Dentofobia — czym jest, skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Joanna Łuniewska-Rajch

Dentofobia — czym jest, skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Dentofobia, czyli strach przed wizytą u lekarza dentysty i leczeniem stomatologicznym, jest niestety bardzo częstym zjawiskiem. Odczuwa go prawie połowa Polaków. Bardzo silny lęk najczęściej skutkuje ograniczeniem frekwencji wizyt stomatologicznych i pogorszeniem zdrowia jamy ustnej.

Skąd się bierze?

Niestety, to że wizyty stomatologiczne nie są największą przyjemnością wie większość z nas. Niezależnie czy odbywają się one w znieczuleniu, w sedacji, czy też polegają jedynie na badaniu jamy ustnej, mogą być odbierane przez osoby wrażliwe jako coś negatywnego. Na szczęście w obecnych czasach sposób leczenia stomatologicznego uległ zmianie i złe postepowania skutkujące niechęcią do wizyt stomatologicznych zdarzają się coraz rzadziej.

Najczęściej początek fobii dają negatywne przeżycia, szczególnie z okresu dzieciństwa, takie jak leczenie na siłę (przytrzymywanie dziecka podczas leczenia), ekstrakcje zębów bez znieczulenia, leczenie endodontyczne bez odpowiedniej anestezji. Takie przeżycia odbijają się na psychice każdego z nas i powodują powstanie fobii. Nasilać ją może również lęk osób z naszego otoczenia, niemotywujących do jak najwcześniejszego przełamania strachu. 

Czy tylko złe przeżycie skutkuje fobią?

Niestety nie. Wielu rodziców przekazuje lęk przed dentystą swoim dzieciom. Jeżeli maluch widzi, że rodzic co dentysty nie chodzi lub, że bardzo boi się każdej wizyty, to odbiera wizytę u stomatologa za coś bardzo złego i niebezpiecznego. Dziecko, które nie chodzi regularnie do dentysty przed każdą wizytą odczuwa bardzo silny lęk.

Powiązane produkty

Jak zwalczyć lęk?

Zwalczenie wielu lat narastającego lęku nie jest rzeczą prostą i szybką. Wymaga chęci współpracy zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza dentysty. Pacjent musi zrozumieć potrzebę leczenia stomatologicznego, pojąć negatywne skutki jakie niesie za sobą jego unikanie. Lekarz powinien po pierwsze starać się zrozumieć pacjenta, nie zmuszając go do rzeczy, na które nie jest jeszcze gotowy. Dla przykładu na pierwszej wizycie może przeprowadzić jedynie badanie kontrolne, ewentualnie przeleczyć niewielki ubytek, nie rozpoczynając całego planu leczenia od endodoncji czy też ekstrakcji. Dodatkowo lekarz powinien dokładnie tłumaczyć, co, kiedy i dlaczego zamierza robić. Niepewność tego co się będzie działo, jedynie wzmaga lęk, u i tak zestresowanego pacjenta. Ważnym jest również, aby nawiązać kontakt z pacjentem i zrozumieć jego obawy. Odkryć, czego pacjent boi się najbardziej, jakie jest podłoże jego lęków. Jednocześnie pacjent powinien być wobec lekarza szczery.

Powinien zgłaszać jeśli coś mu nie odpowiada, czy go boli, ponieważ jedynie dzięki dobrej współpracy możliwe jest pokonanie dentofobii. 

Inne środki wspomagające w dentofobii

U osób z bardzo silną dentofobią można stosować premedykację — środki upajające, zmniejszające stres. Możliwe jest również leczenie w sedacji wziewnej – ze stosowaniem podtlenku azotu, który powoduje rozluźnienie, relaksację i zmniejszenie obaw pacjenta. Poza tym w skrajnych przypadkach, raczej u osób niewspółpracujących, z niepełnosprawnościami intelektualnymi, możliwe jest leczenie w znieczuleniu ogólnym. Również jeśli chodzi o drobniejsze fobie pacjentów, na przykład strach przed znieczulaniem, we współczesnej stomatologii istnieje wiele alternatyw — między innymi możliwość znieczulania bez zastrzyku. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.