Jakie leki obniżają libido?
Krzysztof Słomiak

Jakie leki obniżają libido?

Libido to pojęcie, które oznacza popęd seksualny lub płciowy. Nie jest pojęciem jednowymiarowym – nie sprowadza się jedynie do pobudzenia seksualnego. Posiada w sobie również elementy psychicznej reprezentacji pobudzenia pochodzącego z wnętrza organizmu. Ma ona na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych. Poziom libido jest kwestią indywidualną dla każdego człowieka i może być uzależniony od bardzo wielu czynników, np. przyjmowanych preparatów. Jakie leki go obniżają?

Leki obniżające libido – które leki zmniejszają ochotę na seks? 

Wpływ na jakość życia seksualnego jest związany głównie ze specyficznym mechanizmem działania niektórych związków zawartych w lekach. Jakie grupy leków najczęściej zmniejszają ochotę na seks? Należą do nich m.in.:

  • leki przeciwdepresyjne,
  • leki hormonalne oraz hormonalna terapia antykoncepcyjna,
  • leki stosowane w chorobach układu krążenia,
  • leki obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Leki przeciwdepresyjne a zaburzenia pożądania 

Zaburzenia pożądania płciowego często są skutkami ubocznymi stosowania większości leków przeciwdepresyjnych i stanowią jedną z głównych przyczyn odstawienia preparatów przez pacjentów. Do dysfunkcji seksualnych spowodowanych zażywaniem grupy leków takich jak: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) oraz selektywne inhibitory wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI), należą:

  • obniżenie pożądania,  
  • brak lub opóźnienie orgazmu oraz wytrysku nasienia,
  • rzadziej zaburzenie podniecenia lub erekcji.

Nieco mniejszym ryzykiem spowodowania dysfunkcji seksualnych obarczone są atypowe leki przeciwdepresyjne, mające inny mechanizm działania. Pacjentom, którzy cierpią z powodu tych zaburzeń podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych lekarz może zaproponować obniżenie dawki lub tzw. „wakacje lekowe” – przerwę w stosowaniu, zmianę na inny lub dołączenie kolejnego preparatu poprawiającego funkcje seksualne. 

Powiązane produkty

Czy tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Jednym z negatywnych skutków ubocznych przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jest obniżenie libido u kobiet oraz często brak przyjemności z seksu. Spowodowane jest to tym, że doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć poziom hormonów płciowych – mają działanie antyandrogenne, głównie wpływając na testosteron. Jednak nie jest to regułą. U niektórych pań mogą one zadziałać odwrotnie – potrafią popęd seksualny zwiększyć. Dobrym wyjściem z sytuacji jest używanie niehormonalnych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw.

Leki na choroby układu krążenia a seks

Leki stosowane w terapii najczęstszych schorzeń układu krążenia – choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego – należą do przyczyn dysfunkcji seksualnych. Nieselektywne β-blokery, diuretyki i blokery kanału wapniowego mogą być powodem problemów z uzyskaniem bądź utrzymaniem erekcji u mężczyzn, którzy przewlekle przyjmują te preparaty. Inhibitory konwertazy angiotensyny (IKE) pozbawione są tego niekorzystnego efektu. U kobiet podczas farmakoterapii tymi grupami leków może wystąpić problem związany z brakiem odpowiedniego nawilżenia pochwy lub zmniejszenie samej chęci na seks. 

Leki hipolipemizujące a popęd seksualny

Leki hipolipemizujące, do których należą przede wszystkim: fibraty i statyny, wykorzystuje się w celu obniżenia stężenia cholesterolu w organizmie człowieka. Statyny to również grupa leków będąca podstawą terapii choroby niedokrwiennej serca. Związki te działają niekorzystnie przede wszystkim na mężczyzn, powodując zwiększenie problemu z erekcją lub nasilenie zaburzeń potencji, co przekłada się na obniżenie popędu seksualnego.

Jak leczyć zaburzenia seksualne?

Jeśli zauważymy u siebie, że przyjmowany przez nas lek może powodować obniżenie libido, nie wolno samemu odstawiać go, ani modyfikować jego dawki.

Warto w tej sytuacji skonsultować się z lekarzem, który przepisał dany lek. Ważne jest przełamanie wstydu i opowiedzenie o problemie specjaliście. Chociaż w aptekach dostępne są preparaty bez recepty, które łagodzą objawy problemów z potencją, nie działają one jednak bezpośrednio na przyczynę problemu. Aby ją znaleźć, należy skorzystać z wizyty u lekarza. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij