kosmetyki z miką
Joanna Orzeł

Minerał mika – właściwości kosmetyków z łuszczykiem

Mika, nazywana łuszczykiem, to minerał, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Do branż, w których mika jest niezwykle ceniona, zalicza się przemysł kosmetyczny. Zwłaszcza producenci kosmetyków mineralnych korzystają z naturalnych złóż miki. Jakie cechy powodują, że ten minerał jest szczególnie ceniony? W jakich produktach można go znaleźć? Czy jest bezpieczny?

Minerały to pierwiastki lub związki chemiczne będące kryształami (mające postać krystaliczną), które uformowane zostały na skutek działania procesów geologicznych. Minerały występują na całej kuli ziemskiej. Przez stulecia ludzie znajdowali i nadal znajdują zastosowania dla tych substancji chemicznych. Jakie zatem zastosowania ma mika?

Mika – co to za minerał?

Mika czy łuszczyk (czasem łyszczyk) to rodzaj substancji mineralnej, która pod względem chemicznym zaliczana jest do grupy soli nazywanych glinokrzemianami. Pod mianem mika ukrywają się różne związki chemiczne, które w zależności od otoczenia w składzie zawierają kationy różnorodnych metali, takich jak: potas, sód, wapń, glin, magnez, żelazo czy mangan.

Mika jest minerałem o niskiej twardości (około 2–3 w skali Mohsa, gdzie 10 oznacza minerał najtwardszy – diament). Jego kryształy mają postać płatków o wysokim połysku. W postaci nieprzetworzonej wygląda jak kamień o nierównomiernie rozłożonych gładkich płaszczyznach.

Nazwa mika ma swoje pochodzenie w dwóch łacińskich słowach mica (ziarno) lub micare (błyszczeć).

Ze względu na swoje właściwości mika znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – od produkcji elementów układów elektrycznych czy liczników Geigera, przez produkcję papy czy tynków, po wypełniacze stosowane np. w produkcji paszy lub kosmetyków.

Złoża miki występują na całej kuli ziemskiej. Największe pokłady znajdują się w Indiach, Rosji czy Kanadzie, z których dostarczana jest do zastosowań przemysłowych.

Właściwości kosmetyczne miki

Mika jest niezwykle cenionym surowcem kosmetycznym. Stanowi podstawowy składnik wszelkich kosmetyków mineralnych. Jej właściwości optyczne, ze względu na które jest tak popularna, zależą od stopnia rozdrobnienia. Zmielona na drobny pył mika staje się transparentna i matowa, nieco większe drobiny wykazują ceniony pośród producentów kosmetyków połysk.

Zdolność załamywania i odbijania światła powoduje, że miki są świetne w ukrywaniu optycznych niedoskonałości. Zastosowanie miki pozwala rozświetlić i ujednolicić skórę, nadając jej efekt naturalnego połysku.

Mika jest składnikiem nietoksycznym, niekomedogennym (nie zapycha porów), słabo absorbującym sebum, ma niski potencjał wywoływania reakcji alergicznych. Charakteryzuje się niską przyczepnością do skóry, z tego powodu w formułach kosmetycznych często używa jej się w połączeniu z dodatkowymi składnikami ułatwiającymi aplikację na skórze.

Często do miki dodawane są również substancje barwiące (pochodzenia naturalnego, jak tlenek żelaza, lub syntetycznego – sztuczne barwniki). Do najpopularniejszych dodatków do miki stosowanych w branży kosmetycznej należą: pigmenty (nadające barwę), silikony (zwiększające przyczepność) czy krzemionka (chłonąca wilgoć i sebum).

Powiązane produkty

Mika (łuszczyk) – zastosowanie

Mika jest stosowana zarówno jako składnik nadający pożądane cechy optyczne finalnym produktom (jak połyskliwe wykończenie), jak i jako wypełniacz np. ułatwiający rozprowadzenie produktu na powierzchni skóry. Znajdziemy ją w składach kosmetyków kolorowych (mineralnych oraz innego typu), jak: cienie do powiek, pudry, rozświetlacze, podkłady, kredki, bazy pod makijaż, róże, szminki.

Obok kosmetyków przeznaczonych do makijażu twarzy i ciała mika dodawana jest do kosmetyków pielęgnacyjnych. Stosowana jest w produkcji szamponów i masek do włosów, balsamów pielęgnujących skórę czy past do zębów. Jest składnikiem filtrów chroniących przed działaniem promieniowania UV.

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy składnik kosmetyku powinien być wymieniony na opakowaniu lub ulotce dołączonej do produktu zgodnie z nomenklaturą INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredient). Mika jest w tej nomenklaturze zapisywana jako Mica.

Mika (łuszczyk) – bezpieczeństwo

Mika jest składnikiem uznawanym za bezpieczny – nie wywołuje reakcji alergicznych. Zaopatrując się w mikę, należy jednak zwrócić uwagę na dwa niezwykle ważne aspekty. Pierwszym z nich są dodatki, które zostały użyte do jej wzbogacenia. O ile mika nie wywołuje reakcji alergicznych, o tyle stosowane razem z nią substancje dodatkowe (np. silikony) mogą wywoływać niepożądaną odpowiedź naszego układu odpornościowego. Drugi aspekt to kraj pochodzenia miki i deklaracja producenta. Mika bywa zastępowana innymi, nierzadko toksycznymi substancjami, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze dobre samopoczucie. Z tego powodu korzystajmy z kosmetyków oraz półproduktów do ich przygotowania pochodzących wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

  1. M. Bernat i in., Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych, „Aesthetic Cosmetology”, nr 6 (6) 2017.
  2. A. Mazurek, A. Kozioł, Zastosowanie związków nieorganicznych w kosmetykach, „Aesthetic Cosmetology”, nr 2 (6) 2017.
  3. E. Wargala i in., Health Effects of Dyes, Minerals, and Vitamins Used in Cosmetics, „Women”, nr 1 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij