Szczepienia ochronne w nowym roku szkolnym
Ewa Pakuła

Szczepienia ochronne w nowym roku szkolnym

Fakt, że nie zapadamy obecnie na liczne choroby zakaźne związany jest z masowymi obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi, które prowadzone są w naszym kraju od wielu lat. Jest to bowiem najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom infekcyjnym.

Jak wiadomo, odporność poszczepienna trwa różnie długo (od roku do kilku-kilkunastu lat), dlatego w      celu jej przedłużenia powtarza się podawanie kolejnych dawek szczepionek wg określonego schematu zwanego kalendarzem obowiązkowych szczepień ochronnych.

Aktualnie obowiązujący kalendarz szczepień ochronnych zawarty jest w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2011 (załącznik do komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 28 października 2010 r.).

Do kwietnia 2007 r. dzieci w wieku 0-6 lat były szczepione w Punktach Szczepień w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a od 7 roku życia w szkolnych gabinetach medycznych. Od 1 kwietnia 2007 r. szczepienia prowadzone w szkołach zostały przeniesione do placówek podstawowej opieki zdrowotnej - czyli wszystkie dzieci począwszy od niemowląt, a skończywszy na 9-latkach, szczepione są obecnie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w poradniach.

Przed nami jest nowy rok szkolny 2011/2012. Warto przybliżyć rodzicom dzieci i młodzieży w wieku szkolnym na jakie szczepienia powinni zgłaszać się ze swoimi pociechami do Poradni POZ.

Kalendarz szczepień

Szczepienia obowiązkowe wykonywane są całkowicie bezpłatnie i poprzedzone są badaniem dziecka w dniu szczepienia przez pediatrę lub lekarza rodzinnego w celu stwierdzenia czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do szczepienia. Warto zachować w pamięci te informacje, ponieważ zgłaszalność dzieci w wieku szkolnym na szczepienia ochronne do poradni POZ jest niższa niż zgłaszalność dzieci młodszych, których rodzice „od zawsze” wiedzą, że mają obowiązek szczepić swoje maluchy. Rodzice uczniów muszą przywyknąć do nowej sytuacji, iż obecnie zobowiązani są pilnować szczepień ochronnych swych dzieci aż do ich 19 roku życia.

Szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku
po urodzeniu WZW B, gruźlica
2 miesiąc życia

Błonica, tężec, krztusiec (DTPw), Haemophilus influenzae typu b (Hib), WZW B

zalecane szczepienia płatne – pneumokoki i rotawirusy

3/4 miesiąc życia

Błonica, tężec, krztusiec (DTPw), Haemophilus influenzae b (Hib), Polio (IPV)

zalecane szczepienia płatne – pneumokoki i rotawirusy

5/6 miesiąc

Błonica, tężec, krztusiec (DTPw), Haemophilus influenzae typu b (Hib), Polio (IPV)

zalecane szczepienia płatne – pneumokoki i rotawirusy

7 miesiąc WZW B
13/14 miesiąc

Odra, świnka, różyczka

zalecane szczepienia płatne – ospa wietrzna, pneumokoki

16/18 miesiąc

Błonica, tężec, krztusiec (DTPw), Haemophilus influenzae typu b (Hib), Polio (IPV)

zalecane szczepienia płatne - pneumokoki

24 miesiąc Zalecane szczepienie płatne – WZW A
2,5 – 3 lata Zalecane szczepienie płatne – WZW A
W przedszkolu – 6. rok życia

Błonica, tężec, krztusiec, Polio


zalecane szczepienia płatne – WZW A, grypa, ospa wietrzna, zakażenie Neisseria meningitidis, kleszczowe zapalenie mózgu

W szkole podstawowej – 10 rok życia

Odra, świnka, różyczka


zalecane szczepienia płatne – WZW A, ospa wietrzna

W gimnazjum – 14 rok życia

WZW B, błonica, tężec


zalecane szczepienia płatne – zakażenia Neisseria meningitidis, kleszczowe zapalenie mózgu, grypa, ludzki wirus brodawczaka HPV

19. rok życia (lub ostatni rok nauki w szkole)

Błonica, tężec


zalecane szczepienia płatne – WZW A, odra, świnka, różyczka (dziewczynki, które nie były szczepione wcześniej), ludzki wirus brodawczaka HPV, ospa wietrzna, grypa, zakażenie Neisseria meningitidis, kleszczowe zapalenie mózgu.

 Schemat przedstawiony powyżej jest schematem podstawowym, który można w niektórych punktach zastąpić szczepionkami skojarzonymi. Są to tzw szczepionki 5 w 1 i 6 w 1. Szczepienie 5 w 1 (DTPa+IPV+Hib)obejmuje połączenie szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (acelularna), Polio i Haemophilus influenzae typu b (Hib).

Natomiast w skład szczepionki 6 w 1(DTPa+IPV+Hib+WZW B) dodatkowo wchodzi jeszcze szczepionka przeciwko WZW B. Dzięki szczepionkom skojarzonym można zaoszczędzić dzieciom stresu i nieprzyjemnych doznać, ponieważ sumaryczna ilość wkłuć jest znacznie mniejsza.

Wyjaśnienia skrótów:

DTPw - szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi pełnokomórkowa
DTPa - szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi acelularna .
Hib - Haemophilus influenzae typu b

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij