Darbepoetyna alfa, Darbepoetinum alfa - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o darbepoetynie alfa

Rok wprowadzenia na rynek
2001
Substancje aktywne
darbepoetyna alfa
Działanie darbepoetyny alfa
przeciwanemiczne (leczenie niedoborów żelaza)
Postacie darbepoetyny alfa
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Hematologia, Nefrologia, Onkologia kliniczna
Rys historyczny darbepoetyny alfa

Darbepoetyna alfa została zarejestrowana do użytku medycznego w Stanach Zjednoczonych przez Food and Drug Administration (FDA) dnia 17 września 2001 roku. Z kolei Swissmedic w Szwajcarii wydał taką zgodę dnia 13 września 2002 roku. W obu przypadkach podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie substancji czynnej na rynek farmaceutyczny była firma Amgen.

Wzór sumaryczny darbepoetyny alfa

C815H1317N233O241S5

Spis treści

Wskazania do stosowania darbepoetyny alfa

Darbepoetyna alfa jest wytwarzana w komórkach jajnika chomika chińskiego metodą rekombinacji DNA. Substancja czynna jest stosowana w celu leczenia objawowej niedokrwistości. Wskazana jest u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek oraz pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy stosują chemioterapię. Z tej grupy pacjentów wyłączone są osoby z nowotworem złośliwym pochodzenia szpikowego.

Dawkowanie darbepoetyny alfa

Darbepoetynę alfa podaje się dożylnie lub podskórnie.

Dawka stosowana w leczeniu zależna od jednostki chorobowej, masy ciała, wieku, docelowego wyniku stężenia hemoglobiny, chorób towarzyszących (zaburzenia czynności nerek i wątroby).

Dawki zwykle stosowane (dobowe) u osób dorosłych: od 0,45 µg/kg masy ciała do 0,75 µg/kg masy ciała.

Dawka jest jednak dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Przeciwskazania do stosowania darbepoetyny alfa

Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na darbepoetynę alfa oraz nadciśnienie tętnicze (niepoddające się terapii hipotensyjnej).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania darbepoetyny alfa

W czasie terapii darbepoetyną alfa zaleca się, aby monitorować u pacjenta wartości ciśnienia tętniczego krwi. Obserwowano przypadki chorych, u których wystąpił przełom nadciśnieniowy, drgawki i encefalopatia nadciśnieniowa.

Przed rozpoczęciem terapii substancją czynną należy wykonać badania laboratoryjne krwi pod kątem poziomu żelaza. W razie niskiego poziomu należy zastosować suplementację żelaza.

Jeśli leczenie z zastosowaniem darbepoetyny alfa nie przynosi efektu terapeutycznego, należy zbadać chorego pod kątem niedoboru witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego, a także innych schorzeń mogących mieć na to wpływ (urazy, hemoliza, utajona utrata krwi, zatrucia glinem).

Ważnym elementem diagnostycznym jest badanie poziomu retikulocytów, które powinien zlecić lekarz prowadzący.

W wyniku stosowania darbepoetyny alfa może dojść u pacjenta do wystąpienia ciężkich reakcji skórnych. Jeśli chory zgłosi takie objawy, należy przerwać leczenie.

Jeśli u chorego istnieje podejrzenie, że jego wynik na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko erytropoetynie jest dodatni, nie wolno zaczynać terapii darbepoetyną alfa.

Darbepoetyna alfa powinna być stosowana ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek, padaczką oraz niedokrwistością sierpowatokrwinkową.

U pacjentów stosujących darbepoetynę alfa należy okresowo kontrolować stężenie potasu w surowicy. W razie zwiększenia stężenia potasu, zaleca się przerwanie terapii i skorygowanie jego stężenia.

Darbepoetyna alfa może stymulować wzrost guzów nowotworowych, w niektórych sytuacjach klinicznych. Zastosowanie substancji czynnej w takich wypadkach powinno być rozważone przez lekarza indywidualnie.

Interakcje darbepoetyny alfa z innymi substancjami czynnymi

Obie substancje czynne wykazują silne powinowactwo do krwinek czerwonych. W razie jednoczesnego stosowania leków, zaleca się dostosowanie ich dawek, aby nie doszło u pacjenta do zwiększenia stężenia hemoglobiny.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Cyklosporyna (Cyclosporine) inhibitory kalcyneuryny
Obie substancje czynne wykazują silne powinowactwo do krwinek czerwonych. W razie jednoczesnego stosowania leków, zaleca się dostosowanie ich dawek, aby nie doszło u pacjenta do zwiększenia stężenia hemoglobiny.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Takrolimus (Tacrolimus) inhibitory kalcyneuryny

Wpływ darbepoetyny alfa na prowadzenie pojazdów

Darbepoetyna alfa ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Wpływ darbepoetyny alfa na ciążę

Brak danych klinicznych dotyczących wpływu darbepoetyny alfa na ciążę. Dane związane z badaniami na zwierzętach nie wykazały, aby substancja czynna wywierała negatywny wpływ. Zalecenie co do stosowania związku w okresie ciąży powinien wydać lekarz, z zachowaniem ostrożności.

Wpływ darbepoetyny alfa na laktację

Nie wiadomo czy darbepoetyna alfa jest obecna w mleku kobiecym. Zalecenie co do stosowania substancji czynnej w okresie laktacji powinien wydać lekarz, uwzględniając ocenę stosunku korzyści do ryzyka dla matki i dziecka.

Wpływ darbepoetyny alfa na płodność

Brak danych klinicznych dotyczących płodności podczas stosowania darbepoetyny alfa. Dane związane z badaniami na zwierzętach nie wykazały wpływu substancji czynnej na płodność.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie w formie wstrzyknięcia: aplazja układu czerwonokrwinkowego, udar, nadwrażliwość, drgawki, zdarzenia zakrzepowo–zatorowe (w tym zator tętnicy płucnej), nadciśnienie tętnicze, wysypka, rumień, pęcherze, złuszczenie się skóry, ból, siniak lub krwawienie w miejscu wstrzyknięcia.

Objawy przedawkowania darbepoetyny alfa

W zależności od przyjętej dawki darbepoetyny alfa może wystąpić policytemia oraz ciężkie nadciśnienie tętnicze.

Mechanizm działania darbepoetyny alfa

Darbepoetyna alfa bierze udział w regulowaniu procesu różnicowania erytrocytów oraz odpowiada za utrzymanie ich fizjologicznego stężenia w organizmie pacjenta. Darbepoetyna alfa jest substancją czynną o wysokiej swoistości do receptora dla erytropoetyny. Proces erytropoezy jest stymulowany na podstawie tego samego mechanizmu działania, co poprzez działanie endogennej erytropoetyny.

Wchłanianie darbepoetyny alfa

W badaniach farmakokinetycznych obejmujących pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek obliczono, że dostępność biologiczna po podaniu podskórnym wynosi około 37%.

Dystrybucja darbepoetyny alfa

W badaniach farmakokinetycznych obejmujących pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek obliczono, że współczynnik objętości dystrybucji wynosi około 50 ml/kg.

Metabolizm darbepoetyny alfa

Darbepoetyna alfa jest metabolizowana przede wszystkim w wątrobie.

Wydalanie darbepoetyny alfa

W badaniach farmakokinetycznych obejmujących pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek obliczono, że okres półtrwania darbepoetyny alfa podanej dożylnie wynosi około 21 godzin, a podanej podskórnie około 73 godziny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij