Permetryna, Permethrinum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o permetrynie

Rok wprowadzenia na rynek
1992
Substancje aktywne
permetryna
Działanie permetryny
przeciwświerzbowe, przeciwwszawicze
Postacie permetryny
krem, szampon leczniczy, żel
Układy narządowe
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe)
Specjalności medyczne
Dermatologia i wenerologia
Rys historyczny permetryny

Permetryna jest insektocydem wykorzystywanym w rolnictwie, a także w dermatologii. Lek został dopuszczony do  obrotu w 1992 roku w Szwajcarii. Za wniosek rejestracyjny odpowiadała firma Interdelta S.A.

Wzór sumaryczny permetryny

C21H20Cl2O3

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające permetrynę

Wskazania do stosowania permetryny

Permetryna wykazuje działanie insektobójcze. Substancja czynna jest skuteczna wobec wielu gatunków owadów. Permetryna znalazła zastosowanie w terapii świerzbu spowodowanego przez świerzbowca ludzkiego – Sarcoptes scabiei (krem) oraz w leczeniu wszawicy głowowej (szampony).

Zaleca się profilaktyczne stosowanie leku u osób mających kontakt z pacjentami cierpiących na wszawicę.

Dawkowanie permetryny

Schemat dawkowania permetryny jest zależny od ciężkości leczonej choroby oraz od całkowitej powierzchni ciała.

Ustalenie dokładnej dawki dobowej permetryny podczas leczenia świerzbu jest często niemożliwe. Ilość leku jest ściśle związana z powierzchnią ciała osoby poddanej terapii i będzie mniejsza w przypadku dzieci i osób o mniejszej powierzchni ciała. Nie zaleca się stosowania dawek większych niż 3200 mg permetryny na dobę.

Podczas leczenia zakażenia świerzbowcem ludzkim zaleca się pokrycie suchej, zimnej i nieuszkodzonej skóry cienką warstwą preparatu. Należy zachować ostrożność i nie pozwolić aby lek dostał się w okolice błon śluzowych lub oczu.
Podczas terapii konieczne jest dokładne pokrycie skóry preparatem zawierającym permetrynę (należy zwrócić uwagę na miejsca pomiędzy fałdami skórnymi, palcami i pod pachami). Zbyt krótka ekspozycja skóry na permetrynę może spowodować zmniejszenie skuteczności leczenia. Lek powinien zostać na skórze przez minimum osiem godzin. Skuteczność permetryny jest wysoka, 90% pacjentów zostało wyleczonych po jednorazowym zastosowaniu substancji leczniczej. W razie braku poprawy ponowne leczenie można podjąć po upływie siedmiu dni od pierwszej aplikacji leku. 

Zalecana dawka dobowa permetryny (w przypadku włosów o średniej długości) podczas terapii wszawicy wynosi 500 mg substancji czynnej. Poprawę skuteczności leczenia wszawicy można osiągnąć poprzez nałożenie czepka na włosy pokryte preparatem. Po upływie dziesięciu minut włosy powinno się spłukać i wyczesać usuwając w ten sposób martwe osobniki i ich jaja. Po zastosowaniu preparatu można nadal zaobserwować poruszające się wszy, co nie jest oznaką nieskuteczności leku. Podczas terapii zaleca się podjęcie działań mających na celu usunięcie gnid (jaj) z odzieży oraz bezpośredniego otoczenia.

Jeśli po dziesięciu dniach od rozpoczęcia terapii zaobserwowane zostaną żywe wszy leczenie permetryną należy powtórzyć. W przypadku braku poprawy należy rozważyć konieczność zastosowania innej substancji czynnej.

Przeciwskazania do stosowania permetryny

Przeciwwskazaniem do stosowania permetryny jest pojawienie się reakcji nadwrażliwości na tę substancję czynną lub inne leki z grupy pyretroidów.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania permetryny

Permetryna jest przeznaczona jedynie do stosowania na powierzchnię skóry lub w przypadku leku w postaci szamponu leczniczego na skórę głowy. Lek nie jest przeznaczony do leczenia wszawicy łonowej.

W przypadku potwierdzenia u pacjenta alergii na rośliny z rodziny Asteraceae istnieje ryzyko pojawienia się alergii krzyżowej. W razie wystąpienia objawów nadwrażliwości leczenie należy przerwać i rozważyć zastosowanie innej substancji leczniczej.

Podczas stosowania permetryny należy zachować szczególną ostrożność. Lek nie powinien znaleźć się w okolicy oczu, otwartych ran lub błon śluzowych ze względu na ryzyko pojawienia się podrażnień. Po kontakcie permetryny z oczami należy natychmiast przemyć je wodą.

W trakcie terapii dzieci powyżej drugiego miesiąca życia należy zwracać uwagę na czas trwania ekspozycji tkanek na permetrynę. Zbyt długie pozostawienie leku na powierzchni skóry dziecka zwiększa ryzyko pojawienia się działań niepożądanych – w tym toksycznego wpływu na układ nerwowy.

Podczas terapii osób dorosłych konieczne jest zachowanie odpowiednio długiego czasu ekspozycji skóry na lek. Zbyt szybkie zmycie preparatu z powierzchni ciała może prowadzić do zmniejszenia efektu terapeutycznego.

Wpływ permetryny na prowadzenie pojazdów

Permetryna nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Osoby uczulone na pyłki roślin z rodziny Asteracae mogą doświadczyć pojawienia się objawów alergicznych podczas stosowania permetryny. Lek może wywoływać krzyżową reakcję nadwrażliwości.

Wpływ permetryny na ciążę

Przeprowadzone badania nie potwierdziły toksycznego wpływu permetryny podczas trwania ciąży. Nie zaleca się stosowania permetryny przez kobiety w pierwszym trymestrze ciąży jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie leku podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży jest możliwe pod opieką lekarską.

Wpływ permetryny na laktację

Badania wykazały, że niewielkie ilości permetryny przenikają do pokarmu kobiety karmiącej. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią, a w przypadku zakończenia terapii permetryną przystawienie dziecka do piersi jest możliwe pięć dni po odstawieniu leku.

Inne możliwe skutki uboczne

Podczas zewnętrznego stosowania leku istnieje ryzyko wystąpienia:

  • częstego uczucia pieczenia skóry, rumienia, świądu, parestezji; 
  • rzadkiego bólu głowy;
  • bardzo rzadkich stanów zapalnych mieszków włosowych, depigmentacji skóry, duszności;
  • zaburzeń o nieznanej częstości występowania do których należą nudności oraz kontaktowy stan zapalny skóry. 

Objawy przedawkowania permetryny

Zastosowanie zbyt dużej dawki permetryny na powierzchnię skóry jest mało prawdopodobne ze względu na ograniczone wchłanianie substancji czynnej.

Ryzyko stanowi sytuacja gdy produkt zawierający permetrynę zostanie przypadkowo połknięty. Po zatruciu permetryną istnieje możliwość wystąpienia drgawek, nudności, zmęczenia, szumu w uszach, parestezji i drżeń mięśniowych.

Mechanizm działania permetryny

Permetryna wykazuje działanie insektobójcze wobec wielu owadów. Mechanizm działania substancji czynnej polega na porażeniu układu nerwowego pasożyta poprzez wydłużenie czasu otwarcia kanałów sodowych w błonie komórkowej neuronu insekta. Zwiększony napływ jonów sodowych zaburza przewodzenie impulsów nerwowych między neuronami owada prowadząc do jego śmierci. 

Wchłanianie permetryny

Stopień wchłaniania substancji czynnej po zastosowaniu leku na skórę jest niewielki (od 0.5% do 2% zastosowanej dawki). 

Metabolizm permetryny

Metabolizm niewielkiej części dawki wchłoniętej przez skórę polega na rozkładzie wiązań estrowych występujących w cząsteczce leku. Kolejnym etapem biotransformacji leku jest reakcja utlenienia a następnie sprzęganie z kwasem glukuronowym. 

Wydalanie permetryny

Metabolity powstałe w wyniku biotransformacji permetryny zostają wydalone z moczem i z kałem. Okres półtrwania cząsteczki leku wynosi od 12 do 24 godzin. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij