Sposoby na pozbycie się opadającej powieki
Anna Posmykiewicz

Sposoby na pozbycie się opadającej powieki

Oczy są tym elementem naszej twarzy, który zwykle jako pierwszy przyciąga uwagę innych osób. Niestety z biegiem czasu zaczynają być widoczne pierwsze oznaki starzenia się skóry, co dotyczy również oczu – mogą stać się zdecydowanie mniej wyraziste z powodu opadającej powieki, która dodatkowo sprawia, że twarz wygląda na bardziej smutną i zmęczoną.

Dlaczego powieka oka zaczyna opadać?

Jest to zjawisko fizjologiczne i ma związek z wiotczeniem skóry. Dzieje się tak dlatego, że wraz z biegiem czasu w skórze zaczyna brakować kolagenu, który zapewnia jędrność i prawidłowe napięcie. Powieki stają się wiotkie, ponadto zaczynają być też obecne zmarszczki. Mięśnie, które są odpowiedzialne za unoszenie brwi zaczynają słabnąć.  

Na to, czy powieka będzie opadać duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne – skóra jednych starzeje się szybciej, u innych zaś produkcja kolagenu długo jest na tyle wystarczająca, że opóźnia pierwsze oznaki starzenia. Poza tym to, czy będziemy borykać się z problemem opadającej powieki zależy od pielęgnacji skóry twarzy, a przede wszystkim okolicy oczu. Zdecydowanie mniej narażone na powstawanie opadającej powieki są zatem te osoby, które już od wczesnych lat przywiązują dużą wagę do stosowania właściwych dla swojej skóry kremów oraz aplikują je w prawidłowy sposób. Trzeba pamiętać też o tym, że na proces starzenia się skóry ogromny wpływ mają również promienie słoneczne. Dlatego nadużywanie kąpieli słonecznych i spędzanie zbyt dużej ilości czasu na słońcu może doprowadzić do tego, że w przyszłości powieki zaczną opadać. Rolę odgrywa również właściwa dieta – picie odpowiednich ilości wody i spożywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków opóźnia proces starzenia się skóry i może uchronić przed starzeniem się okolicy oczu.

Opadająca powieka – makijaż

Aby choć trochę zminimalizować efekt opadającej powieki, warto zadbać o właściwy makijaż, który oczywiście nie spowoduje, że problem zniknie, ale sprawi, że będzie on mniej widoczny. Makijaż powinien być tak zrobiony, aby optycznie podnieść powiekę i tym samym powiększyć oko. Przede wszystkim trzeba pamiętać o właściwej zasadzie nanoszenia na powiekę oka cieni. Ciemny cień powinien być umieszczony w zewnętrznym kąciku oka, zaś cień jasny w jego środkowej części oraz w kąciku wewnętrznym. Poza tym warto dodatkowo rozświetlić i podnieść oko, nanosząc bardzo jasny, beżowy cień aż pod łuk brwiowy. W przypadku rysowania kreski na oku, najlepiej zrobić to eyelinerem, który będzie można rozetrzeć, trzeba pamiętać o tym, aby jej koniec przy kąciku zewnętrznym był lekko podniesiony. Tuszując rzęsy, trzeba je mocno podkręcać, co spowoduje, że oko będzie wydawało się większe, a powieka będzie bardziej uniesiona. Także bardzo długie rzęsy, nawet sztuczne, odwracają uwagę od opadających powiek.

Powiązane produkty

Opadająca powieka – ćwiczenia

Poza tym, chcąc walczyć z opadającymi powiekami, warto wykonywać specjalne ćwiczenia. Jedno z nich polega na szerokim otwieraniu oczu przez kilka – kilkanaście sekund – przy wykonywaniu tego ćwiczenia bardzo ważne jest, aby starać się nie marszczyć czoła. Kolejne ćwiczenie na opadające powieki bazuje na znalezieniu na skroni punktów tuż nad zewnętrznym kącikiem oka. Miejsca te należy dotknąć opuszkami palców i przytrzymać tak, aby oczy wyglądały na skośne. Ćwiczenie takie warto powtórzyć seriami po 5 razy, każde naciśnięcie punktu na skroni powinno trwać około 5 sek.

Opadająca powieka – kremy

Dodatkowo, aby próbować zwalczać efekt opadającej powieki, trzeba zadbać o właściwą aplikację odpowiednich kremów. Krem pod oczy powinien być dobrany do wieku kobiety i powinien zapewniać skórze właściwe nawilżenie. Aplikację należy zacząć od kącika wewnętrznego, następnie ruchem okrężnym, kierując się w stronę górnej powieki krem trzeba rozprowadzać naokoło oka, wracając do wewnętrznego jego kącika. Właściwe nakładanie kremu powinno stać się rytuałem każdej kobiety, dzięki temu bowiem uzyskuje się naprawdę dobre efekty.

Opadająca powieka – zabiegi medycyny estetycznej

Zabieg chirurgicznej korekcji opadającej powieki, czyli blefaroplastyka, polega na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry. Lekarz wykonujący zabieg przeprowadza cięcie w taki sposób, aby było ono umiejscowione w fizjologicznych zagłębieniach, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jeśli powieki nie opadają tak bardzo, czasami zamiast klasycznego zabiegu, wystarcza jedna z metod dermatologii estetycznej, czyli wykorzystanie specjalnych nici PDO, które podnoszą powieki po wprowadzeniu pod skórę lub tez radiofrekwencja mikroigłowa, czyli tzw. nieoperacyjny lifting.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij