Dentofobia — czym jest, skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Dentofobia, czyli strach przed wizytą u lekarza dentysty i leczeniem stomatologicznym, jest niestety bardzo częstym zjawiskiem. Odczuwa go prawie połowa Polaków. Bardzo silny lęk najczęściej skutkuje ograniczeniem frekwencji wizyt stomatologicznych i pogorszeniem zdrowia jamy ustnej.
Skąd się bierze?
Niestety, to że wizyty stomatologiczne nie są największą przyjemnością wie większość z nas. Niezależnie czy odbywają się one w znieczuleniu, w sedacji, czy też polegają jedynie na badaniu jamy ustnej, mogą być odbierane przez osoby wrażliwe jako coś negatywnego. Na szczęście w obecnych czasach sposób leczenia stomatologicznego uległ zmianie i złe postepowania skutkujące niechęcią do wizyt stomatologicznych zdarzają się coraz rzadziej.
Czy tylko złe przeżycie skutkuje fobią?
Niestety nie. Wielu rodziców przekazuje lęk przed dentystą swoim dzieciom. Jeżeli maluch widzi, że rodzic co dentysty nie chodzi lub, że bardzo boi się każdej wizyty, to odbiera wizytę u stomatologa za coś bardzo złego i niebezpiecznego. Dziecko, które nie chodzi regularnie do dentysty przed każdą wizytą odczuwa bardzo silny lęk.
Jak zwalczyć lęk?
Zwalczenie wielu lat narastającego lęku nie jest rzeczą prostą i szybką. Wymaga chęci współpracy zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza dentysty. Pacjent musi zrozumieć potrzebę leczenia stomatologicznego, pojąć negatywne skutki jakie niesie za sobą jego unikanie. Lekarz powinien po pierwsze starać się zrozumieć pacjenta, nie zmuszając go do rzeczy, na które nie jest jeszcze gotowy. Dla przykładu na pierwszej wizycie może przeprowadzić jedynie badanie kontrolne, ewentualnie przeleczyć niewielki ubytek, nie rozpoczynając całego planu leczenia od endodoncji czy też ekstrakcji. Dodatkowo lekarz powinien dokładnie tłumaczyć, co, kiedy i dlaczego zamierza robić. Niepewność tego co się będzie działo, jedynie wzmaga lęk, u i tak zestresowanego pacjenta. Ważnym jest również, aby nawiązać kontakt z pacjentem i zrozumieć jego obawy. Odkryć, czego pacjent boi się najbardziej, jakie jest podłoże jego lęków. Jednocześnie pacjent powinien być wobec lekarza szczery.
Inne środki wspomagające w dentofobii
U osób z bardzo silną dentofobią można stosować premedykację — środki upajające, zmniejszające stres. Możliwe jest również leczenie w sedacji wziewnej – ze stosowaniem podtlenku azotu, który powoduje rozluźnienie, relaksację i zmniejszenie obaw pacjenta. Poza tym w skrajnych przypadkach, raczej u osób niewspółpracujących, z niepełnosprawnościami intelektualnymi, możliwe jest leczenie w znieczuleniu ogólnym. Również jeśli chodzi o drobniejsze fobie pacjentów, na przykład strach przed znieczulaniem, we współczesnej stomatologii istnieje wiele alternatyw — między innymi możliwość znieczulania bez zastrzyku.