Piękno i zdrowie jest złotem
Przemysław Rokicki

Piękno i zdrowie jest złotem

Blask złota fascynował człowieka od zawsze, a jego niezwykłe właściwości chemiczne uczyniły z niego bardzo praktyczny i pożądany kruszec.

Jest ono jednym z najrzadziej występujących pierwiastków, co czyni je wyjątkowo wartościowym. Jego estetyczne i lecznicze właściwości znane były już w starożytnych Chinach.

Złoto (Au, łac. aurum) jest pierwiastkiem chemicznym występującym w przyrodzie w niewielkich stężeniach, np.: w wodzie morskiej znajduje się ok. 4 mg złota/tonę wody. Najczęściej złoto występuje w przyrodzie tworząc żyły w skałach magmowych. W niektórych złożach pirytów znajduje się metaliczne złoto w bardzo dużym rozdrobnieniu. W czasie wietrzenia złotonośnych skał złoto odporne na działanie czynników atmosferycznych przechodzi do złóż osadowych i pojawia się w piaskach w postaci drobnych ziaren unoszonych przez rzeki. Złoto występuje również w postaci związanej w rudach metali. Należy tu wymienić tellurki złota tj. sylwinit, kalawarit czy petit.

Złota używa się najczęściej w postaci stopów (najczęściej z miedzią i srebrem). Zawartość złota określa się w karatach (ilość części złota w 24 częściach masowych stopu). Najcenniejszy jest stop 24 karatowy, ze względu na najwyższą czystość. W ostatnim okresie duże znaczenie znalazło złoto koloidalne. Stosuje się je do badań immunohistochemicznych, przy oznaczaniu przeciwciał oraz w kosmetyce.

W ludzkim organizmie złoto występuje w ilości nie przekraczającej 10 mg, z czego połowa tej zawartości znajduje się w kościach. Sole złota stosowane w produktach leczniczych źle wchłaniają się z przewodu pokarmowego, dlatego większość preparatów podaje się w iniekcjach domięśniowych, np. w leczeniu RZS (reumatologiczne zapalenie stawów).

Złoto w lecznictwie

Kiedyś...

Wiedzę o właściwościach leczniczych złota znali już starożytni Chińczycy od około 2500 p.n.e. Uznawane było za wyjątkowy środek leczniczy, którego właściwości terapeutyczne wykorzystywane były przy leczeniu schorzeń skóry, serca, kości, wątroby oraz jako środek uspokajający. O właściwościach leczniczych złota piał Arystoteles, a w średniowieczu Paracelsus, który zalecał preparaty złota w terapii chorób wenerycznych, trądu, ropiejących ran, a nawet padaczki.

W Europie, do celów leczniczych, zaczęto wykorzystywać ten szlachetny kruszec, dopiero od 1890 roku po przeprowadzeniu badań przez Roberta Kocha. Dowiódł on, że cyjanek złota hamuje rozwój bakterii wywołujących gruźlicę. To odkrycie zapoczątkowało wiele innych badań, które doprowadziły do zastosowania złota w farmakologii. Do celów leczniczych wykorzystywano cienkie płatki złota, sproszkowane złoto, nalewkę ze złota, kwasowe roztwory złota oraz sole złota nieorganiczne i organiczne.

Powiązane produkty

Dziś...

Złoto, podobnie jak srebro, miedź i cynk  działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. Niszczy pierwotniaki i roztocza. We krwi łączy się z erytrocytami, białkami krwi oraz z leukocytami. Złoto hamuje procesy autoimmunologiczne (autoagresji), zmniejsza nadmierne stężenie immunoglobulin we krwi. Hamuje objawy chorób autoimmunologicznych (np. tocznia, łuszczycy, bielactwa, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, kolagenoz i przewlekłych wyprysków). Preparaty złota hamują wytwarzanie histaminy i prostaglandyn. Działają stabilizująco na błony lizosomalne i komórkowe, działają przeciwzapalnie. Likwidują objawy przewlekłych chorób alergicznych. Właściwości przeciwzapalne złota są silniejsze od działania glikokortykosteroidów.

Złoto odkłada się w niektórych tkankach tj. tkanka nabłonkowa, tkanka łączna, tkanka mięśniowa oraz tkanka chrzęstna, utrzymując się w nich nawet do końca życia.

Niektóre kwasy roślinne tj. fumarowy, jabłkowy, szczawiooctowy, pirogronowy, winowy, czy kapronowy, N-acetylocysteina, dimerkaprol i penicylamina przyśpieszają eliminacje złota z ustroju.

Duże dawki złota są toksyczne, ponieważ w organizmie następuje wytrącanie się złota metalicznego w tkankach i organach miąższowych, np. w nerkach lub wątrobie. Powoduje to białkomocz, zespół nerczycowy, metaliczny posmak w ustach, złe samopoczucie, zaczerwienie twarzy, pokrzywkę, świąd skóry, leukopenie i trombocytopenię. Złoto jest wydalane z żółcią, moczem i potem.

Do najczęściej stosowanych preparatów złota należą:

  • tiojabłczan sodowo-złotawy (Autrohiomalate sodium) zawiera 46% złota
  • trójsiarczan złotawo-sodowy
  • połączenie soli złota z L-tioglukozą zawierające 50% złota
  • auranofina – jedyny doustny preparat złota, w którym kompleks folinowy zastąpił połączenie złota z tiolami.

Złoto w kosmetyce

Kiedyś...

Wzmianki o kosmetycznych właściwościach złota pojawiły się w tekstach źródłowych pochodzących z różnych stron świata. Pierwiastek ten wykorzystywany był, zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Chinach. Przyjmuje się, że właściwości biologiczne złota odkryli Chińczycy 2500 lat p.n.e. Chińskie młode damy wykorzystywały płatki złota dla ozdoby i pielęgnacji swoich twarzy. W Japonii w czasach Jiang Hu pisano, że dodanie złota do pudru powoduje wybielenie skóry i spowalnia procesy starzenia się. Stosowano również mieszankę złota i ziół do masażu skóry. Taki zabieg miał stymulować krążenie krwi i przyspieszać procesy regeneracji skóry.

Dziś...

Obecnie niezwykłymi właściwościami złota zainteresowali się dermatolodzy i chirurdzy plastyczni. Jako zupełnie ekologiczny i doskonale przyswajalny materiał, złoto w postaci cieniutkich nici stosowane jest do implantacji w skórę. Wszczepione w skórę złote nici przyspieszają proces regeneracji skóry poprzez pobudzenie produkcji nowych komórek. Dzięki czemu skóra odzyskuje blask i witalny młody wygląd.

Obserwując doskonałe rezultaty zastosowania złotych nici, kosmetolodzy postanowili wykorzystać jego działanie w preparatach kosmetycznych. W kosmetyce wykorzystuje się 24–karatowe czynne złoto w formie zmikronizowanej. Głównie w zabiegach regenerujących oraz odmładzających zniszczoną i poszarzałą skórę oraz rozjaśniających przebarwienia.

Preparaty zawierające złoto działają długotrwale, spowalniając procesy starzenia i skutecznie likwidując drobne zmarszczki. Cząsteczki tego cennego kruszcu są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka, uruchamiając tym samym mechanizmy związane z systemem jego nawilżania. Wysokie stężenie złota w preparacie powoduje zwężenie porów oraz tworzy cenny film na skórze, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Złoto wykazuje także silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega infekcjom skórnym. Wśród niektórych badaczy powszechna jest opinia, że właściwości przeciwzapalne złota są silniejsze od glikokortykosteroidów. W związku z tym może ono być skuteczną bronią w walce z trądzikiem. Koloidalne złoto jest czystym, całkowicie naturalnym środkiem. To zawiesina najdrobniejszych, mikroskopijnych cząsteczek złota w wodzie destylowanej. Koloidalny roztwór złota regeneruje, odbudowuje i równoważy siły witalne w organizmie. Stymuluje syntezę kolagenu, przyczyniając się do rekonstrukcji tkanki. Złoto koloidalne zawarte w kosmetykach jest całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla organizmu.

Metal ten jest również bardzo dobrym nośnikiem dla innych biologicznie czynnych składników, ponieważ przyspiesza ich migrację w głąb skóry. Dlatego często w jego towarzystwie pojawiają się inne cenne substancje. Niewątpliwie należy do nich witamina C. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie połączenia złota z jedwabiem. Naturalny jedwab od dawna ma swoją ugruntowaną pozycję w kosmetyce. Głównymi jego składnikami są białka: serycyna i fibroina. Dzięki ich zawartości jedwab przywraca elastyczność skórze i opóźnia proces powstawania zmarszczek. Białka jedwabiu mają właściwości wiążące wodę, dzięki czemu zatrzymują ją w naskórku, nie dopuszczając do jego przesuszania. Podobnie jak złoto, tworzy ochronny film na skórze, co zapobiega działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych. I co najważniejsze, białka jedwabiu stymulują metabolizm na poziomie komórkowym oraz przyspieszają proces odnowy komórkowej. Złociście połyskujące drobinki wykorzystywane do wzbogacenia pudrów, balsamów do ciała oraz cieni znamy już od wielu lat.

Złota maska

Hitem wśród zabiegów pielęgnacyjnych wykorzystujących złoto jest 24-karatowa maseczka do twarzy. Popularność złotej maski zaczęła się w Japonii, by później ogarnąć salony na całym świecie. Światowa premiera zabiegu Złota Maska miała miejsce na targach Beauty World Japan 2007, a w Polsce, w 2007r. na Targach Urody w Gdańsku, gdzie wzbudziła ogromne zainteresowanie.

Dobroczynny wpływ złotej maski na skórę zjednuje jej wiele zwolenniczek, a sama otoczka w okół zabiegu wzbudza dużą ciekawość. Wyjątkowość zabiegu zapewnia japońska firma UMO, która wynalazła specjalny preparat, który dzięki Gamma PGA oraz technologii Nano Mist pozwala rozpuścić złoto i przewodzić je poprzez barierę skóry.

System wprowadzania jonów złota do skóry jest chroniony patentem i musi być respektowany w najdrobniejszych szczegółach. Uaktywnienie złota jest możliwe dzięki ultradźwiękom oraz nawilżającej, uelastyczniającej skórę Gamma PGA, likwidującej barierę skóry przyspieszając wnikanie złota w skórę. Złoto przenika barierę skóry wraz z odżywczymi i nawilżającymi substancjami dostarczanymi podczas zabiegu.

Zabieg rozpoczyna się głębokim oczyszczeniem skóry. Po oczyszczeniu następuje drenujący masaż skóry z użyciem Gamma PGA. Następnie poprzez technologię Nano Mist dostarczana jest jeszcze większa dawka Gamma PGA, jonów ujemnych i aktywnych składników aby głęboko nawilżyć skórę i przygotować ją do nałożenia płatków z 24- karatowego złota na całą twarz. Następnie złoto jest delikatnie wmasowywane w skórę, aż do całkowitego zniknięcia. Efekty terapeutyczne widoczne są od razu po zabiegu, ale jony złota przenikające skórę działają jeszcze przez wiele miesięcy.

Złote łyżeczki

Złoto przyjęło się również w świecie profesjonalnych urządzeń do salonów. Złote łyżeczki są aparatem emitującym aż 3 rodzaje energii. Dzięki temu urządzenie jest wielofunkcyjne i służy do zabiegów m. in. na skórę twarzy, dekoltu i ramion. Złote łyżeczki poprawiają owal twarzy, stymulują mięśnie, pomagają w likwidacji opuchlizny wokół oczu i działają przeciwzmarszczkowo oraz relaksująco. Ich powierzchnia jest wykonana z 23-karatowego złota. Aparat wykorzystuje energię termiczną, która intensyfikuje działanie preparatów kosmetycznych.

Nalewka nagietkowa ze złotem

Składniki:


Czyste złoto                         0,01

Nalewka nagietkowa         100,00

0,01g czystego złota w formie cienkich włosków lub blaszek, albo proszku złota zalewamy gotową nalewką w przepisanej ilości. Następnie odstawiamy preparat na 14 dni. Złoto nie musi ulegać całkowitemu rozpuszczeniu w roztworze, ponieważ jony złota uwalniane są stopniowo do roztworu. Nalewkę stosujemy zewnętrznie do przemywania chorej skóry (3 razy dziennie).

Literatura źródłowa u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

    Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

  • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

    Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

  • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

    Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

  • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

    Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij