Clean beauty - uśmiechnięta modelka z liściem symbolizującym troskę o środowisko
Emilia Ścieszko

Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  1. Na czym polega clean beauty?
  2. Kosmetyki z czystym składem w nurcie clean beauty
  3. Jakich składników unikać?
  4. Jakie efekty daje clean beauty?

Na czym polega clean beauty?

Trend clean beauty można różnie interpretować i określić wieloma definicjami. Najogólniej clean beauty można rozumieć jako kosmetyki niezawierające szkodliwych i toksycznych substancji, które mogą szkodzić zdrowiu i środowisku. Oznacza to, że składniki zawarte w produkcie kosmetycznym powinny być wolne od wszelkich niebezpiecznych surowców. Filozofia ta stawia na zrównoważoną produkcję i naturalne składy. Przeciwieństwem clean beauty jest toxic beauty.

Idea clean beauty zawiera w sobie również szerzej rozumianą ochronę środowiska naturalnego. Trend stosowania kosmetyków pozbawionych szkodliwych substancji chemicznych wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia gleby i wód. Marki kosmetyczne dbają o to, aby ich produkty były jak najbardziej naturalne, ekologiczne i organiczne.

Kosmetyki z czystym składem w nurcie clean beauty

Kosmetyki clean beauty nie oznaczają, że są w 100% naturalne, lecz że wszystkie składniki użyte do ich produkcji są nietoksyczne i bezpieczne. Takie produkty nie muszą również mieć krótkiej daty ważności (jak bywa to w przypadku kosmetyków naturalnych) i mogą zawierać w swoim składzie konserwanty – pod warunkiem, że są nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Na etykiecie kosmetyku powinna znaleźć się pełna lista składników produktu. Pozwala to odnaleźć te substancje, które są niezgodne z filozofią clean beauty. Wiedza na temat składów i używanych surowców zwiększa świadomość na temat kupowanych i używanych specyfików. Wybieranie czystych produktów kosmetycznych eliminuje jak największą ilość toksyn ze stosowanych kosmetyków. Warto dodać, że nie każdy produkt z napisem „naturalny”, „ekologiczny” czy „organiczny” oznacza, że jest zgodny z clean beauty. Wymogiem jest, aby skład kosmetyku był bezpieczny – niezależnie od tego, czy proces jego produkcji jest ekologiczny, czy nie.

Powiązane produkty

Jakich składników unikać?

Kosmetyki z czystym składem nie zawierają w swoim składzie substancji takich jak:

  • parabeny,
  • filtry chemiczne przeciwko promieniowaniu UV,
  • SLS, SLES,
  • PEGs,
  • aluminium,
  • substancje zapachowe syntetyczne.

Jakie efekty daje clean beauty?

Clean beauty przede wszystkim zwiększa świadomość konsumencką na temat składów i produkcji kosmetyków. Osoby kierujące się tą filozofią potrafią odróżnić kosmetyki czyste od toksycznych. Dobrze jest, jeśli edukują innych i starają się zwrócić ich uwagę na to, co zawiera dany kosmetyk. Edukacja poszerza wiedzę na temat zdrowych i nietoksycznych składników w przemyśle kosmetycznym, zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, a także przynosi pozytywne efekty dla skóry: brak podrażnień, alergii, zaczerwienień i nadwrażliwości.

  1. Filozofia clean beauty, veolibotanica.pl [online] https://veolibotanica.pl/pl/blog/filozofia-clean-beauty-1682415168.html [dostęp: 10.02.2024].
  2. Co to jest clean beauty?, Lavido.pl [online] https://lavido.pl/co-to-jest-clean-beauty [dostęp: 10.02.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij