Odkryto nowy mechanizm rozwoju naczyń krwionośnych. Pozwoli to między innymi na szybszą regenerację tkanek serca po zawale
Justyna Piekara

Odkryto nowy mechanizm rozwoju naczyń krwionośnych. Pozwoli to między innymi na szybszą regenerację tkanek serca po zawale

Odkrycie hiszpańskich naukowców może zaowocować nowatorskim leczeniem zawału i choroby niedokrwiennej. Poznanie mechanizmu skutecznego wywołania arterializacji prawdopodobnie pomoże przywrócić funkcje czynnościowe tkanek mięśnia sercowego, które uległy zniszczeniu z powodu zatrzymania przepływu krwi i ich niedotlenienia.

Powstawanie naczyń krwionośnych

Pierwsze naczynia krwionośne, które powstają w jakimkolwiek rosnącym narządzie są niedojrzałe. Tworzą one niezróżnicowaną, prymitywną sieć, którą nazywa się prekursor owym splotem naczyniowym. Ta struktura jest jednak mało efektywna w transporcie krwi, dopiero utworzenie hierarchicznego układu naczyniowego, który składa się z tętnic i żył pozwala na skuteczny przepływ krwi do tkanek.

Rozpoczęcie prawidłowej specyfikacji tętnicy wymaga aktywacji dwóch szlaków sygnałowych VEGF i Notch, które bezpośrednio regulują transkrypcję genów wpływających na biologię komórki.

Rui Benedito z międzynarodowego centrum badawczego CNIC (Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III) wyjaśnia, że kiedy Notch nie zostanie aktywowany w komórkach śródbłonka, nie dojdzie do specyfikacji i dalszego rozwój tętnic. Pozostaną jedynie komórkami śródbłonka naczyń włosowatych i żylnych.

Wcześniejsze obserwacje wynikające z współpracy firm Astrazenca i Moderna pomogły lepiej zrozumieć rolę czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego A (VEGF-A) w stymulowaniu tworzenia nowych naczyń krwionośnych i w naprawie uszkodzonego mięśnia sercowego, a także doprowadziły do przeprowadzenia pierwszego w historii badania klinicznego terapeutycznego mRNA w chorobach sercowo-naczyniowych.

Mechanizm arterializacji – aktualizacja wiedzy

Szacuje się, że niewydolność serca dotyczy 26 milionów ludzi na całym świecie. W ciągu ostatnich dwóch dekad dokonał się postęp naukowy w regeneracji naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego. Poznano sposoby odnowy naczyń krwionośnych, które zostały uszkodzone przez zawał serca, wysokie ciśnienie krwi lub inne problemy sercowo-naczyniowe, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Niedawno odkryto mechanizm molekularny, który pobudza rozwój naczyń włosowatych w uszkodzonych tkankach. Jego aktywacja może umożliwić szybsze przywrócenie funkcji serca po przejściowym lub długotrwałym zmniejszeniu przepływu krwi przez serce.

Badania przeprowadzone przez grupę naukowców w Centro National de Investigations Cardiovascular (CNIC) w Madrycie mogą stać się punktem wyjścia do opracowania nowych strategii terapeutycznych, bazujących na wywołaniu unaczynienia mięśnia sercowego i przywrócenia jego funkcji – wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie naukowym “Nature”. Dotychczas sądzono, że ich kształtowanie się zależy od różnicowania macierzystej komórki progenitorowej w komórkę tętniczą, co wymaga aktywacji transkrypcyjnej i przebudowy DNA. Naukowcy z CNIC udowodnili, że arterializacja polega na szybkim zahamowaniu metabolizmu i cyklu komórkowego. Proces ten jest wystarczający, aby wywołać dyferencjację i rozwój naczyń krwionośnych.

Korzystając z mysich modeli i nowoczesnych narzędzi do obrazowania komórek, zespół badawczy Rui Benedito zaobserwował, że komórki z różnymi poziomami sygnalizacji Notch są ukierunkowane na różnicowanie w określonym kierunku i przyjmowanie różnych funkcji, ale ich los nie jest z góry przesądzony i określony genetycznie. Okazało się, że główną funkcją VEGF i Notch w arterializacji komórek śródbłonka jest hamowanie ekspresji genu Myc, tłumienie jego zdolności do promowania namnażania komórek.

Powiązane produkty

Wyniki nowego badania, a leki proangiogenne

Obserwacje naukowców z Centro National de Investigations Cardiovascular mogą mieć wpływ na przyszłe rekomendacje dotyczące leków w chorobie niedokrwiennej układu sercowo-naczyniowego. Wynik badania sugerują, że środki proangiogenne, które stymulują tworzenie krwionośnych naczyń włosowatych, hamują arterializację.

„Jednym z naszych przyszłych celów będzie zidentyfikowanie nowych sposobów tłumienia sygnałów proliferacyjnych wyłącznie w komórkach pre-tętniczych, promując w ten sposób arterializację bez negatywnego zakłócania angiogenezy naczyń włosowatych” – mówi Rui Benedito.

  1. A new mechanism to develop arteries, “genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/news/a-new-mechanism-to-develop-arteries/, [dostęp:] 29.12.2020.
  2. W. Luo, I. Garcia-Gonzalez, M. Fernández-Chacón, Arterialization requires the timely suppression of cell growth, “nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/s41586-020-3018-x, [dostęp:] 29.12.2020.
  3. Scientists discover a cellular and molecular mechanism that promotes vascular arterialization, “medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2020-12-scientists-cellular-molecular-mechanism-vascular.html, [dostęp:] 29.12.2020.
  4. A new way to make arteries, “eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-12/cndi-anw120720.php, [dostęp:] 29.12.2020.
  5. Entering a new era in vascular and cardiac regeneration research, “astrazeneca.com” [online], https://www.astrazeneca.com/what-science-can-do/topics/next-generation-therapeutics/entering-a-new-era-in-vascular-and-cardiac-regeneration-research.html, [dostęp:] 29.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • GIS ostrzega: Toksyny w tatarze wołowym. Sklepy wycofują towar

    Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterię Escherichia coli (STEC), która wytwarza groźną dla zdrowia toksynę Shiga, w aż 4 z 5 badanych próbek tatara wołowego.

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij