Leki wpływające na układ krwiotwórczy i płyny infuzyjne

144 produkty info
Podsumowanie
144 produkty info

W układzie krążenia dorosłego człowieka znajduje się średnio od 4 do 6 litrów krwi. Aby umożliwić utrzymanie jej wewnątrz naczyń krwionośnych, w organizmie zachodzą naturalne procesy fizjologiczne określane mianem hemostazy. Dzięki nim, krew pozostaje w łożysku naczyniowym nawet w razie wystąpienia ewentualnego uszkodzenia ścian tętnic i żył. W niektórych stanach patologicznych niezbędne jest użycie leków wspomagających procesy krzepnięcia i fibrynolizy.

Jak działają leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwzakrzepowe hamują nadmierne krzepnięcie krwi, które doprowadza do wytworzenia zakrzepów i grozi pojawieniem się poważnych powikłań zdrowotnych m.in. zakrzepicy. Płynność krwi w naczyniach krwionośnych pomagają zachować antykoagulanty określane mianem antagonistów witaminy K. Są to substancje przepisywane na receptę (warfaryna, acenokumarol), które zatrzymują proces tworzenia skrzepów poprzez blokowanie przemian witaminy K i uniemożliwienie jej udziału w aktywacji czynników krzepnięcia krwi. Stosowane powszechnie w kardiologii leki przeciwpłytkowe (klopidogrel, tiklopidyna, cilostazol, tikagrelor) zmniejszają agregację trombocytów, co zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zatorów. Stosunkowo nową grupą leków przeciwzakrzepowych są inhibitory czynnika Xa, do których należą obecne na rynku aptecznym apixaban i rywaroksaban. Substancje te działają w sposób bezpośredni i selektywny na czynnik Xa, a co istotne, ich skuteczność nie jest warunkowana obecnością we krwi innych czynników np. antytrombiny. Eteksylan dabigatranu to związek oddziałujący na II czynnik krzepnięcia krwi - trombinę.

Leki przeciwkrwotoczne — kiedy się stosuje? 

Leki przeciwkrwotoczne pomagają zatrzymać nadmierną utratę krwi poprzez wspomaganie procesów krzepnięcia i uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych. Ważną pozycję w tej grupie medykamentów posiada, doustnie stosowany kwas traneksamowy, który hamuje przekształcanie nieaktywnego białka krwi- plazminogenu w plazminę rozkładającą skrzep. Mechanizm działania etamsylatu, polega na uszczelnianiu ścian naczyń krwionośnych, bez wywoływania efektu ich zwężania i bez wpływu na sam proces krzepnięcia krwi. Niedobór witaminy K1 może stać się przyczyną częstych krwotoków, obfitych miesiączek czy pojawiania się licznych siniaków. Może być on jednak uzupełniany jej syntetyczną formą w formie tabletek bądź roztworów do wstrzykiwań.

Leki na niedokrwistość i płyny infuzyjne

Anemia to stan chorobowy charakteryzujący się obniżonym poziomem hemoglobiny we krwi i/lub nieprawidłowościami w zakresie liczby oraz budowy czerwonych krwinek tj. erytrocytów. Zmęczenie, ospałość, bladość skóry to objawy często bagatelizowane, a ich przyczyną może być stan określany jako niedokrwistość. Na rynku aptecznym obecne są doustne preparaty żelaza w postaci tabletek, tabletek do żucia, roztworów czy syropów na niedokrwistość, które uzupełniają niski poziom tego pierwiastka w organizmie. Leczenie niedoborów żelaza może być również prowadzone poprzez podanie roztworów do wstrzykiwań, w wymagających tego sytuacjach (np. pacjenci dializowani z zaburzeniami pracy nerek, osoby z chorobami jelit lub w stanach dużych niedoborów). W terapii niedokrwistości może być konieczne zażywanie leków zawierających kwas foliowy oraz witaminę B12
Płyny do wlewów są przeznaczone do podawania dożylnego w celach uzupełnienia płynów organizmu, przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej i nawadniania w czasie zabiegów operacyjnych. W ofercie Doz.pl dostępne są płyny infuzyjne, takie jak roztwory soli fizjologicznej i glukozy, płyn Ringera oraz płyny elektrolitowe i woda do wstrzykiwań, która bywa niezbędna dla pacjentów np. podczas terapii lekami wprowadzanymi drogą pozajelitową.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij