wzmożonych infekcji dróg oddechowych. Wysuszona i uszkodzona nie stanowi bowiem wystarczająco dobrej bariery dla wirusów i bakterii… Jak zatem nawilżać swój nos, żeby stanowił „niewzruszoną twierdzę” dla drobnoustrojów?
 

Apteczny ratunek 


Do wyboru mamy preparaty oparte na bazie kwasu hialuronowego lub karboksymetylo - β – glukanu. Preparaty te mają formę sprayu albo żelu. Jeśli w wyniku suchości powstały podrażnienia warto szukać w składzie dekspantenolu. Zwracajmy też koniecznie uwagę, aby wybrany przez nas preparat nie zawierał środków konserwujących.

Morska alternatywa 


Udowodniono, że specjalnie dobrane i kontrolowane składy wody morskiej działają skuteczniej niż izotoniczny 0,9% roztwór chlorku sodu (sól fizjologiczna). Wody morskie można stosować bez ograniczeń czasowych, nawet do codziennego oczyszczania i pielęgnacji nosa (również u niemowląt). Obecnie wybór tego typu preparatów jest ogromny. Warto zwrócić uwagę, że dzielą się one na izotoniczne i hipertoniczne roztwory. W kwestii nawilżania nosa będą nas interesowały tylko te izotoniczne wersje.

 

Nasze „zbrodnie” i śluzówka nosa 


Do nawilżania nosa należy używać preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Osoby starszej daty często próbują natłuszczać suchą śluzówkę np. zwykłą, apteczną parafiną. Jest to niedopuszczalne. Parafina ciekła nie powinna być używana, ponieważ na skutek dużej lepkości hamuje ruchy rzęsek.

 

Inne przyczyny suchości 


Zgubny wpływ na nasz nos ma niewątpliwie nałóg palenia. Dym papierosowy paraliżuje rzęski znajdujące się we wnętrzu jamy nosowej. Zespół suchości może być jednak również jednym z pierwszych objawów niektórych chorób ogólnoustrojowych. Pojawia się np. w zespole Sjögrena. Osobnym problemem jest suchość błon śluzowych w przypadku zmian hormonalnych, na przykład w czasie menopauzy.
 

Nawilżajmy również … mieszkanie 


Warto nawilżać pokój w którym przebywamy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy włączone jest centralne ogrzewanie. Zaopatrzmy się w miernik wilgotności powietrza (higrometr) i w prosty, ceramiczny nawilżacz.

Poprzedni artykuł Jak gorączka wpływa na organizm?
Następny artykuł Olej migdałowy


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus