Zdrowe włosy
Kinga Nowak

Zdrowe włosy

Włosy są naszą wizytówką, grube i lśniące świadczą o zdrowiu i odpowiedniej pielęgnacji. Co jednak należy robić, kiedy zaczynają nadmiernie wypadać? Lub kiedy zauważamy u siebie pierwsze oznaki łysienia?

Włosy na głowie rosną z prędkością około 1,25 cm miesięcznie, jest ich około 120 tys. i każdy z nich wyrasta z własnego korzenia. Przeciętnie dziennie można stracić od 40 do 100 włosów. Wraz z wiekiem mamy ich coraz mniej. Ze statystyk wynika, że to mężczyźni częściej łysieją. W wieku 70 lat u ponad 80% panów łysina pojawia się najpierw na skroniach, potem rozwija się na całej głowie. U pań zjawisko to występuje rzadziej, jednak u starszych, wiekowych kobiet włosy często robią się bardzo rzadkie.

Wypadanie włosów nie zawsze ma związek z wiekiem. Zdarza się, że ludzie młodzi a nawet dzieci mają ten nieprzyjemny problem. Czasami powstają niewielkie wyłysiałe miejsca, a innym razem widoczna jest całkowita łysina.

Główne przyczyny wypadania włosów to:

  •     Niedobór witamin i składników mineralnych
  •     Zaburzenia hormonalne
  •     Menopauza
  •     Stres
  •     Chemoterapia
  •     Zabiegi fryzjerskie, na przykład trwała czy farbowanie
  •     Choroby, które osłabiają odporność organizmu
  •     Słabe krążenie krwi
  •     Zanieczyszczenie środowiska
  •     Zmiany fizjologiczne po porodzie – można stracić nawet do 50% włosów


Najczęściej spotykane choroby, które mają wpływ na wypadanie włosów to:

  •     Nadczynność tarczycy
  •     Choroby nowotworowe
  •     Infekcje przebiegające z wysoką gorączką
  •     Anemia
  •     Grzybica – w tym przypadku włosy jedynie zaczynają się łamać, a niekoniecznie wypadać
  •     Łysienie plackowate – przeważnie występuje u mężczyzn i u dzieci. Na głowie pojawiają się charakterystyczne, plackowate ogniska pozbawione włosów. Choroba ta ma podłoże genetyczne lub immunologiczne. Leczenie musi odbywać się pod kontrolą lekarza i trwa nawet kilka miesięcy
  •     Łupież – gdy dolegliwość ta jest lekka, wystarczą jedynie szampony przeciwłupieżowe. Kiedy one nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to typ choroby, która często nawraca.
  •     Łysienie telogenowe – włosy nie wypadają od razu, ale po pewnym czasie, najczęściej jest to związane ze stresującym wydarzeniem. Znaczna część włosów zaczyna przechodzić w stan spoczynku, a w ich miejsce przez pewien czas nie rosną nowe. Przy tego typu łysieniu leczenie należy rozpocząć jak najszybciej.


Witaminy na wypadanie włosów

Częstą  przyczyną wypadania włosów jest brak odpowiednich witamin, takich jak: kreatyna (głównym składnik budulcowy), witamina E (porost włosów), witaminy z grupy B (blask i sprężystość), B2 (brak powoduje wypadanie), B5 (prawidłowy wzrost

Co robić?

Jeżeli zauważymy, że włosy zaczynają wypadać w większej ilości niż do tej pory, podejmijmy odpowiednie działania prewencyjne, zanim będzie za późno. Podstawową metodą jest badanie trichogramu, czyli określenie stanu korzeni włosów. Początkowo leczenie odbywa się z zewnątrz – przez ok. 6 miesięcy stosuje się odpowiednie preparaty. Można również dodatkowo przyjmować witaminy i makroelementy, które stymulują porost włosów.

Powiązane produkty

Włosy a pory roku

Na kondycję włosów wpływ ma pogoda oraz prowadzony tryb życia. Promienie słoneczne powodują rozjaśnienie włosów, a także ich wysuszenie i osłabienie struktury. Woda zarówno morska jak i chlorowana z basenu również może wpływać na wypadanie włosów. Dlatego w lato tak ważna jest ochrona włosów przed nadmiernym napromieniowaniem i noszenie czapki z daszkiem, chustki lub kapelusza. Warto również zaopatrzyć się w szampony i odżywki dostępne w aptece bez recepty, które są przeznaczone do ochrony włosów przed niekorzystnym działaniem słońca.
 

Zimą  nosimy czapki, przez co włosy częściej i szybciej się przetłuszczają, tracą połysk i zaczynają się łamać. Aby temu zapobiec należy stosować przynajmniej raz na tydzień maseczki regenerujące.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim odżywianiu włosów i dbajmy o higienę głowy. 

Włosy myjmy tak często jak to konieczne, jeśli jest taka potrzeba to nawet codziennie, używając szamponu odpowiedniego do naszego rodzaju włosów. 

Po każdym umyciu warto nałożyć odżywkę, gdyż zawiera substancje odbudowujące i regenerujące, takie jak lipidy czy proteiny. Jeśli mamy cienkie, słabe włosy, stosujmy odżywki nawilżające, które nie będą obciążały włosów. Włosy farbowane również wymagają szczególnej troski. Preparaty powinny mieć nie tylko właściwości odżywcze, regenerujące, ale również muszą chronić i odżywiać kolor. Dzięki temu dłużej zachowamy blask i rzadziej będziemy je farbować. Jeśli nasze włosy są zniszczone, stosujmy maseczki, w skład których wchodzą intensywnie odbudowujące ceramidy, proteiny i ekstrakty roślinne. 

Walczymy z łupieżem

Dla wielu osób coraz większym problemem jest uciążliwy łupież. Wymaga on natychmiastowego leczenia. Na początek zaopatrzmy się w szampon leczniczy dostępny w aptece bez recepty oraz w witaminy B6 i H. Ważna także jest odpowiednia dieta bogata w witaminy, mikro- i makroelementy, a także w owoce, warzywa i chude mięso. Wybierajmy potrawy, które zawierają cynk, magnez, żelazo czy siarkę. Znajdziemy je w kalafiorze, czosnku, żółtku czy brukselce. Korzystnie wpływają również kwasy tłuszczowe omega-3, które występują w takich pokarmach jak tłuste ryby czy orzechy. 

Każdy z nas zauważył, że przy suszeniu włosów wypada na ich całe mnóstwo. Aby to zminimalizować, trzymajmy suszarkę w większej odległości od włosów, ponieważ gorące powietrze nadmiernie może wysuszać i niszczyć włosy. Używajmy szczotki z naturalnego włosia. Czeszmy włosy od nasady do samych końcówek, jednak bardzo delikatnie. 

Jeśli zauważymy, że włosy się łamią, zaopatrzymy się w preparaty w kapsułkach, dostępne w aptece. Oprócz keratyny zawierają dodatkowo cynk, siarkę czy krzem. Taka kuracja powinna trwać przynajmniej przez około trzech miesięcy, aby osiągnąć pożądany rezultat. Dodatkowo do nabycia w sklepach są specjalistyczne ampułki odżywcze, które bardzo dobrze odżywią i nawilżą włosy.  

Kiedy należy udać się do lekarza?

  • Gdy zauważymy wypadanie włosów w nadmiernej ilości, niezależnie od wieku i płci
  • Jeśli wypadanie włosów jest nieoczekiwane i gwałtowne
  • Gdy zachodzi przypuszczenie, że wypadanie włosów jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, chorobą lub może mieć związek z przyjmowaniem leków
  • Gdy na skórze głowy powstają inne zmiany – zaczerwienienie, łupież, swędzenie, sączące ranki.


Pamiętajmy, że wypadaniu włosów możemy zapobiec lub przynajmniej ograniczyć ten proces. Odpowiednia pielęgnacja, konsultacje z lekarzem i wczesne wykrycie przyczyny pomogą nam w zachowaniu zdrowych włosów jak najdłużej. 
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oswoić stres

    Spocone ręce, załamany głos, pustka w głowie, trzęsące się kolana, to typowe objawy stresu, które każdy z nas przeżył niejeden raz. Stres może motywować do działania, jednak najczęściej potrafi uprzykrzyć życie.

  • Ruszaj się i spalaj kalorie!

    Sport od dawna stanowi część naszego życia. Biegamy, spacerujemy czy jeździmy na rowerze dla kondycji, dobrego wyglądu i samopoczucia. Podczas każdej aktywności ruchowej spalamy kalorie, przyczyniając się tym samym do zredukowania tkanki tłuszczowej.

  • Syropy homeopatyczne w walce z kaszlem

    Od lat Polacy są w światowej czołówce pod względem ilości zażywanych leków. Coraz większą wagę przykładamy do tego, aby w ich składzie były jedynie naturalne składniki. Stąd też coraz większe zainteresowanie syropami homeopatycznymi.

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Metformina hamuje uczucie głodu i pomaga schudnąć

    Nowe badanie wyjaśnia, dlaczego u części pacjentów stosujących metforminę, czyli lek przeciwcukrzycowy, obserwuje się umiarkowaną utratę nadmiernych kilogramów. Okazuje się, że metformina podwyższa we krwi poziom cząsteczki redukującej uczucie głodu (Lac-Phe).

  • Żurawina poprawia wydolność sportowców

    W serii badań z udziałem biegaczy naukowcy z Kanady odkryli, że przyjmowanie przez 28 dni suplementu zawierającego żurawinę doprowadziło do zauważalnej poprawy wydolności aerobowej sportowców. Co jeszcze pokazał eksperyment?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij