Bądź gotowy na pierwsze słońce. ABC opalania
Krzysztof Słomiak

Bądź gotowy na pierwsze słońce. ABC opalania

Zarówno latem jak i zimą powinniśmy chronić naszą skórą przed promieniowaniem słonecznym, które indukuje fotostarzenie. Pierwsze promienie słoneczne po chłodnej zimie są o tyle zdradzieckie co oczekiwane. Opalanie naszego ciała stało się modne, ze względu na ciemniejszy kolor skóry, który po nim pozostaje. Ryszard Rynkowski śpiewał, że „Dziewczyny lubią brąz, a słońce o tym wie” i od wielu lat utrzymuje się kanon „pięknej”, opalonej skóry. Ale z naukowego punktu widzenia, opalanie wcale nie jest takie bezpieczne.

Promienie UVA i UVB stale powoduje, że skóra ulega fotostarzeniu i staje się cieńsza. U dorosłych szczególnie wrażliwa na podrażnienia jest skóra ust, uszu i nosa, z których to najszybciej łuszczy się po intensywnym opalaniu bez odpowiednich filtrów ochronnych. Jak przygotować się na pierwsze słońce w sezonie i co zrobić, aby bezpiecznie przygotować odpowiednią ochronę dla skóry?

Na początek najważniejsza przestroga. Trzeba pamiętać, że nie ma zdrowej opalenizny. I tak samo nie ma zdrowego opalania się. Promienie Słońca powodują fotostarzenie się skóry oraz indukują ryzyko powstaną jej nowotworów. Dlatego powinno się z nich korzystać z rozwagą.

A.    Nawilżaj

Po zimie i suchych okresach wiosennych nasza skóra jest znacząco wysuszona. Warunki zewnętrzne w postaci niskiej lub wysokiej temperatury czy wiatru działają na naszą barierę ochronną wysuszająco. W szczególności latem cierpią na tym wysunięte części twarzy: uszy i nos. Ze względu na to, że są one słabo osłonięte, ulegają procesowi szybkiego odwadniania. Ważne jest, aby skórze dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, aby przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia. Spowoduje to, że będzie ona w stanie radzić sobie lepiej z czynnikami zewnętrznymi, w tym również ze słońcem.

Powinniśmy wyrobić sobie nawyk, porannego i wieczornego nawilżania skóry. Codzienna, niewielka ilość kremu wystarczy, aby o nią zadbać. Rano można stosować krem lżejszy. Taki, który szybko się wchłonie i nie będzie powodował dyskomfortu i poczucia tłustej skóry. Najlepiej, gdyby również zawierał filtr przeciwsłoneczny. Wieczorem możemy poszaleć i użyć kremu tłustego, tak, żeby skóra przyjęła jak najwięcej składników nawilżających.

B.    Chroń

Na pierwsze słońce powinniśmy zastosować odpowiednią ochronę. Z zasady, dzieci powinny używać wysokie filtry SPF 30-50 po to, aby jak najmocniej chronić ich skórę przed słońcem. Ich kontakt z promieniami słonecznymi powinien być ograniczony. W godzinach największego promieniowania (11.00-13.00) najlepiej zrobić przerwę od dworu. Dotyczy to również dorosłych. Jest to dobry czas na odpoczynek i regenerację. W odniesieniu do kosmetyków ochronnych najlepszym jednak rozwiązaniem będzie filtr fizyczny, czyli krem ochronny, który nie jest wchłaniany przez skórę. W przypadku osób o jasnej karnacji oraz o skórze wrażliwej, SPF powinien wynosić nie mniej niż 50. Powinno się też zadbać, aby preparat stosowany, zawierał ochronę przed promieniami UVA i UVB. Większość preparatów działa jednak kompleksowo.

Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinno się nakładać na 20 minut przed ekspozycją słoneczną, wtedy ich skuteczność jest największa. Powinno się dokładać dodatkowe dawki kosmetyków ochronnych po każdej kąpieli wodnej oraz aktywności fizycznej (kiedy skóra się spoci).

Powiązane produkty

C.    Oczyszczaj

Skórę trzeba też odpowiednio oczyścić, aby lepiej funkcjonowała. Martwy naskórek pozostający na skórze powoduje, że skóra nie oddycha. Zapychają się pory i wydzieliny gruczołów nie mają miejsc ujścia.

Odpowiednie oczyszczenie skóry pobudzi ją do działania, dostarczy dodatkowych składników odżywczych i przywróci sprawność gruczołów.

Powinno też się oduczyć odruchu dotykania twarzy czy nadmiernego drapania – powoduje to dodatkowe, miejscowe zakażenia i problemy skórne, w tym zmiany trądzikowe czy zapalne. Zalecane są łagodnie oczyszczające zabiegi domowe. Unikać przy tym trzeba peelingów gruboziarnistych, które usuwają naturalną barierę skóry. Dobrze sprawdzą się preparaty o drobnych ziarnach. Wtedy skóra oczyszczana jest delikatniej.

Problem pierwszych letnich promieni słonecznych jest taki, że nie zawsze czujemy ich szkodliwe działanie. Słońce operuje w pełni, ale panująca relatywnie niska temperatura zewnętrzna, nie daje nam odczuć tego co się dzieje na skórze. Dopiero po kilku godzinach na skórze widoczne jest zaczerwienienie, podrażnienia czy nawet plamy, pęknięte naczynia i przebarwienia. Nie jest łatwo zabezpieczyć skórę przed szkodliwymi warunkami. Dlatego o skórę trzeba dbać. Nasza skóra na pewno nam za to podziękuje promiennym wyglądem, a do tego będzie gładka i miękka. W momencie, gdy będzie również odpowiednio chroniona, nie przydarzą nam się niechciane, wspomniane wcześniej przypadki. Wystarczy jedynie trochę wysiłku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

    Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

  • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

    Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka? Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

    Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się w skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

  • Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

    Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij